Riport

Közel 500 ezret fizethetsz ezért az apróságért a nyaralásod alatt: a magyarok mindenhol ezt csinálják

Ha te is gyakran előveszed a mobilodat, hogy egy szép képet készíts egy kifutópályán lévő repülőgépről, vagy egy történelmi épületről, jobb, ha tudod, van, ahol büntetés jár érte.
nő szelfit készít egy repülővel a kifutópályán

A lengyelországi utazásaik során a magyarok nyilván gyakran előveszik a mobiltelefonjukat, hogy szép felvételeket készítsenek, egy érdekes épületről vagy egy kifutópályán lévő repülőgépről. De pontosan ez az, ami nagyon sokba kerülhet. Egy 2023-tól hatályba lépett új törvény szigorította a szabályokat, és bizonyos tárgyak fényképezéséért akár 486 ezer forintos bírság járhat, sőt büntetőeljárás is indulhat ellened.

Szigorú lengyel fényképszabály

Lengyelországban 2023 óta van érvényben a Fontos Objektumok Védelméről Szóló Törvény egy módosítása, amely jelentősen kibővítette azon helyek listáját, ahol tilos fényképezni, filmezni, vagy akár csak rajzolni is. Míg korábban a tilalmak főként a katonai bázisokra vonatkoztak, ma már például a polgári repülőtereket, alállomásokat, gáztárolókat, tévétornyokat vagy egyes közlekedési csomópontokat is magukban foglalják. Ami egy átlagos turista számára ártalmatlan szórakozásnak vagy technikailag érdekes tárgynak tűnik, az a lengyel törvények szerint az állambiztonságot fenyegető veszélynek tekinthető.

Veszélyes repülőtéri fotók

Például a repülőterek, legyenek azok nemzetköziek vagy belföldiek, azok közé a helyek közé tartoznak, ahol tilos a fényképezés kifejezett engedély nélkül. Hasonlóképpen szigorúan szabályozott a vasúti pályaudvarok, radarállomások vagy bizonyos típusú raktárak fényképezése. Mindezeket a létesítményeket „az állam védelme és biztonsága szempontjából fontosnak” minősítik, és dokumentálásuk tilos. A törvény a drónreptetésre is vonatkozik, függetlenül attól, hogy nyilvánosan hozzáférhető helyről van-e szó.

Büntetőeljárást is kockáztatsz

A rendőrség általában nem állítja meg a turistákat és nem szab ki helyszíni bírságot sem, ha megsérted a tilalmat. Sajnos rögtön a szigorúbb eljáráshoz nyúlnak és közigazgatási vagy büntetőeljárást indítanak és szólnak a biztonságni szolgálatnak. A bíróság ezután néhány tízezer forinttól több mint félmillióig terjedő bírságot szabhat ki. A súlyosabb eseteket bűncselekménynek minősíthetik, szabadságvesztés fenyegetésével.

Ezeket olvastad már?

  1. Sorsa olyan súlyos volt, mintha két élet fájdalmát hordozta volna: nem találta a boldogságot Ronyecz Mária
  2. Csapdát állítottak az idősebbeknek? Ez a Lidl-trükk még a fiatalokat is őrületbe kergeti
  3. Rejtélyes felforgató pusztít éjjel a kertedben: ez a cuki madár őrjítő öldöklést visz végbe

A turisták gyakran nincsenek tisztában ezekkel a szabályokkal. A lengyel hatóságok nyilatkozatai szerint a törvény célja az infrastruktúrával kapcsolatos részletes információk nem kívánt terjesztésének megakadályozása, amelyekkel visszaéléseket lehetne elérni. Ez azonban azt jelenti, hogy még egy teljesen ártatlan, Instagramon megosztott fotó is jogi problémákat okozhat, ha a felvétel tiltott zónában készült.

Turisták csapdába esve

nő szelfit készít egy repülővel a kifutópályán

A nehézség az, hogy a korlátozott területek nincsenek mindig egyértelműen megjelölve, a szabályokat neked kell ismerni. Egy turista például, aki távolról fényképez egy hidat vagy vasútállomást, lehet, hogy nincs tudatában annak, hogy szabálysértést követ el. Bizonyos esetekben a tilalmat figyelmeztető tábla jelzi, de máskor egyáltalán nincs figyelmeztetés.

Különösen kockázatos mobiltelefonnal vagy kamerával megközelíteni az ipari vagy technológiai infrastruktúrával rendelkező, bekerített területeket. A drónok még súlyosbíthatják a helyzetet, mivel gyakran behatolnak egyébként megközelíthetetlen zónákba, de képeik könnyen kereshetők az interneten, ami megsokszorozza a büntetőeljárás kockázatát.

Mit csinálnak rosszul a magyarok?

A magyar turisták általában hajlamosak minden érdekes dolgot megörökíteni nyaralásuk során. Legyen szó építészetről, történelmi helyszínekről vagy akár közlekedési csomópontokról, kevesen gondolnak bele, hogy legális-e egy adott helyen fényképezni. Biztonsági szakértők szerint ez a gondtalan hozzáállás vezethet problémákhoz. Az emberek megszokták, hogy korlátozás nélkül fényképezhetnek, de Lengyelországban ez már nem magától értetődő.

A magyarok gyakran akaratlanul is megszegik a törvényt, egyszerűen azért, mert nincsenek tudatában annak. A meglepetés még rosszabb lehet, amikor idézést kapnak, vagy megkérik őket, hogy tegyenek vallomást a bűncselekményről.

Mire figyelj, hogy elkerüld a fiaskót a nyaralásod során?

Mielőtt elővennéd a mobiltelefonodat és elkezdenél fényképezni Lengyelországban, érdemes elgondolkodni rajta. Vannak fegyveres őrök a helyszínen? Vannak figyelmeztető táblák vagy kerítések? És ami a legfontosabb, olyan műszaki vagy közlekedési létesítmény, amely fontos lehet a biztonság szempontjából? Ha nem vagy biztos benne, jobb, ha a fényképezőgépet a zsebedben hagyod. Különösen olyan helyeken, mint a repülőterek, vasútállomások, gátak, adóállomások vagy katonai övezetek.

Fontos megjegyezni, hogy nincs központi lista azokról a tárgyakról, amelyekre ez a tilalom vonatkozik. Ezért is fontos, hogy legyél óvatos, és ne lépj be olyan területekre, amelyek nem egyértelműen hozzáférhetők a nyilvánosság számára. Nagy összegű bírság vagy a nyilvántartásba vétel járhat érte.

A fényképezés tilalmáról szóló törvény Lengyelországban 2024 óta van hatályban, és főként az állambiztonság szempontjából kulcsfontosságú tárgyak fényképezését érinti. A bírságokat nem a helyszínen, hanem bírósági eljárás után szabják ki, és összegük elérheti a majdnem 500 ezer forintot.

Fotó: gettyimages

Forrás