A monumentális díszletek és a lenyűgöző jelmezek mellett több mint 150 korhű zászló is készült a Hunyadi-sorozathoz. Ezek mind Kószó András keze munkáját dicsérik, aki Kaposvárhoz közeli, jutai műhelyében készítette őket.
„Az összes zászlót egyesével festettem és hímeztem. A forgatás közel másfél évig tartott, 2023 februárjában kezdtem el gyártani a lobogókat, és tavaly lettek meg az utolsó darabok. Reggeltől estig dolgoztam, de nem bántam, mert nagyon izgalmas feladat volt” – meséli.
Ez is édekelhet
- Rujder Vivien és Törőcsik Franciska lába előtt hever az ország: ki is valójában a Hunyadi sorozat két szuperbombázója?
- Udvaros Dorottyát is ágyba vitte Kovács Patrícia fiatal szerelme: „Fokozatosan törnek felszínre az elfojtott vágyak”
- A forgatáson csuklott össze a Hunyadi szultánja: kórházban kötött ki, lesújtó diagnózist kapott
Nem hajlik az ujja, mégis tud dolgozni
De hogyan lesz valakiből zászlókészítő? A mesterséget édesapjától tanulta, majd később megörökölte tőle a vállalkozást.
„Kisgyerekként gyakran ültem apukám mellett, és figyeltem, ahogy pauszpapírra, fóliára rajzol grafikákat, és ahogy készíti az önkormányzati címereket. Négyévesen véletlenül elvágtam az ujjam, azóta nem hajlik. Azt mondták, hogy írni sem tudok majd vele, nemhogy rajzolni. Szerencsére ez nem így lett. Miután édesapámtól átvettem a stafétát, történelmi zászlók készítésével kezdtem el foglalkozni. Először a Bocskai-zászlót kellett elkészítenem, amelynek csak a maradványai voltak meg. Az évek alatt folyamatosan bővítettem a repertoáromat, hogy valóban egyedi darabokat tudjak létrehozni.”
Hétfőn megrendelték, szerdán már vitték
Andrásnak nem volt újdonság a filmes feladat, a Hunyadi-sorozatot megelőzően legalább 15 hollywoodi filmhez gyártott zászlókat. Pár éve kapta az első felkérést a Magyarországon forgatott amerikai filmhez, a Vörös verébhez, melyhez orosz zászlókat kellett készítenie.
„A producer először külföldi cégektől akarta beszerezni, mert nem hitte, hogy Magyarországon képesek vagyunk minőséget gyártani. Két hét múlva azonban kaptam egy e-mailt, hogy az én zászlóimat használják a filmben. Ez volt az első nagy lökés, aztán kézről kézre adták a nevemet.”


Megtaláltuk a Hunyadi-sorozat zászlókészítőjét: Koszó András az édesapjától tanulta a mesterséget





Így jött a megkeresés a Hunyadi-sorozattól is, ahová hímzett címereket és harmincféle zászlót készített, összesen több mint 150 darabot.
„Ezek között voltak családi és királyi zászlók, például Luxemburgi Zsigmond és a Sárkányrend lobogói, valamint Szilágyi Mihály zászlaja. Hunyadinak többféle zászlót is varrtam, köztük a híres hollósat, de a lengyel nehézlovasság és a havasalföldi Vlad Tepes gróf lobogója is az én munkám. Szinte nincs olyan jelenet a sorozatban, melyben ne bukkanna fel egy általam készített alkotás. Jó érzés visszanézni” – mondja András, akinek sokszor extrém rövid határidővel kellett dolgoznia.
Előfordult, hogy a zászlók még meg sem száradtak teljesen, amikor bekerültek a díszletbe.
„Hétfőn megrendelték, kedden még módosítottak rajta, szerdán pedig már vitték is. Volt, hogy három nap alatt négy-öt darabot kellett elkészítenem, ilyenkor éjjel-nappal dolgoztam.”
„Többször változtatták a jeleneteket, és a forgatási napok is változtak, amihez igazodnom kellett. Jután alkottam meg a zászlókat, miközben a forgatás Vác templomaiban és Pátyon zajlott, ahol a csatajeleneteket vették fel. Nem mindig volt időm a végső antikolásra, ezért volt, hogy a futár este elvitte a frissen elkészült zászlókat, és a stáb helyben patinázta őket: különböző anyagokba áztatták, hogy kopottas hatást kapjanak.”
Speciális, rugalmas festékekkel dolgozik
A filmkészítőktől kapott színes dokumentációkat a lobogókhoz, amely alapján dolgozhatott, de a kivitelezés teljes mértékben rá volt bízva.
„Az anyagra közvetlenül, eredeti méretben rajzoltam fel ceruzával a mintát, majd komponensenként kevertem ki a festékeket, és egy az egyben felfestettem őket. A Hunyadi-lobogón például először a hollót kellett megrajzolnom, majd feketével betöltöttem a mintát. Ezt követte az aranyszínű részletek felvitele egy speciális, rugalmas festékkel, amely nem törik meg, és ezáltal természetes hatást kelt. Szinte minden zászló aranyszegélyt is kapott, amelyet hol varrtam, hol festettem, attól függően, hogy közeli vagy távoli jelenetben szerepelt” – avatott be a részletekbe András, aki általában mindig eggyel több zászlót készít, hogy ha bármi hiba csúszik be, legyen tartalék.
„Mivel minden lobogó kétoldalas, a színhűségre külön figyelnem kellett. A festéknek megfelelően kellett megszáradnia, utána hőkezeltem, majd jött az antikolás. Végül a kész darabokat összevarrtam. Arra is ügyeltem, hogy ne legyen fényáteresztő a textil, valamint olyan festéket használjunk, amely egyes jeleneteknél nem tükröződik vissza, de később antikolható.”
Úgy hírlik, hogy lesz folytatása a Hunyadi-sorozatnak, amelyben bizonyára ismét András készíti majd a lobogókat.
Reméli, hogy akkor majd kijut a forgatási helyszínekre is.
„Többször hívtak a forgatásra, de nagy sajnálatomra nem tudtam menni, egyszerűen nem volt rá időm, mivel éjjel-nappal dolgoztam. Ha esetleg lesz folytatása a sorozatnak, talán bepótolhatom, mert nagyon kíváncsi lennék rá. A szereplőkkel is csak a forgatás után találkoztam.”
Új filmes munkái vannak
A lobogók készítése szezonális, de önkormányzatoknak, múzeumoknak és templomoknak is dolgozik, valamint restaurálással is foglalkozik. „Gyakran hoznak hozzám 100-150 éves zászlókat, amelyeket megmentek és új életre keltek. A Hunyadi-sorozat után a Mayday című filmben is dolgoztam, amelyben Ryan Reynolds szerepel, és egy Netflix-sorozattól is érkezett megkeresés, a Milliárd dolláros forráskód című filmhez” – meséli András.
Ez is érdekelhet: Gyerekkora óta a tészták szerelmese Dr. Fehér Ilona népi tésztakészítő: „A kézzel készített tésztának lelke van”
Fotók: Privát, Mike Ramsey