Otthon és Kert

A nagymamám használt étolajból készített mosókapszulát: jobb illata és minősége van, mint a boltinak

A használt étolajnak nem kell a kukában végeznie. Tanuld meg, hogyan készíthetsz illatos és hatékony mosószert, amellyel pénzt takaríthatsz meg.
nagymama tereget a kislány unokájával

Régebben nem volt internet vagy mesterséges intelligencia, ami sokféleképpen segíthette volna nagymamáinkat. Ehelyett a józan észre és a próbálkozásokra, valamint a hibákra kellett hagyatkozniuk. Kipróbálták, ami működött, és amikor valami bevált, a recept elterjedt. Pontosan így született meg számos bevált nagymamai tipp, amelyek a mai napig fennmaradtak. Az egyik ilyen nagymamai trükk, hogyan lehet mosókapszulákat készíteni használt étolajból.

A nagymamák trükkjei ma is működnek, mert bevált módszerek, amelyeket generációk próbáltak ki és fejlesztettek tovább. Ha valami ennyi éven át fennmaradt és még mindig használják, az azt jelenti, hogy valóban működik. Gyakran ezek a régi módszerek jobbak, mint a modern termékek. Ezért nem rossz ötlet visszatérni a bevált módszerekhez, és ma kipróbálni őket.

Hogyan készítsünk mosókapszulákat használt olajból?

Mielőtt elkezdted a mosókapszulák készítését, először is gyűjtsd össze a munkához szükséges kellékeket. Ezek a következők:

  • 1 liter használt növényi olaj,
  • 135 gramm nátrium-hidroxid (lúgkő, marónátron, nátronlúg, marószóda, zsírszóda vagy marólúg),
  • 300 ml hideg víz,
  • egy műanyag vagy rozsdamentes acél edény,
  • egy fakanál vagy pálcika,
  • szilikon formák,
  • a kedvenc illóolajod,
  • gumikesztyű,
  • védőszemüveg és esetleg egy maszk.

Ezeket is érdemes elolvasnod

  1. Szívósabb, mint egy kaktusz: ezt a lila szépséget ültesd a kertedbe, ha nem akarsz sokat locsolni
  2. Liptai Claudia a szerelmével üldözte Miller Zoltánt: „Kifeküdtem az útra, a kocsija elé”
  3. Itt strandolj, ha szeretnéd elkerülni a tömeget: 11 eldugott csobbanóhely Budapesttől fél órára

Így készíts mosókapszulát otthon lépésről lépésre

  1. A mosókapszulák előkészítését jól szellőző helyiségben kezdd el úgy, hogy először leszűröd a használt étolajat. Egyszerűen szűrd át egy szűrőn, sajtkendőn vagy finomszövésű textilen. Ez megszabadítja az olajat az esetlegesen benne maradt szennyeződésektől.
  2. Ezután nyúlj a nátrium-hidroxidhoz, de légy óvatos a vele való munka során. Maró hatású anyag, ezért az elkészítés során feltétlenül viselj védőkesztyűt, szemüveget, maszkot, és gondoskodj a jó szellőzésről. Óvatosan oldd fel a nátrium-hidroxidot meleg vízben. Ezután add hozzá a melegített olajat ehhez a keverékhez, hogy jól összekeveredjen a hidroxiddal. Az egész keveréket alaposan és lassan kell összekeverni, hogy fokozatosan sűrűsödni kezdjen, és szilárdabb masszává váljon.
  3. Mikor a mosókapszula állaga kására hasonlít, adj hozzá illóolajokat vagy más természetes esszenciákat, amelyek kellemes illatot kölcsönöznek a mosókapszuláknak.
  4. Végül oszd szét az egészet formákba, és hagyd megkeményedni.
  5. Hagyd őket további 3-4 hétig száraz és jól szellőző helyen. Csak ezután használhatod őket mosásra.

Ezek a kapszulák környezetbarátak és mindenekelőtt olcsók, így pénzt takaríthatsz meg velük.

Ökológiai olajártalmatlanítás

nagymama tereget a kislány unokájával
A nagymamák sok háztartási trükköt ismertek

Megértjük, hogy nem mindig tudod felhasználni az összes olajat a mosókapszulák készítéséhez. Ha marad étolaj, soha ne öntsd a mosogatóba, a WC-be vagy a komposztba. Ehelyett öntsd egy zárható, használt műanyag edénybe és add le a legközelebbi használtolaj-gyűjtőponton.

Miért ne dobd a használt sütőolajat a kukába?

A használt sütőolajnak nincs helye a mosogatóban vagy a lefolyóban. Gyorsan megszilárdul a csövekben, és magába zárja a szennyeződéseket. Ezek elkezdenek bomlani, és kellemetlen szagot árasztanak. Ráadásul a csövek eltömődhetnek, ami nemcsak kellemetlenségeket, hanem költséges javításokat is jelent.

Azon tűnődsz, mi történhet, ha olajat öntesz a lefolyóba? Valószínűleg a szennyvíztisztító telepre kerül, de a telep nem tudja kezelni az olajat. Így az a természetbe kerül, ahol károsítja a vízi és talajlakó élőlényeket.

Ezért jobb, ha nem öntjük az olajat a lefolyóba. Ez megakadályozza a szükségtelen bonyodalmakat és segít megvédeni a környezetet.

Forrás

Fotó: gettyimages