Az otthontervezés egy dinamikusan fejlődő terület, amely folyamatosan újdonságokkal és aktuális trendekkel gazdagítja a lakhatás világát. Ami tavaly érvényes volt, az idén már teljesen divatjamúlt lehet. Míg manapság sokan a minimalizmust kedvelik, és csak olyan dolgokkal próbálják körülvenni magukat, amelyek hasznosak és jól illenek más belső berendezési tárgyakhoz, ez nem mindig volt így. A múlt században a belső terek szó szerint dugig voltak bútorokkal, dekorációkkal és lakástextíliákkal, egészen a padlásig.
Lakáskiállítás, telezsúfolás
A kiállított tárgyak az egész szobát beborították a nappaliban, teljes felületű padlószőnyegek, nehéz függönyök és díszes csipkefüggönyök, dekorációkkal és különféle porgyűjtőkkel teli vitrinek, valamint keményített terítők voltak láthatók minden lakásban. Még a világítástechnika is jelentősen eltért a maitól. A mai energiatakarékos LED panelek elődei a nehéz csillárok voltak, amelyek alá az ember félt leülni.
Emlékszel erre a csillárra, ami szubjektív kritériumok szerint elég csúnya? Egy cseh lap szerint feléjük ez a világítástechnikai eszköz ma 80 ezer koronát ér (1,3 millió forint), és a 60 év felettiek általában még mindig ez lóg a plafonról otthon, mert nosztalgikus emléket jelent számukra a régi időkből. Az egyik legnagyobb cseh használtcikk-értékesítéssel foglalkozó portálon a kristálycsillárok ára eléri a több tízezer koronát is, ami már 5-10 milliós összeg is lehet.
Ez is érdekelhet:
A retró bútorok és kristálycsillárok reneszánsza
Régen az emberek hétköznapi dolognak tartották a (mű)kristály csillárt, ma már hajlandóak vagyunk magas árat is fizetni érte. A lap szerint a cseh házak és parasztházak padlásai és istállói ma számos kincset rejtenek a múltból, amelyek ma sokak számára aranyat érnek. Meglepő, hogy mennyit hajlandóak fizetni az emberek egy olyan bútordarabért, amiről azt gondolod, hogy értéktelen, és még mindig a nagymamád hálószobájában áll.

A cseheknél legnagyobb érdeklődés az 1930-as és 1960-as évek közötti időszak iránt mutatkozik retró bútorok és csillárok tekintetében. Nem is volt az olyan régen, igaz? Egészen biztos, hogy a 60 év feletti idősebb embereknek még mindig sok értékes bútoruk van otthon. Tereza Jakubíčková, hivatásszerű bútorfelújító azt mondta, hogy az 1930-as évek a legnépszerűbbek feléjük.
„A retró bútorok az utóbbi években nagy trenddé váltak, odáig menően, hogy az 1930-as évekből származó dolgok hamarosan teljesen elérhetetlenné válnak.”
A kristálycsillároknak nagy múltja van
A bohém kristálycsillár nagy hírnévnek örvend a világban, nemcsak Csehországban és Magyarországon. Gyökerei a 18. század elejére nyúlnak vissza, és még ma is vannak olyan üzemek, ahol gyártják őket. Nem csoda, hogy az otthonokban a kristálycsillárok a múltban az egész belső tér egyik legfeltűnőbb elemei voltak, és sokan a mai napig nagy becsben tartják őket.
Csehországban számos műhely található, amelyek modern kristálycsillárokat készítenek. A Jizera és Lužić hegységben, becenevén a Kristály-völgyben működő üveghuták egyedülálló bizonyítékai annak, hogy a hagyományos üveggyártás hogyan folytatódhat napjainkig, tisztán modern köntösben. A leghíresebb cseh üveggyárak, amelyek ma is foglalkoznak kristálycsillárok gyártásával, a Preciosa, a Wranovsky, az Elite Bohemia Semily vagy a Titania Lux. Nincs hiányuk megrendelésekből, és híres kristálycsillárjaikat világszerte értékesítik.
Egyesek számára a kristálycsillár a múlt emléke, míg mások el sem tudják képzelni otthonukat nélküle. Ha a modern berendezések híve vagy, de ugyanakkor értékeled a luxust és az egyedi stílust, a modern kristálycsillárok biztosan nem fognak csalódást okozni. Egy megfelelően összehangolt belső térben még a 21. században is tündökölhetnek.
Fotó: gettyimages