Tisztelettel megkérdezném önt, mivel ön okos ember. Legyen szíves megírni, hogy az egyik nagyon jó ismerősömnek a fóliája miért is fertőzött? Ha a paprikát beleülteti, tönkremegy. Paradicsomot beleülteti, tönkremegy. Elvileg vírusos a föld, olyan rozsdacirmos a levele, és utána tönkremegy. Paprikát is hozott máshonnan, palántát, az meg olyan barna foltos lett, a termése olyan, mintha be lenne pettyezve. Amikor másik paprika nőtt, az is olyan volt. Mit lehet tenni? Mert szegényeknek deficites lesz az évük. A paradicsomom meg a lisztecskét nem tudja megfogni. – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
Nehéz látatlanban megmondani, mi is okozza a növények pusztulását. Ha vírus, az ellen a gőzöléses talajfertőtlenítés vagy a talajcsere hoz megoldást. Vannak vírusrezisztens fajták paradicsomból és paprikából egyaránt, esetleg ezekkel érdemes kísérletezni. Az egyetlen gondom ez a rozsdacirmos levél, amit írt. A vírusok ugyanis sötétzöld, világoszöld vagy sárga csíkokat, foltokat okoznak a levélen és a termésen, esetleg barnulást.
Ez a rozsdaszín engem inkább a baktériumos megbetegedésekre emlékeztet. Ilyenből két fő bűnös van, a xantomonász és a pszeudomonász. Ezek a levélen és a termésen barna szélű és esetleg áttetsző közepű, olykor nyálkás, vizenyős foltokat okoznak, és képesek ugyanúgy a növény elhalását eredményezni.
Azonban itt nem feltétlen szükséges a talajcsere. A két baktérium ellen a legjobb, ha csávázott magot vásárol, vagy palántát, és azonnal, az ültetéstől kezdve kéthetente rézoxikloriddal permetezi mindaddig, míg a kis bogyók megjelennek rajta. Közben az öntözést úgy kell végezni, hogy csak a talajra kerüljön a vízből, a növényre ne, mert a víz segít a bacik terjesztésében. Legjobb megoldás a csepegtető öntözés. Liszteske ellen az Admiral és a Mospilan szerek váltakozó használatával, szintén kétheti ismétléssel lehet védekezni.
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
fotó: fotolia