Riport

Üvegtörmelékből alkot Petra: ékszereket varázsol a háború alatt szétbombázott házból is

Több mint 14 éve foglalkozik Tiffany-üvegtechnikával, mindegyik ékszerének és dekorációjának egyedi története van. Anyatejes táplálás, ágyú rombolta épület, nehéz sorsú állatok – csak hogy néhányat említsünk.

Már gyerekként is rajongott a rajzolásért és a kézműveskedésért, virágokból és kövekből készített ékszereket az anyukájának Kovács Petra. „A szüleim észrevették a tehetségemet, és támogatták a vágyam, hogy ezt az irányt kövessem. Hosszú utat tettem meg, míg eljutottam idáig, de ma már büszkén mondhatom, hogy álmaim munkáját végzem” – meséli Petra, akinek márkája, a TinYTrIP főként a természet szeretetére épül.

Sámlin ülve, egy egérjárta sufniban

Családjában több generáció­ra visszanyúlóan jelen van a kreatív véna.

„A dédapám is művészlélek volt, apukám pedig hobbiból festeget, a kezeiben ott van a művészi vonal, de egészen más területen dolgozik. Szoktunk beszélgetni arról, hogy öröklődik a tehetség, de azt hitte, hogy elveszik a családból, mert nem foglakozott vele. Általam visszajött, és Sárinak, a hároméves kislányomnak is nagyon jó kézügyessége van” – mondja Petra, aki kalandos utat járt be, hogy üvegművessé váljon.

„Az üveges szakra a véletlen sodort, eleinte annyira nem is tetszett. Aztán, amikor elkezdtük kitanulni a Tiffany-technikát, éreztem, hogy ez lesz az utam. Miután végeztem a tanulmányaimmal, anyagilag megterhelő lett volna elindítani egy vállalkozást, ezért évekig a vendéglátásban dolgoztam, és mellette üvegeztem. Apránként jutottam el odáig, hogy a főállásommá váljon.

Akkoriban Szentendrén laktunk a férjemmel, egy kis sufniban dolgoztam, ahol még fűtés sem volt. Télen fél óránként beszaladtam a házba melegedni. A sufniban egy sámlin ültem, és egy picike asztalon próbáltam alkotni, miközben egerek szaladgáltak körülöttem. Abban a környezetben el sem tudtam képzelni, hogy beengedjek bárkit is a műhelyembe, nemhogy workshopokat tartsak. Csak álmodoztam róla, milyen jó lenne. Amikor elköltöztünk ide, Egerhez közel, Verpelétre, ahol a Mátra és a Bükk erdősége összeér, a férjem épített nekem egy csodás, napfényes stúdiót, amit imádok: hófehér falakkal, nagy asztallal és egy varázslatos panorámájú erkéllyel.”

Az egyik legkeresettebb termékei az anyatejékszerek. „A női erő szimbolizálása kiemelt téma a márkám életében, különösen, amióta édesanya lettem. A szoptatás csodás időszakát és a velejáró varázslatos pillanatokat őrzik meg. A medáljaim kemencében készülnek, két üveg közt égetem ki az anyatejet, ami kémiai reakcióba lép a nagy hővel és az üveggel, így egy különleges testet ölt az olvadt üvegben. Nekem kicsit olyan, mint az univerzum, mindkettőben különleges erő rejlik.”

Közvetít a munkáival

Petra számára fontos, hogy a munkáival üzenetet is közvetítsen. Az egyik legnagyobb sikerét az állatos ékszerkollekciója hozta, amely egy kiállításmegnyitón debütált. „Tíz ékszert mutattunk be egy megrendítő fotósorozat kíséretében, amely rávilágított, milyen nehéz körülmények között élnek egyes állatok. Ez a sorozat máig állandó termékem, és üzenete ma is ugyanolyan fontos: felhívja a figyelmet a természet szennyezettségére és az általunk a környezetre okozott hatásokra” – meséli az üvegműves, aki legtöbbször újrahasznosított üvegekkel dolgozik.

9 Fotó megtekintése

Üvegtörmelékből alkot Petra: ékszereket varázsol a háború alatt szétbombázott házból is

A férjével közösen dolgozik
Még több +
Egy bonyolultabb darabot akár több hónapig is készít
Még több +
Lakásdekorációk is készülnek üvegből
Még több +
A százéves lakóház üvegeiből alkotott ékszerek
Még több +
Az anyatejből készített medál és gyűrű
Még több +

Régi tárgyakat kelt új életre

„A fenntarthatóság kulcsfontosságú számomra. Sokan keresnek meg hagyatéküveggel, hogy a régi tárgyak új életre keljenek ékszerként vagy dekorációs elemekként. A történelmi kollekciómra pedig különösen büszke vagyok: a barátnőm a Török utcában, a Gül Baba türbéje mögött lakik, ahol több mint százéves üvegtörmelékre bukkant. Az üvegdarabok hátulján pecsét volt, így derült ki a történetük.

A háború alatt egy ágyú megsemmisített egy lakóházat. Ebből készítettem ékszereket, a rossz állapotban lévő üvegeket kemencében kiégettem, és visszahoztam az eredeti fényüket.

Érdekes belegondolni, hogy évszázadokkal ezelőtt teljesen más világot láthattak ezeken az üvegeken keresztül. Számomra ez egy nagyon fontos ékszersorozat, enélkül el sem tudnám képzelni a márkát.”

Aprólékos munkafolyamat

Egy alkotás elkészítése több hónapba is telhet. „Miután megtervezek egy dekort, megrajzolom, és szabásmintát készítek belőle, amelyet kinyomtatok, és darabokra vágok. Ezután kiválasztom hozzá az üvegeket, a megfelelő típusokat és színeket összeválogatom, majd felrajzolom. Az üvegeket kézi üvegvágóval formára vágom, és a darabokat csiszolom. Ez a legidőigényesebb rész, napokig is eltarthat, mire minden darab megfelelően illeszkedik. A csiszolás után a darabokat rézfóliával borítom be, ez biztosítja az ón tapadását. A fóliázott darabokat ezután forrasztom, és a folyamat zárásaként tisztítom, amely során az elkészült dekor teljes pompájában megmutatkozik.

Mérettől és bonyolultságtól függően egy-egy darab elkészítése két naptól akár több hónapig is tarthat. Az ékszerek némileg gyorsabbak: az egyszerűbb darabok néhány óra alatt elkészülnek, míg a bonyolultabbak heteket igényelhetnek” – meséli Petra, aki idén egyik nagy álmát valósítja meg.

„Régóta dédelgetett vágyam volt a workshop, amelyet év elején sikerült elindítanom. Nagyon izgatott vagyok miatta, jó érzés továbbadni a tudást és közösségben alkotni.”

A Férje is besegít

Az üvegművész gyermeke édesapjára mindenben számíthat. „A kezdetek óta úgy terveztük, hogy mindketten vállalkozók leszünk, és a gyerek mellett otthonról dolgozunk. A férjem igazi ezermester, a háttérmunkákban is segít: ő alakítja ki a technikai dolgokat, és a nagyobb dekorok szállítását is intézi, ezért is szerepel a márkanevemben. A TinYTrIP, vagyis a kis utazás eredetileg atinytrip volt, ami egy anagramma a párom és az én becenevemből” – avat be Petra.

Fotó: privát