Otthon és Kert

Leander levele: azonnal ki kell dobnod a növényt, ha ezt a feltűnő tünetet tapasztalod

A leander hazánkban az egyik legnépszerűbb mediterrán növény, hiszen gyönyörű virágaival bárkit elvarázsol, de ahhoz, hogy valóban szép legyen, be kell tartani néhány szabályt.
fiatal nő áll a rózsaszín duplaszirmú leander előtt

Fontos megfigyelni a leandert

Az leander a kertek és teraszok egyik legkedveltebb, dúsan virágzó, mediterrán növénye. Ez a növény nemcsak szemet gyönyörködtető, illatos virágai és fényes, lándzsa alakú levelei miatt, hanem népszerű azért is mert strapabíró és nagyjából igénytelen.

Kevés gondoskodással is hosszú időn keresztül elkápráztat bennünket csodás virágaival, azonban egyes esetekben előfordulhat, hogy hiába a gondoskodás, mégis problémák lépnek fel. A levelei sárgulnak, majd hullani kezdenek, és gyakran a virágzás sem olyan dús, mint elképzeltük. Mutatunk néhány trükköt a kertészektől, amivel új életet adhatsz neki.

Erre figyelj ha sárgulnak a leander levelei

A sárguló levelek is ilyenek, és ha azt tapasztalod, hogy a leander levelei elkezdenek besárgulni, akár fonnyadni, annak hátterében gyakran valamilyen környezeti vagy fertőzéses eredetű probléma állhat. A levélszáradás egy különösen alattomos és sajnos végzetes baktériumos fertőzés, ugyanis ezt a betegséget apró, szívó szájszervű rovarok terjesztik, amelyek táplálkozás közben juttatják be a kórokozót a növény szárába. A baktérium ezután a növény belső szöveteiben telepszik meg, elzárva a víz és a tápanyagok szabad áramlását – ez okozza a levelek sárgulását, majd hervadását, végül az elszáradását.

Kipusztulhat a leander, ha nem cselekszel

A betegség az esetek többségében egyetlen ágon kezdődik, ám a meleg időjárás hatására gyorsan szétterjed az egész bokorra. Sajnos a betegség ellen sem rovarölő szer, sem gyógymód nem létezik, így nem tudunk semmivel fellépni ellene. Az összes leander egyformán érzékeny erre a fertőzésre, és még nem sikerült ellenálló fajtákat nemesíteni. A betegség a legtöbb esetben három-öt éven belül a növény pusztulásához vezet.

9 Fotó megtekintése

Leander levele: azonnal ki kell dobnod a növényt, ha ezt a feltűnő tünetet tapasztalod

A siker érdekében néhány aranyszabályt érdemes betartani
Még több +
Nem mindegy, hogyan gondozzuk a leandert
Még több +
A dúsan virágzó leander minden kert éke lehet.
Még több +
A lenadereket muszáj metszeni, nem szabad sajnálni
Még több +
Leander
Még több +

Távolítsd el a beteg részeket

  • Az egyetlen amit ennek észlelésekor tehetsz az az, hogy legelőször a fertőzött példányt eltávolítod a többi leandered közeléből, különben azokat is meg fogja fertőzni.
  • Bár az elszáradt, károsodott ágak visszavágása ideiglenesen lassíthatja a fertőzés terjedését, de a végkimenetel sajnos minden esetben elkerülhetetlen.
  • Érdemes tehát figyelni a korai jeleket, és ha szükséges, mielőbb intézkedni. Ha biztosra akarsz menni, a legjobb a fertőzött növényt nemcsak áthelyezni, hanem ki is dobni, hogy megvédd a többieket.

Bár a leander egy gyönyörű és hálás növény, mégis szükség van odafigyelésre és gondoskodásra, hogy hosszú éveken át díszítse kertünket.

Forrás

Fotó: gettymages, unsplash, pexels, adobestock