Egyre inkább igaz, hogy a Balaton immár nem csak strandolós élményeket jelenti. Gombamód szaporodnak a remek éttermek, tárt kapukkal várnak a borpincék, se szeri, se száma a túraútvonalaknak, amelyeket gyalog és biciklivel is bejárhatunk. A tó környékén számos gyógy- és wellness-fürdő ápolja az egészségünket, és történelmi emlékhelyekért sem kell messze mennünk. Június közepén pedig itt a levendulavirágzás Tihanyban és Dörgicsén. Itt magunk szedhetjük az illatos növényt, hogy a belőle készült csokrok és tea egész évben a nyugalom illatával árasszon el.
Izgalmas piacok
Aki szeret termelői finomságokat kóstolni, és közben kincsekre vadászni, annak a balatoni piacok biztosan a kedvencei lesznek.
- Káptalantóti Liliomkert piacát a termelőipiac-őrület elindítójaként emlegetik.
- De a tihanyi Piac Placc is a kincsvadászok és a minőségi ételek rajongóinak törzshelye.
- A déli parton többek között Balatonföldváron és Balatonfenyvesen találunk remek piacokat.
Ez is érdekelhet
Tavaszi kirándulás: ezek a legszebb bakancslistás helyek most a Balaton-parton
Ezek a helyek a Balaton-felvidék legszebb eldugott kincsei tavaszi kirándulásokhoz
Várromok és kilátók a Balatonnál
A tóra nyíló kilátást aligha lehet megunni.
- A Nemesvitai Tücsökdomb-kilátó ideális egy családi sétára. A lábánál játszóteret, sövénylabirintust is találunk, a 22 méter magas, 7 szintes építménynek pedig minden szintje körbejárható.
- A Balatonföldvárhoz közeli Kereki község melletti, 283 méter magas dombra épült, 14. századi vár romjait is gyalogosjárda öleli körbe. Kilátóterasza pedig a déli part legszebb panorámáját nyújtja a Köröshegyi Völgyhíddal és a Balatonnal.
- Tihanyban elég csak a Bencés Apátságig kényelmesen felsétálnunk. Itt a víztükör látványa mellett maga a történelmi épület, a templom, az altemplom és annak múzeuma is remek programot kínál. Akkor is, ha netán rosszabbra fordulna az idő.
Ha jó idő, akkor fagyi
A tóparti finomságok és a térség borainak listája szinte végtelen – és persze a fagyi sem maradhat ki a kóstolásból. Balatonmáriafürdőn és Balatongyörökön is kapható a vatikáni jubileumi szentév hivatalos fagyija, amelynek megalkotója, Vincenzo Squatrito olasz mestercukrász a Halleluja nevet adta. A mogyorós-csokoládés finomság mellett szinte minden fagyizóba begyűrűzött a dubaji csoki-divat is, de persze a hagyományos ízek kedvelői is megtalálják a számításukat.
Kiránduljunk!
Ha végigjárjuk az Országos Kéktúra Keszthelytől Nagyvázsonyig vezető szakaszának akár csak egy kicsi, két-három kilométeres részét, a Balaton-felvidék legszebb tájain koptathatjuk a túracipőnket. De van a térségnek saját Kéktúrája is, szintén kék sávval jelölve, amely Pétfürdőtől indul, Balatonalmádit, Csopakot, Balatonfüredet érintve halad a Káli-medencéig – ebből is választhatunk egy kényelmes, akár csak pár kilométeres szakaszt.

Mennyiért nyaralhatunk?
Sajnos az infláció a balatoni nyaralás költségeit sem hagyta érintetlenül, tavaly óta is emelkedtek valamennyit az árak.
- Két felnőtt utas két éjszakára május utolsó hétvégéjén már 20 ezer forint körül is talál szobát magánszálláshelyen, de az olcsó kategóriában is jellemzőbbek a 25 ezer forinttól felfelé eső összegek.
- A panziók tarifái nagyjából 35 ezernél kezdődnek két főre és két éjszakára, a felső határ 60 és 100 ezer forint közé esik.
- Üdülőközpontban, faházban 40 ezernél indulnak az árak egy hétvégére.
- Két-három csillagos szállodában, reggelivel 55-60 ezer forinttól, négycsillagos szállodában pedig a 80-90 ezer forinttól felfelé eső árak jellemzőek. Igaz, ez utóbbiakban sok helyen már a félpanziós ellátás is benne van.
Hétköznapokon valamivel alacsonyabbak a tarifák, így, ha nem vagyunk munkához kötve, érdemesebb ekkor utazni. Figyeljük a szálláshelyek csomagajánlatait is, ezek általában kedvezőbbek, mintha a hagyományos módon foglalnánk.
És az étkezés?
Arra is kíváncsiak voltunk, mennyiért lakhatunk jól a tóparton.
- Bár a pontos árak helyről helyre változnak, sima lángost nagyjából 1200 -1600 forint között kaphatunk, a sajtos vagy tejfölös 1700 forint körül jár, a sajtos-tejfölös ára viszont a 2000 forintot is elhagyta, nagyjából 2300-2600 forint között mozog. Találtunk viszont egészen extra, lazacos, kaviáros, lilahagymás lángost is 2900 forintért.
- Egy palacsinta 450 -600 forint, egy gombóc fagyi pedig átlagosan 550 – 700 forint.
- Ha halászlére vágyunk 2500 – 3900 forintért kóstolhatunk belőle.
- Egyes helyeken napi menüt is kaphatunk, ennek ára 2300-2500 forinttól indul.
- A sör korsóját 1000 – 1400 forint között mérik, egy deci balatoni bor 650 forintnál kezdődik, a kisüveges üdítők szintén 650-1000 forintba kerülnek.
- Ami pedig az étkezésen túl van: a strandbelépők kedvezményesen 1500-2000 forintnál kezdődnek, a teljesárú változat legalább 2000-2500 forintba kerül, de szabadstrandokat is találunk a parton.
Erre figyelj a foglalásnál
„A balatoni szálláshelyek jó része egy ideje a dinamikus árazást alkalmazza” – mondja Károly Tamás, a tihanyi Hotel Club Tihany üdülőkomplexum igazgatója. – „Ez azt jelenti, hogy a megadott keretek között, a kereslet függvényében egy algoritmus számolja ki az aktuális ajánlatot.”
Ha tehát nagyobb a foglaltság, magasabbak, kisebb keresletnél pedig lefelé mozdulnak az árak. Érdemes tehát azt is megnézni, hogy a kiszemelt időszakban van-e valamilyen nagyrendezvény a településen, ami növeli az érdeklődést. A szakember szerint azt is érdemes átszámolni, hogyan járunk jobban: ugyan ellátással együtt elsőre drágábbnak tűnik a szállás, de ha az étkezés költségeit is hozzászámoljuk a szobaárhoz, lehet, hogy épp így jövünk ki jobban. Ez különösen akkor igaz, ha inkább helyben, kisebb sétákkal vagy horgászattal töltenénk az időnket, és nem gond, hogy alkalmazkodnunk kell az étkezések idejéhez.
Ha faházat foglalnánk, azt is nézzük meg, milyen szolgáltatásokat nyújt az üdülőfalu, a kemping, ahol a bungaló elhelyezkedik: jobb lehet az ár-érték arány akkor, ha például az üdülőtelep egy programokat, wellnesst is kínáló, modern szállodához csatlakozik, de persze azok is sokan vannak, akik a kempingek utánozhatatlan hangulatát kedvelik jobban.
Fotó: gettyimages