A balkonládákba ültetett virágokat gyakrabban kell öntözni, mint kerti társaikat. Ez értelemszerű, hiszen sokkal kisebb föld van alattuk, hamarabb kiszárad. Ráadásul egy erkélyen vagy balkonon a szélnek is jobban ki vannak téve, ami ugyancsak tovább szárítja a földjüket. Van, aki a reggeli, van, aki az esti locsolásra esküszik, ezért mint a gyep esetében is, most a balkonnövényekről is kiderítettük, hogy mikor is jobb őket locsolni. Ám először nézzük meg, melyik növényeket érdemes egyáltalán elültetni a tűző napos erkélyre. Ha ugyanis eleve nem jól választasz, hiába a gondos locsolás, előbb-utóbb tönkre fognak menni.
Gondos tervezés, siker
- Napos helyre ideálisak a mediterrán növények, így a pálma és a leander, vagy pedig az olyan szárazságtűrő évelők, mint a cickafark, a zsálya, a kasvirág vagy a kokárdavirág.
Ezeket az egynyáriakat válaszd a tűző napos erkélyedre
Akkor sem kell kétségbe esni, ha olyan száraz és forró az erkélyed vagy teraszod, mint a Szahara. Ilyen erkélyre is találsz olyan egynyáriakat, amik túlélik a perszelő nyarakat.
- Szúnyogűző: tartós, 38-40 fokos erkélyen és balkonon is megmarad, amire nagy szükség is van, hiszen egy zártabb, beugró erkélyen az utóbbi évek nyarainak tapasztalatai alapján előfordulhat ilyen extrém meleg is. Ha két hétig nem locsoljuk, míg elmegyünk nyaralni, akkor is életben marad. Virágai jelentéktelen, inkább szép zöld-fehér leveleivel díszít.
- Bakopa: kedves apró fehér vagy rózsaszín virágaival díszíti majd az erkélyed.
- Tömpevirág: gyönyörű élénk sárga apró virágaival díszít.
- Legyezővirág: változatos színekben kapható, szintén jól tűri a napot.
- Záporvirág: millió színben létezik.
- Kisvirágú begónia: szívós és ellenálló növény, zöld vagy bordó leveleivel is díszít a virágán túl.
- Varjúhájfélék és kövirózsák: mintha csak a tűző napos erkélyedre álmodták volna meg őket.
Ezeket olvastad már?
Így locsolj kánikulában az erkélyen, balkonon

Általános jótanácsként elmondható, hogy nyáron minden nap legalább egyszer muszáj locsolni az erkélyen. És ha lehet, akkor tegyük ezt este, szürkület, vagy naplemente után. Így a növények földje reggelre, amikor érkezik a nap, jól megszívja magát vízzel, napközben pedig párolog, vagyis hűti a növényt.
Jó tanács, hogy ha azt szeretnéd, hogy az egynyári növényeid az egész szezonban pompázzanak, akkor kéthetente tápozd őket.
Szintén fontos, hogy mivel estére a növények cserepe és földje is átforrósodik, semmiképpen ne öntsd nyakon őket a csapból jól kiengedett hideg vízzel. Erre a leanderek egyébként különösen érzékenyek is. Válassz olyan hőfokot, ami közelebb van a szobahőmérséklethez, hogy ne érje sokként a locsolás a növényeidet az erkélyen.
Apró segítség gyöngyök formájában
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a hidrogélek, amelyek szépen magukba szívják a vizet, majd addig tartják bent, amíg a talaj nem szárad ki annyira, hogy vízre legyen szüksége. Ez különösen akkor jön jól, ha ritkábban tudunk locsolni, mert elutazunk, vagy a csak hétvégén látogatott nyaralóban vannak az egyébként rendszeres gondozást és öntözést igénylő növényeink.
Fotó: gettyimages