Otthon és Kert

17 pompás virágzó növény, ami a fa tövében is jól érzi magát: még májusban ültesd el őket

Mára már megdőlni látszik az a sokáig uralkodó nézet, miszerint a fák árnyéka alá nem érdemes növényt ültetni. Itt is van helye a virágzóknak, csak jól kell választani!
kasvirág színesek

Mit és hogyan ültessünk a fa alá?

Mára már megdőlni látszik az a sokáig uralkodó nézet, miszerint a fák árnyéka alá nem érdemes növényt ültetni, hiszen a lombkorona alatt az úgysem tud kifejlődni igazán. És bár van ebben némi igazság, a valóság azonban ennél jóval összetettebb. A fák töve körül értékes élet születik, ha hagyjuk.

Vannak olyan kertészeti fajok és fajták, amelyek kifejezetten jól érzik magukat az árnyékban, a sűrűn álló fák lombkoronája alatt. Ilyeneket találunk a páfrányok és tűzesők között, és erről híres a szagos müge, a meténg, a hortenzia és a hunyor is.

Ezeknek a fáknak az alját hagyd inkább szabadon

Vannak fák, amelyek nemigen szeretnek osztozni felségterületükön. De ezek feltérképezésével és a tervezett fajok pár fontos jellemzőjének ismeretében könnyedén megalkothatjuk a működő párosításokat. A nyír és a korai juhar például kifejezetten antiszociális – már amennyiben alsó szomszédokról van szó. De a gesztenye sem igazán szeret osztozni.

A madárberkenye, a tölgy és az almafa viszont kifejezetten szeretik a társakat. Így akár a gyümölcsösben is kezdhetjük a kísérletezést.

Ha sűrűbben ültetett vagy sűrűbb korona alá keresünk alkalmas fajokat, akkor induljunk ki a józan észből, és figyelmünket fordítsuk olyan fajok felé, amelyek alapvetően erdei környezetben fordulnak vagy fordultak elő.

Ilyen lehet a pompás gólyaorr, a gyűszűvirág, a tündérfürt, a gyömbérgyökér és a sokak által kedvelt árnyliliomok is.

Ez is érdekelhet

  1. Klematisz gondozása és szaporítása: évente megduplázza a méretét ezzel a módszerrel
  2. Virágos oázis: ezt a 7 szépséget ültesd a kertedbe, ha romantikus tündérországot szeretnél
  3. Csokornyi új virágot hoz a vitorlavirág: egy evőkanál elég a földjére ebből a házi szerből

Hagyd békén a gyomot!

Talán azt már sokan észrevehették, hogy a gyümölcsfák alatt tökéletesen érzik magukat a pitypangok: tömegével bújnak elő a fűből erőtől duzzadó sárga virágaik. És mekkora hibát követ el az a díszkertész, aki minden erejét bevetve harcol ellenük!

  • A pitypang ugyanis kiváló tápanyag-felhalmozó: mélyre hatoló gyökerével olyan anyagokat hoz fel, mint a foszfor, a kálium, a kalcium, a magnézium vagy a vas.
  • Gyökere ráadásul a talaj szerkezetére is jó hatással van, mivel lazítja azt, így javítja vízelvezető képességét is.
  • Ráadásul a pitypang ehető, sőt: gyógyászati felhasználása is ismert. Akárcsak a cickafark esetében, ami szintén olyan anyagok felhozásáért felel, mint a nitrogén, a foszfor, a kálium vagy a réz.
  • A here megköti a levegő nitrogénjét, majd a gyökerek közti gümőkben tárolja, így gazdagítja fontos tápanyaggal a talajt és értelemszerűen ezzel a környező növényeket is.

Miért ne gondolkodjunk tehát olyan növényekben a fák koronája alatt (is), amelyek sokrétűen felhasználhatók, növelik a biodiverzitást, javítják a talajt, segítik szomszédjaikat és még vagy tucatnyi szempontból jelentenek áldást a környezetüknek?

Ezeket a meseszép virágokat válaszd, ha fa tövébe ültetnél

  • Ha a fáink töve körül olyan növényeket ültetünk, mint például a kapor, akkor könnyedén odaterelhetjük a kártevőirtásban nagy hasznunkra lévő beporzókat és ragadozókat, legyen szó zengőlégyről vagy katicáról.
  • A körömvirág és a sarkantyúka terelő és csalogató növénynek ideális, a szagos bükköny és a csillagfürt pedig nitrogén-táplálásban kiemelkedő – nem utolsó sorban kedvelt vágott virágok is.
  • Ha olyan, méhlegelőben ajánlott fajokat is alkalmazunk, amelyeknek virágzási ideje nem esik egybe a gyümölcsfa virágzásával, akkor még hatékonyabban segítünk kertünk teljes életközösségének: ne feledkezzünk hát meg a méhbalzsamról és a kasvirágról sem.
  • A nárcisz nemcsak dekoratív virág, de hatékony védelem is, a metélőhagyma az alma ventúriás varasodása ellen veheti fel eredményesen a harcot, de az édeskömény, a koriander és a kamilla is számításba jöhet a gyümölcsösben.
9 Fotó megtekintése

17 pompás virágzó növény, ami a fa tövében is jól érzi magát: még májusban ültesd el őket

Szagos bükköny
Még több +
Körömvirág
Még több +
Sarkantyúka
Még több +
Méhbalzsam - Elkerülik a kullancsok a kertet
Még több +
Méhbalzsam - Bármilyen kertben ültethető
Még több +
Méhbalzsam - Többféle színben megtalálható
Még több +
Kasvirág
Még több +
Gyűszűvirág
Még több +
gyűszűvirág
Még több +

Haszonnövények is megférnek a fa tövében

A konyhakertnek sem kell a sorok közé szorulnia. Az olyan növények, mint a karfiol, a brokkoli, a kelkáposzta vagy a karalábé a kevesebb nappal is beéri.

Ugyancsak szerény igényű e téren a retek, a répa és a cékla, és a levelesek kifejezetten hálásak lesznek majd azért, hogy a déli naptól megvédte őket a feléjük magasodó korona.

Gyakorlatilag a legfényigényesebb paradicsomon, paprikán és uborkán kívül nemigen van olyan zöldség, amit ne vethetnénk gyümölcsfa alá.

Forrás

Fotó: Gettyimages