A murvafürtöm már három éve nem virágzik. Hiába öntözöm virágzó növényeknek való tápoldattal, olyan kövérek a levelei, de virág nincs rajta. Amikor megvettük, szép, ciklámen színű virágai voltak, de azóta semmi. Várom a tanácsát, hátha gyönyörködhetnénk benne – kérdezte korábban egy olvasónk.
Nem nyílik a murvafürt: így robbantsd be a virágzást
A murvafürt (bougainvillea) valójában megfelelő helyen könnyen tartható növény, mindössze egy-két apróság van, amire oda kell figyelni. Nyáron a szabadban, télen világos, 10-14 fok körüli helyen érdemes teleltetni. Ha netán nincs csak 5-10 fok körüli hely a teleltetésére, akkor sem kell megijedni, ebben az esetben a növényünk valószínűleg az összes levelét el fogja hullajtani, de ha elég szárazon tartjuk, túléli a telet.
Hozzáteszem, hogy a fajták eltérően reagálnak a hidegre, van, amelyik jobban hullajtja a levelét a többinél, és érzékenyebb a hidegre is. Teleltetéskor ritkán öntözzük, mert könnyen berohad, és ne is tápoldatozzuk. Február vége, március eleje körül érdemes egy hónapra teljesen leállni az öntözéssel. Sokakat zavar, hogy lóg a levele ilyenkor, és félnek, hogy kiszárad, de nem fog: éppen ez a száraz időszak fogja beindítani a növény virágzását. Ez után már tápoldatozható.


Nem nyílik a murvafürt: így robbantsd be a virágzást, őszig tart majd a színpompás virágözön





Ez is érdekelhet:
A murvafürt teleltetése
A murvafürt metszését általában nem lehet elrontani. A nyári metszést azért szoktuk alkalmazni, hogy az elnyílt kajla hajtásokat visszavágjuk, valószínűleg most ön is ezt tette. Az erkélyre költöztetéssel nem ártott neki, hiszen a növény a legnagyobb forróságot is elviseli, sőt, nyáron egyenesen a tűző napért kiált. Csakis szabadban és verőfényes helyen érdemes tartani, hiszen ez egy igen fényigényes fajta. Árnyékban nem érzi jól magát, alig virágzik.
Egyedül a teleltetésre és a téli csapadékra kell figyelni. A teleltetőhely is legyen világos, és 10–14 fokos. Alacsonyabb hőmérsékleten már lombhullás, míg magasabb hőmérsékleten nyurgulás jelentkezik. Az öntözését igen mérsékelten végezzük, mert télen gyakori sok víz mellett a gyökérrothadás.
Tavasszal, február végén, márciusban néhány hétre vonjuk meg tőle a vizet, és ne ijedjünk meg a levelek lankadásától, lógásától. Ezzel a száraz időszakkal virágzásra sarkalljuk a növényt. Amikor újra vizet kap, már bimbókat is hoz, majd mire a szabadba kerül, kinyílik. Tavasszal ültesse át, friss, tápdús földbe, és a cserép aljára helyezzen kavicsokat a vízelvezetés biztosítása érdekében, a növény ugyanis a pangó vizet nem szereti.
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: pexels