Riport

Közös lónak túros a háta: így szüntethető meg a közös tulajdon öröklés után

Többféle módon tehetünk szert másokkal együtt tulajdonra. Talán a leggyakoribb eset, amikor családtagokkal örökölünk egy ingatlant vagy vagyontárgyat. De mit tehetünk, ha vita alakul ki a felek között arról, mi legyen vele?
modellházak előtt bírói kalapács

Tény, hogy ha több ember használ vagy épp örököl egy-egy dolgot, akkor előbb-utóbb nézeteltérés támadhat köztük. Éppen ezért a jogalkotó lehetőséget biztosít annak megszüntetésére. Szakértőnk, dr. Tarczay Áron ügyvéd szerint a legfontosabb szabály, hogy bármelyik tulajdonostárs kérheti a közös tulajdon megszüntetését, és erről a jogunkról nem is lehet lemondani.

Természetbeni megosztás és megváltás

A polgári törvénykönyv szabályozza a megszüntetési módokat. Ezek a természetbeni megosztás, a magához váltás, a társasházzá alakítás és az árverési értékesítés lehetnek.

„A közös tulajdont elsősorban természetbeni megosztással kell megszüntetni, amennyiben ezt a körülmények lehetővé teszik.”

„Ez azt jelenti, hogy egy ingatlanból több ingatlan keletkezik telekmegosztással, ezért elsősorban ezt felépítménnyel nem rendelkező ingatlanok esetén lehet alkalmazni. Arra is van lehetőség, hogy a bíróság a közös tulajdon tárgyait vagy azok egy részét megfelelő ellenérték fejében egy vagy több tulajdonostárs tulajdonába adja. Nem kötelezhető senki sem a megváltásra, ha ő nem akarja azt, kivéve, ha a bíróság a közös tulajdonban álló ingatlanrészt az abban lakó tulajdonostárs tulajdonába adja, és ez nem sérti annak méltányos érdekeit. Ha az ingatlan társasházzá alakítható, a társasház alapító okiratát a bíróság ítélete pótolja” – mondja az ügyvéd.

Árverési értékesítés

Ha a közös tulajdon más módon nem szüntethető meg, vagy jelentős értékcsökkenéssel járna, akkor az ingatlant árverésen értékesíteni kell, és a vételárat a tulajdonostársak között megfelelő arányban kell felosztani.

„A törvény szerint a természetbeni megosztás a preferált megoldás, azonban ingatlanok esetén a helyi telekalakítási előírások miatt ez nem mindig megvalósítható. Az árverési értékesítés akkor alkalmazható, ha más megoldás nem lehetséges.”

A bíróságnak nem áll módjában olyan megszüntetési módot alkalmazni, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik. Vita esetén az ingatlan értékét igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő határozza meg. És a bíróság az ítéletében ezt figyelembe véve állapítja meg az árat. Ez az érték akár jelentősen eltérhet a hagyatéki eljárásban megállapított értéktől.

Ez is érdekelhet: Bekeményített az Unió: ezentúl nem tehetsz csak úgy tejet és cukrot a kávédba

modellházak előtt bírói kalapács

Költséges a per

A közös tulajdon megszüntetésére irányuló perek gyakran magas költségekkel járnak, különösen ingatlan esetén az illeték, illetve az ingatlanforgalmi szakértő díja is magas. A bíróság kérelemre dönthet költségmentesség vagy költségfeljegyzési jog biztosításáról.

Amikor nem szüntethető meg

Előfordulhat ritka, kivételes esetekben, amikor a bíróság elutasítja a közös tulajdon megszüntetésére irányuló keresetet.

„Ilyen például, ha az egyik fél a jogával visszaél. És ezzel jelentős érdeksérelmet okozna a társainak – mondja az ügyvéd. – Elképzelhető továbbá, hogy a tulajdonjog bizonyos arányban megoszlik több fél között. Ám az egyik tulajdonostársnak nemcsak a saját tulajdoni hányadára, hanem az egész ingatlanra fennálló haszonélvezeti joga van. Ebben az esetben az ő hozzájárulása nélkül általában nem szüntethető meg a közös tulajdon.”

Fotó: Getty Images