Riport

Lehetetlen történelmi teszt: az emberek 2 százaléka tudja csak az összes választ

Játékra hívjuk olvasóinkat. Fogadjunk, hogy nem ezeket a számokat mondta volna kapásból, ha elhangzanak az alábbi kérdések egy műveltségi vetélkedőben! A múltat testközelbe hozó rovatunkban érdekes tényeket mutatunk be.

Mennyi ideig tartott a legrövidebb uralkodás?

Több olyan nem túl szerencsés uralkodó is akadt, aki még fél óráig sem ülhetett a trónján. Az egyik a Bourbon-ház utolsó francia királya, XIX. Lajos. A korábban az Angou­léme-i hercegi rangot viselő arisztokrata fia­talember apja, X. Károly az 1830-as párizsi forradalom napjaiban lemondott, és fiára ruházta hatalmát. Alig 20 percre, mert ennyi idő múlva Lajos is lemondott, így lezárva a Bourbon-uralkodók sorát.

Portugália 20 percig uralkodó királya szintén a Lajos nevet viselte, ezen a néven a második volt. Az 1908-as lisszaboni királygyilkos merényletben sebesült meg halálosan apjával, I. Károly királlyal együtt. De mivel körülbelül 20 perccel túlélte az édesapját, élete utolsó perceire jog szerint rá szállt a királyi cím. Mivel azonban beiktatni nem tudták, sokan vitatják, hogy egyáltalán uralkodónak volt-e tekinthető.

  • Megoldás: 20 perc

Mikor lépett szintet a nők egyenjogúsága Európában?

Franciaországban egészen 1970-ig törvény volt arra, hogy a feleség feltétlen engedelmességgel tartozik a család fejének. A francia férjeket azonban egészen 1975-ig nem büntették meg, ha a feleségüket és az asszony szeretőjét megölték, amennyiben a családi otthonban kapták rajta a párt.

A spanyol nőknek csak 1981-től van joguk a férjük hozzájárulása nélkül is állást vállalni és jogosítványt szerezni. Magyarországon pedig csak 1997-től számít büntetőjogi kategóriának a házastárs és a gyerek bántalmazása. A törvényt ugyan 2013-ban szigorították, ám a statisztikák szerint még ma is hetente legkevesebb egy nő hal bele a családon belüli erőszakba.

  • Megoldás: az 1970-es években

Meddig dúlt a legrövidebb háború?

Amikor visszagondolunk arra, milyen hosszúnak is éreztünk valaha egy unalmas iskolai órát, jusson eszünkbe az is, hogy ennyi idő alatt Anglia egy háborút is megnyert! Sőt, a hadüzenettől a háború lezárásáig mindössze 38 perc telt el. A hadmozdulat Zanzibár szigetén zajlott. 1896. augusztus 25-én ugyanis váratlanul és talán nem is természetes módon meghalt a szultán, Hamad bin Thuwaini, és trónját villámgyorsan unokatestvére, Khalid bin Barghash foglalta el.

A briteknek azonban saját jelöltjük volt, ezért ultimátumot adtak az új uralkodónak, mire ő felfegyverzett 2800 embert, és öt ágyúját, valamint a saját hajóját is kirendelte a palota védelmére. A  brit Harry Rawson admirális az ultimátum lejártakor, augusztus 27-én reggel 9 óra 2 perckor hadat üzent Zanzibárnak, majd itt állomásozó hadihajói nagyjából fél óra alatt rommá lőtték a palotát, és kitűzték rá a brit zászlót. A zanzibári hadsereg 9 óra 40 perckor, 500 fős veszteséggel megadta magát, a szultán pedig elmenekült.

A britek által kinevezett Hamoud bin Mohammed első intézkedésével minden rabszolgált felszabadított, ezért a sziget kedvelt uralkodója lett.

  • Megoldás: 38 perc

Hány év volt leghosszabb „csata”?

A világtörténelem leghosszabb háborúja szerencsére sem halálos áldozattal, sem egyetlen puskalövéssel, kardrántással nem járt, mert tulajdonképpen egy elfeledett hadüzenet volt. Az angol polgárháború idején az Anglia délnyugati csücskében fekvő Scilly-szigetekre menekült királypártiaknak 1651-ben Hollandia üzent hadat.

A folytatást nem siették el, mert hamarosan kitört az angol–holland háborúskodás, és mindenki elfeledkezett az egészről. Egy helyi történész levéltári adatokból vette észre 1985-ben, hogy a sziget hivatalosan még mindig hadban áll Hollandiával. Végül a vezetők a holland nagykövettel együtt írták alá a békeszerződést 1986 áprilisában, a „háború” 335. évében.

  • Megoldás: 335 év

Kik szavazhattak előbb: a magyar vagy a svájci nők?

Ezen a téren nincs lemaradva Magyarország Európához képest: először 1918-ban, a Károlyi-kormány első néptörvénye mondta ki a 24 éven felüli, leglább hat éve magyar állampolgárként élő és a hazai élő nyelvek bármelyikén írni-olvasni tudó nők jogát a szavazásra. Később tovább bővült a női választójog, amelyet 1919 áprilisában érvényesíthettek először.

Liechtensteinben viszont csak 1984-ben, a svájci Appenzell Innerrhoden kantonban pedig csak 1991-ben kaptak a női lakosok törvény adta lehetőséget arra, hogy beleszóljanak a politikába. Bár Svájcban 1971-ben hivatalosan törvénybe iktatták a nők választójogát, ez a kanton egészen a 90-es évek elejéig kivételnek számított.

  • Megoldás: 1918 és 1991

Mennyi a legnagyobb vagyon, ami egy kézben összpontosul?

Elon Musk egy ideje már a világ leggazdagabb emberének számít, vagyona nemrég lépte át a 400 milliárd dolláros álomhatárt. Lapzártánkkor éppen 436 milliárd dollár, ez kb. 173 ezer milliárd forintnak felel meg! Bár felfoghatatlan ez az összeg, érdekes tény, hogy tavalyig még volt, aki megelőzte őt.

Méghozzá közel hétszáz évvel ezelőtt Afrikában. A Mali Birodalom 1331-ben elhunyt uralkodójának, az Aranykirálynak is nevezett, Mansa Musának a vagyona mai árfolyamon kb. 400 milliárd dollár lehetett. Gazdagságára csak egy példa: amikor a király egy 60 ezer fős karavánnal útra kelt Mekka felé, annyi aranyat osztogatott el, hogy a piacra került rengeteg nemesfém miatt Egyiptomban teljesen elértéktelenedett az arany, és az ország gazdaságának tíz évbe telt kiheverni a csapást.

  • Megoldás: 436 milliárd dollár

Fotó: gettyimages