A problémák észlelésekor sok utas nem akar panaszkodni. Még akkor sem, ha esetleg pont a kifogásolt szolgáltatás miatt választotta azt a szállást, fizetett felárat. Külföldön ennek lehet nyelvi akadálya is, de van, hogy szimplán csak a konfliktust szeretnénk elkerülni. Ám nem biztos, hogy mindig csendben kell maradnunk, mert sokszor jogos a felháborodásunk. Még mielőtt útnak indulsz, nézd meg, a hét mely napjain tudsz olcsóbban repülőjegyet venni, hogy legalább azzal ne legyen bosszúság.
A szó elszáll, a szerződés a mérvadó
Dr. Neiger Kata ügyvéd, turizmus és utazásjogi szaktanácsadó szerint egy utazás vagy hotelszoba-foglalás során mindig a megkötött szerződés az irányadó. Abban kell rögzíteni ugyanis a foglalással kapcsolatos lényeges információkat.
„A szerződésnek nemcsak az utazás vagy a szoba jelentős tulajdonságait kell tartalmaznia (pl. tengerre néző, franciaágyas vagy pótágyas), hanem az egyéb megrendelt szolgáltatásokat is. Mint az all inclusive ellátás, babaágy/pótágy, különleges étrend vagy esetleg a fakultatív programok. Éppen ezért panasz esetén első feladatunk, hogy ellenőrizzük a foglaláskor kötött szerződést” – mondja a szakember.
Ez is érdekelhet
- Apró, fűtetlen lakásban teltek az utolsó évei, oxigénsátorban hunyt el: a mellőzöttség áldozata lett Kabos Gyula
- Ez tragikus: így néz most ki a nagybeteg Reviczky Gábor, kollégája nem is tudta, milyen fotót oszt meg
- Újabb karó a Megasztár szívébe? Szépréthy Roland azonnali leváltását követelik a nézők
Fotózzunk, videózzunk mindent!
Ha utazási irodánál foglaltuk a teljes utazást (vagy akár csak szállást), akkor a hiba észlelésekor jelezzük a problémát az utazási irodának. Illetve ha van helyi képviselő, akkor neki is.
„Fontos, hogy ne csak szóban, hanem írásban (például e-mailben), és fényképpel, videóval együtt küldjük meg a probléma leírását” – magyarázza Kata.
Szakértőnk azt tanácsolja, hogy amennyiben a szállással van problémánk, akkor jelezzük a szállodának a gondunkat. Kérjünk takarítást, vagy akár egy másik szobát. Lényeges, hogy készüljön a felismert hibáról jegyzőkönyv, amit mi magunk is készíthetünk egy „kockás papírra”. Ha pedig közvetlenül a szállodánál foglaltuk a szobát, akkor a hiba felfedezésekor a szálloda recepciójánál kell kérnünk annak a kijavítását.

Ha közvetítőn keresztül foglaltunk
Kevesen tudják, de amennyiben internetes szálláshely-közvetítőnél (például booking.com vagy szallas.hu) foglaltuk a szállásunkat, akkor a jog szerint a szerződést a szállással kötöttük. Ez pedig azt jelenti, hogy a hibát a szállásnak kell kijavítania, a közvetítő pedig a legtöbb esetben csak továbbítja a hozzá benyújtott panaszt, de azt nem oldja meg.
Milyen kompenzálásra számíthatunk?
A legtöbbször mind a szállodák, mind az utazási irodák törekednek a hiba kijavítására és az utas elégedettségének megőrzése érdekében valamilyen kompenzációt is nyújtanak. A hiba lehet, hogy egy takarítással vagy szobacserével orvosolható, és a szolgáltató kompenzálhat valamelyik kényelmi-wellness szolgáltatás igénybevételének ingyenes lehetőségével vagy pénzbeli kompenzáció (ami legtöbbször a következő foglalás árának bizonyos százaléka utalvány formájában).
Hazaérve irány az ügyvéd!
Amennyiben a problémát nem orvosolják az utazás során, akkor gyűjtsük a lehető legtöbb bizonyítékot (például fényképet, videót, költségszámlát, jegyzőkönyvet, tanút), és hazaérkezve forduljunk ügyvédhez. Alapos igény esetén közvetítői eljárás (békéltető testületek, vagy az Európai Fogyasztói Központ közreműködésével) során a jól bizonyított és jól meghatározott összegű igényt a szolgáltató általában elismeri. Legvégső esetben az illetékes bírósághoz fordulhatunk jogaink érvényesítése érdekében.
fotó: Adobestock