Otthon és Kert

Kártevő az almafákon: huncut állatra kell gyanakodni, ha fúrt lyukat találsz a termésen

Önnek nagy valószínűséggel az almamoly okoz bosszúságot. Huncut állat, neve ellenére a zöld diót, és az utóbbi években a szilvát is rendszeresen károsítja.

Időnként megveszem a Meglepetést, abban szoktam olvasni a tanácsait. Van a kertünkben két darab Mutschu almafa, amelyek gyönyörű, nagy almákat teremnek nekünk. Sajnos azonban mire le lehetne szedni, lepotyognak, mert kifúrja őket valami kártevő. Már nem tudjuk, mit tegyünk, mert minden évben ez van. Mit tanácsol? – kérdezte korábban egy olvasónk.

Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza

Önnek nagy valószínűséggel az almamoly okoz bosszúságot. Huncut állat, neve ellenére a zöld diót, és az utóbbi években a szilvát is rendszeresen károsítja. Mindenképpen védekezni kell ellene. Sokat segít, ha metszés után kombinált lemosó-permetező szerrel átmossa a fa ágrendszerét, és kéregrepedéseit, ahol a kártevők telelnek. Ez után figyelni kell az állatot, hogy mikor rajzik. Erre feromoncsapdát szoktunk alkalmazni. Ezt könnyű mondani, de higgye el, a világhálón rengeteg kép van fent, melyek alapján meg fogja ismerni az állatot.

Rajzás idején, ami általában az első 10 fokos átlaghőmérsékletű nap után 15-20 nappal következik be, lehet permetezni a fákat, minél apróbb cseppmérettel, Dipel nevű szerrel vagy a Ganulo vírussal. Ez utóbbi kizárólag az almamoly hernyóját támadja, akkor kerül a szervezetébe, amikor az beleharap az almába, és hamarosan a pusztulását okozza.

Ha a kémiai védekezést részesíti előnyben, akkor is számos vegyszer közül választhat, de azt tartsa szem előtt, hogy ha a hernyó már bejutott az almába, akkor ott nem lesz könnyű utolérni. Kémiai védekezéskor, de ne feledje, minden permetezést ismételni kell, 7-10 naponta, és erősen javaslom a szer-rotációt, azaz a váltakozó vegyszerhasználatot, mert az utóbbi időben könnyen alakul ki rezisztencia a szerekre, így azok egy idő után hatástalanok lehetnek.

Más baj is lehet

Almafán ritkán fordul elő gyapjastetű. Van azonban egy olyan kártevő, mely avatatlan szemnek igen könnyen összetéveszthető vele. Ez az élősködő a vértetű, melyet almafa gyapjas kéregtetűjének is neveznek. A kártevő a kéregrepedésekben bújik meg, és ott szaporodik el. Nehéz védekezni ellene, mert vegetációs időszakban, amikor az állat már igen népes számban van jelen, védi a viaszréteg, így gyakorlatilag a növényvédő szerek egy része már nem jut el hozzá.

Éppen ezért, a legjobb a téli időszakban átvizsgálni a fáinkat. Ilyenkor a kéregrepedéseket – ahol az állat jelenléte miatt már kóros sejtburjánzás is jelentkezik – éles késsel tisztogassuk, egészen az élő részekig. Ezután sebkezelő szerrel zárjuk le a felületet, emellett segíthet a károsított részek eltávolítása is. Vizsgáljuk meg a gyökérnyakat is, ott is megbújhatnak a kellemetlenkedők. Távolítsunk el minden felesleges sarjat is! Ezután alkalmazzunk lemosópermetezést, esetleg végezzünk ecsetelést olajos szerrel az erősen fertőzött részeken. Nyáron a lombozat miatt nagy körültekintéssel permetezhetünk Decis vagy Karate vegyszerekkel is.

Kiszel Péter további növényápolási jótanácsait ide kattintva olvashatja.

Fotó: archív