Riport

Te is hetek óta a vagyonokat érő 5 és 50 forintosokat keresed? Az MNB végre elárulta, hol találod

Kétmilliót érő ötforintos, vagyonokat érő 50-es: az elmúlt hetek tele voltak olyan hírekkel, amiben mindenki azt írta, ha ilyen hibás veretű pénzérméket találsz a tárcádban, meggazdagodhatsz. A Magyar Nemzeti Bank elárulta, hol találod ezeket az érméket.
a forint betűit kiadó ötforintos magyar pénzérmék

„A névértéküknél több tízezerszer értékesebbek ezek az 5 forintos érmék, pedig teljesen mások, mint amit általában látni szoktunk a pénztárcánkban.”

„Tulajdonképpen egy hibás darabot kell keresned, ami épp a hibája okán olyan egyedi és értékes. A névértéke több százszorosát adják érte a gyűjtők.”

Az utóbbi hetek tele voltak az interneten ilyen és ehhez hasonló hírekkel, még a meglepetés.hu olvasói is olvashattak ilyesmiről. Bevalljuk, mi is lázasan kerestük a szerkesztőségben ezeket a különleges pénzérméket. Ki tudja, hátha mi leszünk a szerencsések. Aztán eszünkbe jutott megkérdezni a Magyar Nemzeti Bankot is arról, hogy mi is az a hibás veret egyáltalán. Már csak azért is, hogy mi is közelebb kerüljünk a  megtalálásukhoz egy kicsikét.

Hogyan kerülhet forgalomba egy ilyen érme? A válasz azonban nagyon nem az, amire számítottunk. Kiderült ugyanis, nincsenek is ilyen pénzérmék, vagyis nem úgy, ahogy azt elsőre mindenki gondolta.

Ez is érdekelhet

Örök emlék van, meggazdagodás kevésbé

A Magyar Nemzeti Bank – a világ számos jegybankjához hasonlóan – rendszeresen bocsát ki emlékérméket az ország jelentős történelmi, kulturális, tudományos, természeti értékeiről, évfordulóiról való megemlékezés céljából.

  • Az emlékérmék – amelyek a jogszabályok szerint törvényes fizetőeszközök ugyan, de nem fizetési céllal készülnek –, az egyedi kivitelezésük és korlátozott példányszámuk mellett azáltal képesek megőrizni értéküket, hogy nem részesei a mindennapos fizetési forgalomnak.

Az emlékérméket a Magyar Nemzeti Bank megrendelésére gyártó, és a jegybank általi kibocsátásukat követően elsődlegesen forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. tájékoztatása szerint ezek az érmék a formájukat tekintve sem annyira kötöttek, mint a pénzelfogadó automaták által is felismerendő forgalmi érmék. Így az érméktől „megszokott” kör alak mellett a téglalap, négyzet, vagy akár hatszög alakú változat sem idegen az emlékérmék világában. Sőt két félkörből álló, együttesen mégis kört formázó emlékérménk is.

  • Ez eddig stimmel, emlékérmékről már mindenki hallott, de ez még mindig nem az a hibás veret, amitől hangos a sajtó és vagyonkat ér(het).

Aranyból, ezüstből készült emlékek

Az ezüst és arany emlékérmékre a bennük lévő nemesfém világpiaci árának emelkedésének köszönhetően akár befektetésként is tekinthetünk. Nemcsak a nemesfémtartalom határozza meg azonban egy-egy emlékérme értékét. A művészi kivitel, a tematika és a kibocsátási példányszám is befolyásolja, hogy a kibocsátása után mennyit fog érni a másodlagos gyűjtői piacon.

  • 2001-ben például a 3000 példányban kibocsátott 100 000 forint névértékű Szent István aranyérme értéke ma eléri az 1,1-1,3 millió forintot.
  • Míg az eddigi legnagyobb, 500 000 Ft-os címletben elsőként kibocsátott 2010. évi Szent István intelmei aranyérme szintén a névértéke többszörösét érheti. Ehhez az is hozzájárul, hogy mindössze 500 példány létezik belőle.

Országalapító királyaink, vagy a magyar történelem kiemelkedő eseményei keresett gyűjtői témák is egyben. De egy-egy népszerű tematika a színesfémből készült érméknél is jelentős értékemelkedést jelenthet.

  • Ez utóbbira jó példa a magyar pásztor- és vadászkutyafajták sorozat első tagjaként 2019-ben megjelent magyar vizsla emlékérme.
  • A 2000 forint névértékű emlékérme jelenleg 80-100 ezer forint közötti áron vásárolható meg a gyűjtői piacon, így méltán pályázhat a kibocsátáskori értékét a legnagyobb mértékben és leggyorsabban megsokszorozó emlékérme címére.
a forint betűit kiadó ötforintos magyar pénzérmék
Ezt a sorozatot érdemes összegyűjtened, egyszer sokat fog érni

A tárcánkban is lehet belőle?

Találkozhatunk a gyűjtők által keresett különlegességekkel a forgalmi érmék között is. Az MNB 2002 óta bocsát ki ún. forgalmiérme-emlékváltozatokat a neves eseményekről, évfordulókról való megemlékezés kapcsán. Ezek az emlékváltozatok a névértékes oldalukat tekintve megegyeznek az adott forgalomban lévő érmecímlet oldalával, viszont a másik oldaluk az adott tematikának állít emléket. Eddig összesen 25 tematikában jelentetett meg az MNB ilyen különleges forgalmi érmét.

A legelső közülük a Kossuth Lajos születésének 200. évfordulója alkalmából 2002-ben kibocsátott 100 forintos volt. A forgalomban még nem járt, ún. verdefényes érmékért a gyűjtői piacon most már 5-7 ezer forintot is elkérnek.

Mára minden forgalomban lévő érmecímletből találkozhatunk emlékváltozattal is a visszajáró aprók között. 

Ezt keresd inkább a tárcádban

2021-ben a forint 75. születésnapja alkalmából az 5 Ft-os címletre kerültek a FORINT szó egyes betűi, így a szerencsések hat db 5 Ft-osból ki tudják rakni a fizetőeszközünk nevét az MNB Szabadság téri épületének képével együtt. Hasonlóan rendkívül népszerű érme a gyűjtők körében az első 200 Ft-os forgalmiérme-emlékváltozat is, amely Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója előtt tiszteleg, és a költő portréját különleges, apró vonalakból álló, raszteres technikával, mégis egyértelműen beazonosítható módon jeleníti meg – tudtuk meg a Pénzverőtől.

Összegzés

Nos, tehát, hibás veretekről szó sincs, forgalmiérme-emlékváltozatokat kell keresned inkább a pénztárcádban, de azt sem az értékük, inkább a különlegességük miatt.

Fotó: MNB