Otthon és Kert

Orgona-kozmetika: így ápold az elvirágzott bokrot, tízszer annyi virágot hoz jövőre

Romantikus, szép és varázslatosan illatos! A legtöbben csak hagyjuk, had nőjön, pedig az orgona nevelésének is vannak minimális szabályai.
orgona mentészse locsolása ápolása szaporítása

Így szépítjük

Az orgonák a legszívósabb, legkitartóbb lakói a kertünknek, hiszen talaj iránt igénytelenek, jól viselik a fagyokat is. Azonban a tápanyagok fontosak számukra, ezért időnként érdemes komposzttal vagy műtrágyával megszórni a földjüket.

Szeretik a sok a napfényt, és a vizet is, meghálálják a rendszeres öntözést és azt is, ha olykor megmetsszük őket. Elvirágzást követően vágjuk le az elszáradt virágmaradványokat, így nem rontják majd az orgonabokor összképét.

Így szaporítjuk

Magvetéssel szaporítjuk az alap fajokat, a fajták pedig dugványozással és oltással kelthetők újra és újra életre.

Így ápoljuk

Az orgona jellegzetes problémája, hogy nedves, párás időszakban megtámadja a lisztharmat, ami ellen évente egyszer permeteznünk kell. Emellett sokan mérgesek az orgonára, mert igen agresszíven sarjadzik, terjeszkedik a kertben oda is, ahová már nem szeretnénk, és a vadhajtások nem is szépek – ám jó hír, hogy mindez az új fajtákra már nem jellemző.

Ez is érdekelhet: Csokornyi új virágot hoz a vitorlavirág: egy evőkanál elég a földjére ebből a házi szerből

orgona mentészse locsolása ápolása szaporítása
Az orgona is igényli a törődést

Mutatós illatfürdő

Régen elsősorban illata miatt ültették az orgonát, mára azonban számtalan fajtája kapható, különböző színekben, telt, dupla vagy szimpla virágokkal. Akkor sem kell lemondanunk róla, ha kicsi a kertünk!

Ültethetünk törpeorgonát, amely csak 1,5 méter magasra nő.

  • Törpeorgona: Lassú növekedésű, sűrűn ágazó cserjeforma orgona, terebélyes, ám alacsony bokor válik belőle. Virágai halványrózsaszín bugákba tömörülnek, melyekkel tavasz végéig örvendeztet minket.
    Jól tűri a városi levegőt, alkalmas nyírt és nyíratlan sövénynek is.
  • Sensation orgona: 3-5 méter magasra nő, a levelei szív formájúak. Virágfürtjei dúsak, lazák és lilák, a szirmok szélei fehéren világítanak. Rendkívül szép, romantikus megjelenésű orgona-bokor válik belőle, igazi dísze a kertnek.
  • Mme Lemoine orgona: Erős növekedésű, értékes fajta, amely Franciaországból származik. Ma is az egyik legszebb, fehér és telt virágú orgonának számít. 20-25 centis, kúpos virágbugák díszítik, melyek bimbókorukban sárgásfehérek, kinyílva pedig hófehérré válnak.
  • Superba kislevelű orgona: Májustól októberig hosszan virágzó fajta, terebélyes, és jó két méter magas. Üde, zöld, kerekded levelei vannak, és illatos, lilásrózsaszín virágai, melyek 7 centis bugákat alkotnak. A szirmok színe egyre világosabb lesz.
  • Jósika orgona: Bokra akár 4 méter magasra is törhet, a hegyoldalakat és a párás völgyeket kedveli leginkább. Hosszan virágzik, ám a virágai kevésbé mutatósak. A szirmaik sötétlilák, az illatuk pedig enyhe, de kellemes.
  • Jácintvirágú Catinat orgona: Gazdagon nyíló, látványos, korai nyílású orgona, amely gyönyörű, halványrózsaszín virágaival díszít. Bugavirágzatának mérete elérheti akár a 35 centit is. A szirmok a virágzás során fakulni kezdenek, végül szinte fehérré válnak.

Fotó: gettyimages

Címkék: