A májusfa (régiesen: májfa, vagy jakabfa) a termékenységet, az újjászületést szimbolizálja. A májusfa állítás nem csupán hagyományőrzés, a közösségépítésben is fontos szerepe van, erősíti az összetartozás élményét. A májusi ünnepségek lehetőséget adnak arra is, hogy kikapcsolódjunk a modern világ rohanó életmódjából, és újra felfedezzük a természet szépségét és erejét.
A májusfa állításának szabályai
- A május elsején felállított fa magas, gallyak nélküli, a tetején lombos fa, vagy ág volt.
- A májusfához leginkább nyárfát, néha fenyőt használtak de előfordult, hogy vadkörte, orgona, vagy vadpiszke került a lányos házak udvarába.
- A legények éjszaka vágtak ki a fát az erdőben, leágazták és lekérgezték.
- A fiúk titokban állítottak fel a kiszemelt lány udvarában, a kerítéshez erősítve.
- A fa díszítéséhez színes papírszalagokat, zsebkendőket, virágokat használtak, de egyes tájegységeken különböző ajándékokkal (üveg bor, hímes tojás, étel, ital) is kiegészítették.
- A májusfát több helyen a rokonlányoknak is állítottak.
- Egyes területeken a közösségnek is volt közös májusfája, amelyet a középületek vagy kocsmák elé állítottak.
Másnap reggel a lányok kíváncsian méregették, hogy kinek magasabb, szebb a fája.
Ez is érdekelhet
Minigyümölcsös: zsebkendőnyi területen és balkonon is tartható apró gyümölcsfák
Dús kert várakozás nélkül: a 12 legszebb gyorsan növő díszfa a kertedbe
Májusfa kitáncolás
A lányos háznál állított fát pünkösdkor döntötte ki az a fiútársaság, aki állította. Ekkor lepleződött le a titkos hódoló kiléte, és az is kiderült, hogy a lány elfogadja-e udvarlónak a fát állító fiút. Az is előfordult, hogy a májusfát állító legény kosarat kapott, így más volt kénytelen kidönteni a fát. A fiúkat általában megvendégelték a figyelmességükért. A fakidöntést, amellyel a falu lakossága a tavaszt búcsúztatta, táncmulatság kísérte: a közös májusfát a néptáncos gyerekek énekelve táncolták körbe. Az ünnepséget ügyességi verseny zárta, a fiúk felmásztak a májusfára, hogy erejüket, bátorságukat megmutatva megszerezzék a ráakasztott ételeket és bort.
A májusfa története
A legenda szerint Fülöp és Jakab apostoloknak (akik az első században éltek) térítő útjuk során egy Valburga nevezetű szűz lány volt a segítőtársuk. A lányt a pogányok megrágalmazták, Valburga azonban, hogy a gúnyolódókat megszégyenítse, elővette vándorbotját, letűzte a földbe, letérdepelt és imádkozott előtte. A száraz fa pedig a pogányok szeme láttára kizöldült. Innen eredt a keresztény fiatalságnál a májusfa állítása.
Fotó: pexels.hu