Otthon és Kert

Ruhaszárítás a szabadban: ezt az egy hibát feltétlenül kerüld el, tönkreteszed a holmijaidat

Jó időben szívesen teregetünk a szabadban, hiszen a friss levegőn gyorsan megszáradnak a ruhák, és még az energiafogyasztást is csökkenthetjük vele. De van egy hiba, amit sokan elkövetnek.
ruhaszárító a szabadban

Mikor ne száríts ruhát a napon?

Akinek van erkélye, kertje vagy udvarra nyíló ablaka, nyáron érdemes a frissen mosott ruhákat a szabad levegőn szárítani. Így a ruha gyorsan megszárad, nem foglalja a helyet a lakásban, és a környezetnek is jót teszel azzal, ha nem használod az energiaigényes szárítógépet, ami amúgy sem tesz jót a finom anyagból készült nyári ruháknak.

Van azonban még egy érv is a kinti szárítás mellett: a frissen mosott ruhák sok nedvességet tartalmaznak, amit aztán a levegőbe juttatnak. Ha a lakásban teregetsz, az növeli a páratartalmat, és ez kedvez a penészesedés kialakulásának.

ruhaszárító a szabadban
Nem mindig jó ötlet a szabadban teregetni

Ez is érdekelhet

  1. 17 éve rajong gyönyörű feleségéért Hans Sigl: a hegyi doktor mástól csábította el Susannét
  2. Erre van szüksége a muskátlidnak júniusban: ősz végéig ontja a virágokat, ha ezzel öntözöd
  3. Ki ne dobd, ha ilyen régi mobiltelefonod van otthon: milliókat érhet ez az ócska készülék

Ruhaszárítás a szabadban: óvatosan a nappal

A szabadban teregetni alapvetően jó dolog, de van egy fontos szempont, amire mindenképp ügyelned kell: ne tedd a nedves ruhákat közvetlen napfényre. Bár így nagyon gyorsan megszáradnak, sajnos ez egy kellemetlen mellékhatással jár.

Ha az UV-sugárzás nedves ruhára esik, kémiai reakció indul be: hidrogén-peroxid keletkezik – ez pedig egy természetes fehérítőszer. A színes ruhák fakulnak, csíkosak vagy foltosak lehetnek.

Így száríthatod a ruhát nyáron a szabadban: 4 trükk, ami működik

  1. Színes ruhákat árnyékos, védett helyen száríts.
  2. Fordítsd ki a ruhákat.
  3. Vedd le őket, amint megszáradtak.
  4. Ha pollenallergiád van, inkább bent száríts – a kint teregetett ruhákon megtapadhatnak a pollenek, és bekerülhetnek a lakásba.

A nap mint természetes folttisztító

Fehér ruhák esetében viszont a nap csodákra képes: bizonyos makacs foltokkal (pl. olaj, paradicsom, fű, eper vagy kurkuma) szemben a napfény hatékonyabb lehet, mint a mosószer. A nap természetes fehérítőként lebontja a színező anyagokat.

Tipp: a foltos ruhát lehetőleg azonnal, nedvesen tedd ki a napra, teljes felületével kifektetve. Fontos, hogy a ruha egészét érje a nap, különben egyenetlenül fakulhat. Ez a módszer csak fehér pamut vagy lenvászon anyagoknál működik, sárga foltokat (pl. párnákon) is eltávolíthat a napfény.

Ruhaszárítás nyáron a lakásban

Nem mindenkinek van lehetősége a szabadban szárítani. Ha nyáron bent teregetsz, figyelj ezekre:

  • Ne a pincében száríts. Ott nyáron is magas a páratartalom, amit a nedves ruha tovább növelhet – ezzel fokozódik a penészesedés veszélye.
  • Kerüld az ablak nélküli helyiségeket. Itt a pára nem tud eltávozni.
  • Centrifugáld alaposan a ruhát – minél kevesebb víz marad benne, annál gyorsabban szárad, és annál kevésbé terheli a lakás páratartalmát.

Forrás: utopia
Fotó: pexels