Otthon és Kert

Apró, szottyadt terméseket hoz a füge, amit le is dobál: ez lehet az oka és így ments meg a termést

Ha a növény csak a termését rúgja le, a leveleit nem, akkor él és élni is fog. Termést ugyan hoz kicsit később is, de mivel nálunk nem olyan hosszú a nyár, mint a füge otthonában, így az nem érik be.

Egy kérdésem volna önhöz! Van egy 2 éves fügefám, először termett rajta füge, de a gyümölcsök sajnos szottyadtak, sárgultak, és túlságosan aprók lettek, nem elég húsosak. Kérdésem az lenne, most tönkrement a fám, vagy jönni fog rajta még termés? A levelei szépen nőnek, és szép élénk színűek. Köszönöm szépen, várom válaszát – kérdezte korábban egy olvasónk.

Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza

A füge egy mediterrán térségből származó cserje, nálunk gyakran károsítja a fagy. Az erősebb fagyok elviszik a vesszőket is, és ilyenkor általában tőről hajt a növény, a késő tavaszi esős, hideg időjárás pedig a kihajtott vesszőkön a termést károsítja leginkább.

Ennek az eredménye a terméselrúgás, melyet ön is tapasztalt. Sopronban ráadásul nehezebb olyan helyet találni számára, ahol védettebb a füge a fagytól, mint mondjuk a fővárosban, ahol eleve melegebb van jó néhány fokkal. Javasolni szoktuk a házfal melletti területet, esetleg egy napos placcot a kerítésfal előtt. Ezek a helyek azért jók, mert a falakról visszatükröződik a napfény, és akár éjjel is sugároznak némi hőt, ami épp elegendő lehet a fagy ellen.

Persze, sokszor nem kell fagyni sem ahhoz, hogy károsodjon a növény. Elegendő egy hosszabb, hideg tél is, sok csapadékkal. Tehát én nem aggódnék: ha a növény csak a termését rúgja le, a leveleit nem, akkor él és élni is fog. Termést ugyan hoz kicsit később is, de mivel nálunk nem olyan hosszú a nyár, mint a füge otthonában, így az nem érik be. Legyen kitartó, jövőre biztos sikerül, minél idősebb lesz a növény, annál erőteljesebb is.

Fügefa a szabadban: kiültethető a cserépben teleltetett gyümölcsfa?

fügék valóban télálló növények. Azt azonban, hogy mennyire, valójában fajtája válogatja. Az esetek döntő többségében nem az egész növény fagy el, hanem csak a föld feletti hajtásrendszer. Igaz, ez éppen elég ahhoz, hogy az elfagyást követő évben ne legyen termés. Ilyenkor a füge később hajt ki, a töve közeléből, és csak a hajtásrendszerét próbálja helyrehozni. Én idén már nem ültetném el a növényt, csak jövő tavasszal, napos helyre, hogy minél több ideje legyen begyökeresedni.

Télire, amíg csak lehet, takarjuk, a legegyszerűbb falevéllel vagy szalmával. Minél magasabb a lombkupac, annál magasabban védett az ágrendszer. Érdemes összekötni az ágakat, hogy kisebb helyet foglaljanak, továbbá könnyebb legyen takarni. Van, aki körbekarózza a növényt, majd a karók köré fóliát, hálót teker, így magasabban tud levelet kupacolni a növény köré. Azt sajnos, hogy hány foknál fagy el a hajtásrendszer, és hány foknál a komplett tő, így látatlanban nem tudom, hiszen fajta, élőhely és az időjárási körülmények együttese határozza meg. Sok szerencsét kívánok a fügefához!

Ez is érdekelhet:

Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.

Fotó: fotolia