Riport

Szülés utáni depresszióból alapított vállalkozást Váczi Rozi: „Szeretném átörökíteni a matyó hímzés kultúráját”

Egy pici északkelet-magyarországi faluban, Tardon egy gyönyörűen felújított parasztház egykori istállójában ma varroda és szabászat működik. Rozinak a modern gépeik között sétálva gyakran eszébe jut, hogy kislányként még tejért járt ide...

A Matyodesign alapítója szívügyének tekinti, hogy a hagyomány ne csak fennmaradjon, hanem magas színvonalon újjászülessen, és megélhetést biztosítsanak az idősebbeknek és a kisgyermekes anyáknak.

„Boldogsággal tölt el, hogy 45 asszonynak adhatunk munkát és megbecsülést, miközben a matyó hagyományt éltetjük tovább. A cégünk igazi kis családi vállalkozásból nőtte ki magát. A kezdetekkor az egyik gyerekkori dadusunk is az egyik hímzőnk volt, ma pedig a lányával dolgozunk együtt, aki most már nyug­díjas.”

Egy ajándékkal indult minden

Rozi 14 évvel ezelőtt hívta életre a márkáját. „Egész életemet a városi nyüzsgés és a  falusi lét kettőssége határozta meg, ami a vállalkozásom elindításához is ihletet adott. A szüleim a nyolcvanas évek elején ismerkedtek meg, és úgy döntöttek, hogy a gyerekneveléshez jobb a vidéki környezet, ezért Budapestről Tardra költöztek. Hatéves koromig ebben a pici faluban éltünk – akkor háromezren, ma ezren lakják –, így szinte mindenki ismert mindenkit. Édesanyámék pedagógusként dolgoztak, amíg ők tanítottak, ránk dadák vigyáztak. Amikor a testvéreimmel iskolaérettek lettünk, visszaköltöztünk a városba, de a vidéki házunk megmaradt, és minden szünetben itt nyaraltunk” – emlékszik vissza Rozi, aki első gyermeke megszületése után visszatért a szülőfalujába.

Minden folyamatot a műhelyben csinálnak

„Szülés utáni depresszióba estem, ezért a családom úgy döntött, elvisznek pár hónapra Tardra, hátha jót tesz a gyermekkori környezet. Éppen a férjem születésnapja közelgett, amikor azon gondolkoztam, mit fogok neki venni ebben a kis faluban. Eszembe jutott, hogy kicsempészek egy pólót a szekrényéből, és megkérem a dadust, hogy hímezzen rá valamit. Ebből az ötletből indult minden, és abból a vágyamból, hogy a szeretetet és a törődést, amit a tardi gyerekkor alatt kaptam, vissza tudjam adni.”

Mindent a helyi nők, anyukák készítenek

Ma már saját varrodájuk is van, ahol a hímzőasszonyok készítik a szebbnél szebb mintákat.

„Tanultam a dadusomtól hímezni, nagy türelmet igénylő tevékenység. Szeretem, hogy közben szinte meditatív állapotba kerülök, lelassulok, de nekem más feladatok töltik ki a napjaimat: a saját varrodánkban nemcsak a hímzés, hanem alapdarabok is készülnek. Üzemeltetem a webshopot, a viszonteladói hálózatot, és a termékfejlesztésen, a könyvelésen át az érkező turistákkal is foglalkozom. Igyekszem mindent átlátni, de sok helyzetet még én is tanulok” – meséli Rozi, akinek a két lánya is szeret a műhelyben időzni.

Nem mindegy, milyen irányba futnak a szálak

„A koronavírus alatt visszaköltöztünk Tardra, négy évet ott éltünk, így ők is belekóstoltak abba, amit én is kaptam kis koromban. A nagyobb lányom felsős, a kicsi óvodás, őt végtelenül érdekli a hímzés, aminek nagyon örülök. Fontos számomra, hogy átörökítsem a fiatalabb generációknak a matyó hímzés kultúráját, ahogyan az is hangsúlyos szerepet kap, hogy munkahelyet biztosítsak egy olyan környéken, ahol nincs lehetőségük a nyugdíjas asszonyoknak és a kisgyerekkel otthonlévő nőknek.

Minden kézzel hímzett termékünket a tardi dadám és a helyi asszonyok készítik. Felelősség és öröm is, hogy ez a tudás nem fog elveszni, és ez rajtam is múlik. Feladatomnak tartom, hogy ami a helyi asszonyok kezében van, tovább­öröklődjön, generációról generációra.”

Egyes motívumok hetekig készülnek

Rozi öccsének dadája is az alapítótagok között van. Teri néni ma már sajnos nem él, de a lánya, Vajda Miklósné Neni nyugdíjasként a mai napig hímez.

„Édesanyám a mezőkövesdi házi szövetkezetnél dolgozott hímzőként. Amikor még Rozi csak gondolkozott a vállalkozáson, nagy örömmel látta el tanácsokkal, később pedig elkezdett neki dolgozni, és még hímzést is tanított. Nekem gyerekként az volt a feladatom, hogy biztosítsam a zavartalan munkát, igyekeztem anyukám keze alá dolgozni, és közben mellette ülve akarva-akaratlanul ellestem a szakma rejtelmeit. Láttam, hogy ölti a cérnát, milyen irányba futtatja a szálakat, hogyan formázza a leveleket, és mit milyen színnel hímez. Mindennek megvan a maga technikája, aprólékos munka, oda kell rá figyelni” – meséli Neni, akinek anyukája öt évvel ezelőtt hunyt el, de a hagyományos kézműves mesterség iránti szeretetét továbbvitte.

Rozi az egykori dadájával és Nenivel

„Többnyire mellényeket, poncsókat és pulóvereket hímzek. Vannak többnapos motívumok, de olyan minták is előfordulnak, amelyeket heteken keresztül készítek. Édesanyám mindig nagy tisztelettel követte a hagyományokat, és ez rám is átragadt. Most már én is büszkén adom tovább ezt az értéket a családomban. Van egy 28 éves lányunokám, aki szintén hímez, és van egy 16 éves fiúunokám, aki pedig inkább csak csodálja ezt a mesterséget. Az egyik legszebb emlékem, amikor egyszerre hímeztünk hárman: édesanyám, én és a lány­unokám. A családunkban ez már generációkon átívelő hagyomány.”

Túrákat is tartanak

Rozi csoportok számára egynapos túrát is szervez, amelyek keretében a vidéki élet szépségét mutatják meg. „Azt az érzést próbáljuk átadni a vendégeinknek, amit a nagymamáink szeretete jelentett: közösen tésztát gyúrunk, hímezzük a hagyományos mintákat, és betekintést adunk a matyó kultúrába. A program során minden friss és háztáji, a nap végén pedig a vendégek kézműves munkáit is értékelik. A túránk sikere messze meghaladta a várakozásainkat, mindenkinek a saját nagymamájának szeretete és emléke tér vissza.”

Fotó: Ambrus Marcsi