A parkolási igazolvány igénylésére kérelmet kell benyújtani a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalánál, kormányablaknál. A kérelemhez mellékelni kell a betegséget, fogyatékosságot igazoló szakvéleményt vagy szakhatósági állásfoglalást.
- A parkolási igazolvány érvényességi ideje 5 év, ha a szakvélemény szerint a mozgásában korlátozott személy állapota végleges.
- És 3 év, ha a szakvélemény szerint a jogosult állapota nem végleges.
Pető Attila közlekedési szakoktató – akit sokan Kreszprofesszorként ismernek – arra hívja fel a figyelmet, hogy a parkolási igazolványt nem rendszám alapján adja ki a hatóság.
„A KRESZ értelmében a jogosultságokat a mozgásában korlátozott személy, valamint a mozgásában korlátozott személyeket szállító jármű vezetője veheti igénybe, aki a parkolási igazolványt a járműben elhelyezte. Fontos, hogy a jármű szélvédője mögött úgy kell elhelyezni a kártyát, hogy az látható legyen, és ellenőrizni lehessen a hatályosságát, jogosultságát. Ugyanakkor bizonyos helyzetekben nem kötelező a mozgáskorlátozottnak az autóban ülnie” – mondja a szakember.
Ez is érdekelhet: Takarékos vezetés: 7 tipp, amivel ezreket spórolhat a benzinen
Hová érvényes?
A parkolási engedély birtokában az autóval behajthatunk olyan helyekre, ahová enélkül nem lehetne, illetve megállás, várakozás tekintetében is vannak többletjogok.
A kártya jogos birtokosa behajthat lakó- és pihenőövezetbe, illetve a „mindkét irányból behajtani tilos” jelzőtáblánál akkor, ha úti célja a jelzőtáblával megjelölt úton van, vagy csak ezen az úton közelíthető meg. Mindkét esetben legfeljebb 20 km/óra sebességgel szabad közlekedni. Fontos, hogy ilyenkor a jogosultnak az autóban kell lennie. Vagy bizonyítanunk kell, hogy érte megyünk, őt vittük az adott utcában lévő kórházba, stb.
Megállni és várakozni
A megállni tilos táblánál a mozgáskorlátozottaknak sem szabad megállni, ugyanakkor parkolásnál, várakozásnál már akadnak többletjogosultságok. A mozgáskorlátozott személyt szállító jármű a kifejezetten részükre fenntartott helyeken túl olyan helyen is várakozhat, ahol a várakozást jelzőtábla tiltja. Érdemes azonban arra figyelni, hogy a várakozni tilos tábla alatt elhelyezett kiegészítés ezen járművezetőkre is vonatkozik. Tehát ne hagyjuk ott az autónkat kijelölt rakodóhelyen, vagy a kivétel ott lakók, kivétel önkormányzati dolgozók stb. megjelölés esetén.
Fontos továbbá, hogy ha nincs szabad mozgáskorlátozott hely, akkor bármelyik másik parkolóhelyen is ingyen lehet várakozni, parkolni.
Komoly bírságra számíthat
„Kiemelném, hogy aki jogosulatlanul veszi igénybe a mozgáskorlátozottaknak kijelölt parkolóhelyet, az 65 000 Ft bírságra is számíthat. És még nagyobb büntetés vár arra, aki jogosulatlanul veszi igénybe az igazolványt – figyelmeztet Pető Attila. – Magánparkolókban ugyanakkor – például egy sorompóval ellátott bevásárlóközpontban – nem valószínű, hogy megbüntetnek minket, ha a kijelölt helyre parkolunk, ennek ellenére a jó érzés azt diktálja, hogy szabadon hagyjuk azokat a helyeket, ha nem vagyunk rá jogosultak.”
Fotó: AdobeStock