Otthon és Kert

Foltos matracok, párnák, paplanok tisztítása mosógép nélkül: így csináld okosan és kényelmesen

Végre magunk mögött hagyva a téli és kora tavaszi légúti megbetegedéseket, ideje alaposan kitisztítani, felfrissíteni az alvóhelyünket, hiszen nem csak az ágyneműnek kell makulátlannak lennie. Már csak azért sem, mert a párna nagyobb baktériumforrás tud lenni, mint a WC.
paplant tartó nő

A legkényesebb részekre szódabikarbóna

A matracon idővel felhalmozódik a por, a baktériumok és a poratkák, amelyek hatással lehetnek az egészségünkre, és allergiát okozhatnak. Az ágyunk legkényesebb része ez, hiszen a méretéből és a súlyából kiindulva sokan azt hisszük, egyáltalán nem is tisztítható. Pedig igen!

A szódabikarbóna a legjobb megoldás a matrac fertőtlenítésére, a szagok megszüntetésére. Antibakteriális és nedvszívó hatása miatt nagyon hatékony természetes tisztítószer. Így takarítsunk vele:

  • Szórjuk be szódabikarbónával a matrac teljes felületét.
  • Hagyjuk rajta 30-60 percig.
  • Porszívózzuk ki, vagy kefével távolítsuk el a port és a szennyeződéseket.
  • Az extra frissesség érdekében adhatunk a szódabikarbónához néhány csepp levendula illóolajat.

Ami nem mosható ki gépben

Idővel a párnákon felhalmozódnak a baktériumok, poratkák, izzadság, nyál és testzsírok, amelyek nemcsak kellemetlen szagúak tudnak lenni, és sárgás elszíneződést okozhatnak, de ami még rosszabb, allergiát, bőrirritációt is. Az ágymatracokat gyártó amerikai Amerisleep cég tanulmánya szerint egy nem megfelelően tisztított párna körülbelül 3 millió baktériumot tartalmazhat, ami nagyjából 17 400-szor annyi, mint a normál vécében található mikroorganizmusok száma!

Ám nem minden párna bírja a mosógépet. Ha a címke azt írja, hogy nem szabad mosni, válasszuk ezt a módszert:

  1. Távolítsuk el a párnahuzatot vagy párnavédőt.
  2. Szórjunk bőségesen szódabikarbónát a párna mindkét oldalára.
  3. Szórófejes flakonban keverjünk össze ecetet és vizet egyenlő arányban, fújjuk be a szódabikarbónás felületet.
  4. Hagyjuk hatni a keveréket legalább fél órán keresztül.
  5. Végül egy kárpitos kefével vagy porszívóval távolítsuk el a szódabikarbónát és a maradék szennyeződéseket.
  6. Ha az időjárás engedi, szellőztessük ki a párnákat a szabadban, hogy kihasználjuk a napsugarak természetes fertőtlenítő tulajdonságait, és eltüntessük az esetlegesen megmaradt szagokat.

Puha ágynemű öblítő nélkül

Sokan használnak öblítőt, hogy a ruhái-kat és az ágyneműjüket extra puhává tegyék. Ám megspórolhatjuk ennek költségét, ha inkább két tiszta teniszlabdát dobunk a mosáshoz. A labdák mozgása finoman dörzsöli a textilek felületét, és alaposan átgyúrja azokat. Ráadásul a használatukkal az eredetileg szükséges mosószer akár felét is megtakaríthatjuk, mivel könnyebben eltávolítja a szennyeződéseket a textilből.

A teniszlabdák egyébként a pehelykabátok és a paplanok mosásakor is jó szolgálatot tesznek.

paplan mosás mosógépben teniszlabdával

Ez is érdekelhet: Ezzel takarít most mindenki, ha már a szódabikarbóna sem segít: alternatív tippek folteltávolításra

+1 tipp

Vasalás nélkül is gyűrődésmentessé tehetjük a lepedőket és ágyneműket, ha vizesen négyrét hajtjuk őket, és fektetve pihentetjük fél órán keresztül.

Hány fokon mossunk?

A színes ágyneműt elegendő 40 fokon mosni. Makacs szennyeződés esetén, vagy betegség után, illetve ha valaki allergiás, érdemes 60 fokra felcsavarni a hőszabályozót. A fehér ágyneműt 40, 60 és 95 fokon is moshatjuk. A fekete színű ágyneműkre ugyanaz vonatkozik, mint a színes textilekre.

Vagyis: ne túl forró vízbe tegyük, és érdemes speciális mosószert használni hozzá.

A pehelypaplanok új élete

Mivel úgyis huzat kerül rájuk, hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a paplanok is koszolódnak. Pedig évente legalább egyszer nekik is jár a tisztítás!

  • Olvassuk el figyelmesen a gyártó előírásait: manapság a jó pehelypaplanok akár 60 °C-os mosási hőmérsékleten is moshatók. Ha nem vagyunk biztosak a hőfokban, válasszunk hideg vizes programot.
  • Mindig a kényes mosáshoz való mosószereket használjunk, és soha ne adjunk hozzá öblítőt vagy más agresszívebb termékeket (fehérítőt stb.), amelyek tönkretehetik a pehelytöltetet.
  • Jó ötlet, ha a mosószert már eleve jó sok vízben hígítva adjuk a mosáshoz, így könnyebben eléri a paplan teljes belső töltetét.
  • Mindig olyan mosási ciklust válasszunk, amely kifejezetten a kényes ruhák számára készült. A centrifugálás-szárítás alacsony fordulatszámon történjen. A mosási ciklus befejezése után jó, ha egy vagy két extra öblítést végzünk, kíméletes centrifugálással, hogy a paplanban ne maradjon mosószer.
  • Ideális, ha a paplanokat levegőn, fektetve hagyjuk megszáradni.

Fotó: AdobeStock