Otthon és Kert

A nagymamám sosem szárította a napon a ruhákat: amikor megtudtam, miért, ledöbbentem

A napfény gyorsítja a száradást és természetes módon tisztít, de okosan kell bánni vele. Ha szeretnéd, hogy ruháid sokáig újszerűek maradjanak, különösen a színesek, érdemes odafigyelni, hol és hogyan teregetsz.
nő tereget a szabadban

A napfény, mint természetes fehérítő

A napsugarak oxidációt idéznek elő a nedves textil felszínén, ami természetes fehérítőként működik. Ez a hatás remek a fehér pamut vagy lenvászon anyagok esetén, mert segít eltávolítani a foltokat és világosítani az anyagot. Viszont a színes ruhák esetében épp ez okozhat gondot: a nap károsíthatja a festékanyagokat, kifakíthatja a ruhát, és a színek idővel veszítenek élénkségükből. Bizonyos mosószerek optikai fehérítőket tartalmaznak, amelyek erős UV-sugárzás hatására sárgás, zöldes foltokat vagy fehér csíkokat hagyhatnak a ruhákon. Ez különösen akkor fordul elő, ha a ruhadarabot túl sokáig hagyjuk a napon.

nő tereget a szabadban
Érdemes odafigyelni, hol és hogyan teregetsz

Ezek is érdekelhetnek:

  1. Egy pohár kávé és két hozzávaló: szakértő trükk a gyapjúpulóverek mosásához
  2. Zárt térben is illatos ruha: így teregessen, hogy sokáig friss maradjon a mosott holmi
  3. Hogy simítsuk ki a ruhát, ha nincs nálunk vasaló? Tippek és trükkök a makulátlan megjelenéshez

Miért árthat a színes ruháknak?

A napsugárzás a színes ruhák festékanyagaival is reakcióba léphet, és fakítja azokat. A gyakori napoztatás következtében az élénk tónusok hamar tompulhatnak, a ruhák veszítenek újszerű megjelenésükből.

Tippek a biztonságos szárításhoz

  • Színes ruhákat inkább árnyékos vagy fedett helyen száríts.
  • Fordítsd ki őket, így a külső felületet kevésbé éri a napfény.
  • Ne hagyd sokáig a ruhákat kint, vedd le őket, amint megszáradtak.

Hogyan teregess?

Ha mégis bent teregetsz, megoszlanak a vélemények arról, hogy melyik helyiségben érdemes felállítani a szárítót. Egyes szakemberek szerint akár két liter víz is elpárologhat a ruhák száradása közben, ez pedig – vagyis a páratartalom megnövekedése – kedvez a gombák és a penész kialakulásának, ezért a hálóban, a konyhában és a fürdőben, ahol amúgy is magas a páratartalom, nem szabad szárítani.

Mások viszont pont azzal érvelnek, hogy a fűtési szezonban egyébként is száraz a szoba levegője, ezért kifejezetten jót teszünk, ha bent szárítjuk a ruhákat, növelve ezzel a helyiség páratartalmát. Egy biztos, ha rendszeresen szellőztetsz abban a helyiségben, ahol a ruhákat szárítod, elkerülheted a túlzott párásodást. Az állványt tedd közvetlenül az ablak elé, hogy a levegő átjárhassa a textileket szellőztetéskor.

Így akaszd fel!

A nadrágokat a derékpántjukkal két vagy több csipesz segítségével erősítsd a szárítókötélre, majd a szárukat a varrás mentén húzd egyenesre. Az ingeket, pólókat érdemes vállfára akasztva szárítani, így jobban átjárja őket a levegő, előbb megszáradnak, ráadásul gyűrődni sem fognak.

Forgasd rendszeresen!

  • A száradó ruhákat érdemes párszor megforgatni, ezzel ugyanis egyenletes légáramlást biztosítunk a daraboknak, sőt azt is elkerülheted, hogy a csipeszek nyomot hagyjanak száradás közben.
  • A fregolin alulra tett ruháknak hosszabb idő kell a száradáshoz, hiszen ott nem áramlik olyan jól a levegő, ezért a kisebb, gyorsabban száradó darabokat érdemes alulra helyezni.

Forrás: bunte
Fotó: pexels