Otthon és Kert

4 elektromos készülék, amit soha nem szabad egy hosszabbítóba dugni, mert tüzet okozhatnak

Ezek az energiazabáló készülékek nem működhetnek egyszerre, egy hosszabbítóról, mert tüzet okozhatnak a nagy feszültség miatt. Legyél velük óvatos!
hosszabbítóba bedugott kábelek

A hosszabbító nagyon praktikus háztartási kellék, nagyon túl sem kell ragozni, hogy miért. Több eszközt is tudsz a segítségükkel egyszerre a hálózatra dugni, csak az nem mindegy, hogy melyikeket. Egészen más mennyiségű feszültséget vesz fel a hűtő, mint akár 2-3 mobiltelefon. És éppen itt van a kutya elásva!

Sokan nem veszik észre, hogy nem minden kapcsolat biztonságos. Néhány háztartási gép nagy mennyiségű energia fogyasztására van tervezve, és egyetlen elosztóba csatlakoztatva túlléphetik a hosszabbító teljesítményhatárát, ami túlmelegedéshez, a műanyagok megolvadásához, legrosszabb esetben pedig tűzhöz vezethet.

Mikró és kávéfőző

A Nemzeti Tűzvédelmi Szövetség (NFPA), szerint az otthoni tüzek egyik vezető oka az elektromos készülékek nem megfelelő használata. Bár egy hosszabbító kábel masszívnak tűnhet, és még az is lehet, hogy évekig működik gond nélkül, a terhelési határa jellemzően 1500 és 1800 watt között van. Ha ennél több áramot szeretnél rajtuk átfolyatni, elérheted a teljesítőképességük határát.

Az egyik leggyakoribb hiba a konyhában, hogy egyszerre csatlakoztatunk ugyanahhoz a hosszabbítóhoz egy mikrohullámú sütőt és egy kávéfőzőt. Mindkét készülék, bár közepes méretű, sok energiát igényel a megfelelő működéshez.

  • Egy mikrohullámú sütő 800-1500 wattot fogyaszthat, teljesítményétől és korától függően.
  • Egy modern kávéfőző 800-1200 wattot fogyaszthat melegítés közben.
  • Ha mindkét készüléket egy hosszabbítóhoz csatlakoztatod és egyszerre használod, a teljes áramfelvétel könnyen meghaladja a legtöbb ilyen eszköz áramkorlátját, ami túlmelegedéshez vezethet.

A túlterhelés által termelt hő nemcsak a hosszabbítót és a készülékeket károsíthatja, hanem megolvaszthatja a belső műanyag alkatrészeket, szabaddá teheti az élő vezetékeket és rövidzárlatot okozhat. Kis konyhákban, ahol a hosszabbítókat gyakran használjuk a konnektorok hiányának kompenzálására, ezek a kombinációk katasztrofális következményekkel járhatnak, ha nem tartod be a szükséges biztonsági óvintézkedéseket.

professzionális kávéfőzőből kávé jön

Fűtés és hajszárító

Egy másik kritikus eset két olyan készülékkel fordul elő, amelyeket gyakran használunk a hideg évszakban: elektromos fűtőberendezésekkel és hajszárítókkal. Mindkettő a magas energiafogyasztásáról ismert, így egyidejű használatuk ugyanarról az elosztóról jelentős kockázatot jelent.

  • Egy otthoni elektromos fűtőberendezés 1500-2000 wattot, egy hajszárító pedig maximális teljesítményen akár 1800 wattot is fogyaszthat.
  • Ha egyetlen elosztóba dugod őket, nemcsak könnyen túllépheted az áramkorlátot, hanem túlzottan megterheled az elektromos rendszert is.
  • Sok esetben a hosszabbító kábelek nincsenek úgy tervezve, hogy hosszabb ideig elbírják ezt a fogyasztási szintet.

A problémát súlyosbítja, ha a hosszabbító kábel nem rendelkezik túlterhelés elleni védelemmel, ami gyakori az olcsó vagy régebbi modelleknél. A helyzetet a fürdőszobák párás környezete is súlyosbíthatja, ami növeli a rövidzárlat kockázatát.

Ez is érdekelhet:

  1. 10 háztartási eszköz, amit soha ne használj hosszabbítóval: tönkre fogod tenni őket
  2. Mágikus portaszító fillérekből: keverd össze ezt a négy dolgot és egy hónapig nem kell port törölnöd
  3. Két anyukától négy gyermeke született: ilyen nőkért rajong a Kincsvadászok jóképű Molnár Viktora

Fotó: gettyimages, pexels

Forrás