Riport

Mennyibe kerül az állatorvos, és miért kerül annyiba? A válasz megdöbbentő

Rengeteg örömet és szeretet adnak, de bizony sokba is kerülnek. Pláne hogy az állatorvosi díjak szabadáras kategóriába tartoznak, tehát nincs felső határuk.

Egyértelműen állatbarát nemzet vagyunk, a felmérések szerint ugyanis a magyar háztartások kétharmadában van valamilyen háziállat – a legtöbben (58 %) kutya vagy macska. Mivel a gazdik igazi családtagként bánnak velük, esetleges megbetegedésük nem csak érzelmi, de anyagi gondot is okozhat – hiszen minden kezelési költséget vállalnának, hogy kedvencüket megmentsék. A kiadásokat megúszni nem lehet, de az abból adódó problémákat ki lehet védeni, ha felkészülünk ezekre a váratlan helyzetekre.

Kérdezzünk előre

Tudomásul kell vennünk: az állatorvosi ellátás egy olyan szolgáltatás, amelyre ma már egy komplett üzletág épült. Ráadásul az állattartóknak kötelességük is ezt igénybe venni, hiszen vannak kezelések, amelyeknek muszáj alávetniük kedvencüket. Kölyökmacska és –kutya esetén ilyenek a kezdeti védőoltások (darabja kb. 5-10 000 Ft), majd az évente egyszer kötelezően beadandó veszettség elleni védőoltás (kb. 7500 Ft). Szintén előírás az állatazonosító mikrochip beültetése (kb. 8000 Ft).

Ha kutyánkkal rendszeresen túrázunk a természetben, érdemes Lyme-kór ellen is beoltatni (kb. 10000 Ft). Nőstény macska, szuka kutya esetében pedig ott az ivartalanítás költsége (súlytól függően 15-40 000 Ft). Nem véletlen, hogy az állatorvos szerint a legokosabban akkor döntünk, ha már az új kedvenc beszerzése előtt felkeressük az állatorvost.

„A felelős állattartás ott kezdődik, hogy kiderítjük: tényleg meg tudjuk-e magunknak engedni? Hiszen egy kutya vagy egy macska akár 15 évig is elélhet, pont ezért jó lenne, ha minden gazda végiggondolná: valóban ennyi időn keresztül fizetni is akarja-e ennek a gondoskodásnak az árát. Ingyenes megoldás nincs, még az Állatorvosi Egyetemen is magánklinikán látják el a kis betegeket.”

A doktor szerint pont ezért érdemes már az előtt felkeresni az állatorvost, hogy meglenne az állatunk. Derüljön csak ki előre, ténylegesen mennyi költséggel fog majd nekünk járni. „Egy nagyobb állat esetében akár másfélszeres árat is számolhatnak. Agresszívebb fajta esetén pedig garantáltak lesznek a verekedésből származó sérülések, csonttörések, amelyek akár százezres tételeket is jelenthetnek. Ráadásul, nem lehet elégszer hangsúlyozni: ha fajtiszta állatot akarunk, nem szabad a beszerzésen spórolni.

Csak megbízható tenyésztőtől vásároljunk, különben meglesz az esélye annak, hogy a megtakarított összeg többszörösét hagyjuk majd az állatorvosnál.”

A bizalom a legdrágább

Igen ám, de mit tegyünk, ha az állat már megvan, de mi csak most mérjük fel, mennyi kiadással fog ez nekünk járni? Honnan tudjuk eldönteni, hogy az állatorvos jogosan írja ki nekünk a drága kezeléseket, gyógyszereket?

„Tény, hogy kiszolgáltatott helyzetben vannak a gazdik, hiszen az állatorvos az, aki kiírja a vizsgálatokat, és ő az, aki azokat be is árazza. Pont ezért lenne fontos, hogy legyen egy rendszeres kapcsolat vele, amely során látjuk, hogyan bánik az állatunkkal. Ha kialakul egy igazi bizalmi viszony, nem fogjuk megkérdőjelezni a döntését, bármennyi is az ára. Ha mégis, akkor nem a számunkra megfelelő szakemberhez járunk. Érdeklődjünk más állattartóktól, ők hova viszik kedvencüket.

Menjünk el a rendelőbe, felmérni a terepet, nézzük meg, milyen árakat írtak ki – hiszen azt kötelező az orvosnak megtennie. Azokat egyébként össze is hasonlíthatjuk a Magyar Állatorvosi Kamara által ajánlott tételekkel. Persze azok csak irányárat jelentenek, hiszen arra jönnek még rá a praxis fenntartásának és felszereltségének költségei, de iránymutatónak jó szempont lehet. Mégis, szakemberként azt javaslom, ne csak ár alapján döntsünk. Fontos tudni azt is, szabadnapon elérhető-e az orvos, tud-e házhoz jönni, és ha nagy baj van, ott lehet-e hagyni nála az állatot. Ezek persze mind feláras költségek. De ezek azok a kitételek, amelyek alapján megláthatjuk, megéri-e az orvos az árát.”

Biztos alapokon

Sok gazdi nem tudja, kedvencét biztosíthatja is, igaz, csak bizonyos feltételekkel: kizárólag 6 hónapnál idősebb és 7 évesnél fiatalabb kutyára vagy macskára lehet kisállat-biztosítást kötni. Többféle konstrukció mellett dönthetünk. Téríthetik a baleset vagy betegség miatti állatorvosi kezelést, de fizethetnek kártérítést is, ha a kedvenc baleset áldozata lesz. A már biztosított állat esetében a biztosítás védelme nem ér véget a korhatár elérésével.

Állattól függ az ár

A kutyák kezelése kerül a legtöbbe – a beavatkozás nélküli orvosi vizsgálat ára 9000 Ft körül van. A macskákért átlagosan 20 %-al, a madarak, hüllők, kisebb rágcsálók esetén pedig már 60 %-al fizetünk kevesebbet.

Fotó: pexels