Riport

Ismeretlen külföldi számról hívnak: ezekben az esetekben ráfizethetsz, ha felveszed

Időről időre hallani rémhíreket a különböző telefonos csalásokról. A szélhámosok fantáziája és eszköztára nagyon változatos. Vannak adathalász próbálkozások, előfordul, hogy a bankunk nevében próbálják meg kiszedni belőlünk a jelszót, a kódot. De újabban ismét sokakat zaklatnak távoli országok hívószámaival...
ijedt nő telefonnal a kezében

Már évekkel ezelőtt számos panasz érkezett az NMHH és a mobilszolgáltatók ügyfélszolgálataihoz a külföldi számról indított rejtélyes telefonhívásokról. Mostanában a közösségi oldalakon ismét többen számoltak be arról, hogy ugandai, orosz, cseh vagy lengyel ország-előhívószámmal jelzett hívást a telefonjuk. Ádám Szilveszter, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hírközlés-felügyeleti Igazgatóságának igazgatóhelyettese szerint gyakoriak még az afrikai és a csendes-óceáni országokból érkező hívások.

Drága lehet a kíváncsiság

Szakértőnk szerint a jelenség vélhetően egy úgynevezett wangiri, vagy más néven scam hullám, melynek lényege, hogy csalók nemzetközi telefonszámról tömegesen próbálnak embereket rávenni arra, hogy az adott – vélhetően emeltdíjas – számot a fogadó fél visszahívja.

„Ezek a csaló kezdeményezések bizonyos időközönként vissza-vissza térnek, az egyetlen fontos dolog, hogy a bizonytalan eredetű külföldi hívásokat és SMS-eket hagyjuk figyelmen kívül” – javasolja Ádám Szilveszter.

Nincs díj, ha nem vesszük fel

Szakértőnk hangsúlyozza, hogy a belföldön, hazai mobilszámon vagy vezetékes telefonon külföldi számról érkező hívásfogadás nem növelheti az előfizető telefonszámláját. Probléma tehát csak abban az esetben jelentkezhet, azaz csak akkor érheti belföldön anyagi kár a mobiltelefon-tulajdonost, ha a gyanús számot visszahívja. Ilyenkor ugyanis felmerülhetnek pluszköltségek, de később érkezhetnek különböző üzleti jellegű ajánlatok is.

„Értelemszerűen más a helyzet akkor, ha a hazai előfizető valahol külföldön tartózkodik, és fogadja az adott hívást. Azonban ebben az esetben is csak az adott szolgáltatóval kötött szerződés külföldi hívás fogadására vonatkozó általános díjtételeivel kell kalkulálnia. Az Európai Unió országaiban, valamint Norvégiában, Izlandon és Liechtensteinben a legtöbb díjcsomagban már nem kell fizetni a bejövő hívásokért” – mondja az igazgatóhelyettes.

ijedt nő telefonnal a kezében

Ez is érdekelhet: Az ördög a részletekben rejlik: így ismerheted fel, ha bankkártyacsalók próbálnak átverni

Kínai hang a vonalban

Egyfajta csalási módszer az is, ha a telefonba kínaiul szólnak bele, és hosszasan próbálnak magyarázni. Egyes elméletek szerint erre azért van szükség, hogy ez idő alatt klónozhassák a telefonunkat.

„Ez azért nem olyan egyszerű, mint ahogy sokan gondolják. Valóban van egy csalásfajta, melynél a szélhámosok arra számítanak, hogy mivel a kínait rengetegen beszélik a világon, hátha olyan előfizetőt hívnak, aki érti őket, és talán rá tudják beszélni az adataik megadására. A telefonok klónozásától a híváson keresztül egyelőre még nem kell tartanunk. Ám a technika fejlődésével és a mesterséges intelligencia terjedésével számítanunk kell újabb és újabb módszerekre, egyre kifinomultabb technikára” – figyelmeztet a szakember.

Pedig titkos a telefonszámom…

Felvetődik a kérdés, vajon hogyan jutnak a csalók a telefonszámunkhoz, főleg, ha nem adtuk meg senkinek, vagy egyenesen titkos.

„A telefonszámokat véletlenszerűen egy szoftver generálhatja, így természetesen bármilyen szám hívását megkísérelhetik. A hazai szolgáltatók folyamatosan figyelik a külföldi számokról érkező tömeges híváskezdeményezéseket, valamint az ügyfélszolgálatokra érkező bejelentések nyomán sorra tiltják le az érintett és már ismert számokat, hogy azok ne is legyenek visszahívhatók. A hatályos jogszabályok és műszaki feltételek mentén a szolgáltatók igyekeznek minimalizálni a kockázatokat. De nem tudnak mindent kiküszöbölni, így a legfontosabb dolog az óvatos és a körültekintő fogyasztói magatartás.”

Ezt tedd és ezt ne tedd, ha külföldi számról hívnak

Szakértőnk szerint a legkönnyebben úgy kerülhetjük el, hogy becsapjanak minket, ha megőrizzük az egészséges kételkedésünket.

„Az egyik legfontosabb, hogy ne automatikusan nyomjunk a visszahívás gombra, ha megjelenik a kijelzőn a nem fogadott hívás ikonja. Nézzük meg, ki, milyen számról keresett minket. Ha külföldi telefonszámot látunk – az első három szám jelzi az országhívót –, akkor ne hívjuk vissza, pláne, ha elképzelésünk sincs róla, ki kereshetett minket. Érdemes az internetes keresőbe is beírni a hívószámot, hogy ellenőrizzük azt.

A svindlerek általában a gyors döntésekre, kapkodásra, a reflexszerű viselkedésre apellálnak. Így mindig gondoljuk át, valószerű-e, hogy külföldről hívjanak minket. Másik gyakori probléma, hogy a csalók érzelmi, indulati nyomás alatt tartják áldozataikat, vagyis azonnali cselekvést követlenek. Ilyenkor is mindig álljunk meg, gondolkozzunk: a túlzott sürgetésnek mindig lehet valami a hátterében, illetve ami túl szép, hogy igaz legyen, az általában nem is az” – magyarázza Ádám Szilveszter.

Miért éri meg?

A külföldi telefonszámok visszahívása a mi számlánkat terheli. De vajon hogyan landol ez a pénz a csalók számláján? Ez egy összetett folyamat, amelyben még a külföldi szolgálatók közül is benne lehetnek néhányan. A lényeg, hogy ha például egy csendes-óceáni számot visszahívunk, ott a hívás díja nagyon magas lehet. Ám a svindlerek csak úgy tesznek, mintha egy távoli országban lennének, ténylegesen egy közelebbi helyen vannak, például Európában. És a két díj közti különbözet landol az ő számlájukon.

Ezeket olvastad már?

  1. Sorsa olyan súlyos volt, mintha két élet fájdalmát hordozta volna: nem találta a boldogságot Ronyecz Mária
  2. Csapdát állítottak az idősebbeknek? Ez a Lidl-trükk még a fiatalokat is őrületbe kergeti
  3. Rejtélyes felforgató pusztít éjjel a kertedben: ez a cuki madár őrjítő öldöklést visz végbe

Fotó: AdobeStock