Ahogy véget ér a tanév, a magyar családok százezrei indulnak nyaralni, sokan külföldre. Ma már nem feltétlenül szükséges – főleg Európán belül – előre valutát váltanunk. Az itthon használt bankkártyákat bátran használhatjuk az utazásaink során is. Ám időnként előfordul, hogy készpénzre van szükségünk, mert csak azzal lehet fizetni. Ilyenkor menjünk inkább bankba, vagy keressünk fel egy ATM-et? Gergely Péter, a BiztosDöntes.hu pénzügyi szakértője szerint mindkettő jó megoldás lehet, ám nem árt tudni, hogy körültekintő döntésekkel több ezer forintot is megspórolhatunk.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint 2024-ben a nyaralások alatt (a III. negyedévben) 57,7 százalékkal nőtt a külföldi bankkártyás fizetések száma 2022-höz képest.
„Mindezzel párhuzamosan egyre kevesebbszer vesznek fel pénzt a magyarok bankkártyával külföldön. Míg 2022-ben még több mint 403 ezer tranzakciót regisztráltak külföldi ATM-eknél a nyári negyedévben, 2024-ben az ATM-es külföldi készpénzfelvétel száma már nem érte el a 347 ezret, ami 14 százalékot meghaladó csökkenést jelent” – mondja Gergely Péter.
Az euróövezeten belül nincs extra teher
A határon túlra tartók közül tehát egyre többen fizetnek kártyával. Ám a készpénz iránti igény sok helyen – a helyi piacon, közlekedésben, vagy például borravaló formájában, magánszállásoknál – még mindig jelen van. Ezért sem mindegy, hogy mennyibe kerül a külföldi pénzfelvétel.
A hazai bankok a külföldi pénzfelvételnél általánosan egy fix, jellemzően euróban kifejezett értéket és egy, a felvett érték százalékában kifejezett összeget számítanak fel.
„Fontos tudni, hogy az Egységes Eurófizetési Övezet szabályai szerint az euróban indított tranzakciók – utalások vagy euró készpénzfelvétel – esetében a bankok nem számíthatnak fel magasabb költséget, mint amennyit Magyarországon az átutalásokért, vagy készpénzfelvétel esetében az idegen ATM használatáért számolnak fel” – hívja fel a figyelmet a szakértő.
Ez azt jelenti, hogy a nyaralás alatt sem jelent extra terhet a készpénzfelvétel az euróövezeten belül. Ebben a tekintetben örülhetünk annak, hogy a fő nyaralási célpontunk, Horvátország már bevezette az uniós fizetőeszközt.
Tudatosak vagyunk: ritkábban, de többet veszünk fel
A nem euróban történő tranzakciók esetében viszont a fix díjelem azzal jár, hogy érdemes ritkábban, de nagyobb összegben felvenni a nyaralás során szükséges összeget.
„Egy átlagos készpénzfelvétel költsége 1100–8000 forint közötti összeg lehet. Nem véletlen, hogy egyre többen keresik az ingyenes vagy legalább kedvezményes készpénzfelvételi lehetőségeket” – magyarázza Gergely Péter.
A hazai bankokat a verseny is hajtja. Hiszen például a Revolut már a Standard csomaggal is 75 ezer forint értékig, havi 5 alkalommal kínál ingyenesen készpénzfelvételt. A Wise kártyával az első két tranzakció ingyenes, maximum 150 ezer forint értékig. Szakértőnk azt tanácsolja, hogy minden nyaralás előtt nézzük át, mivel és mennyiért tudunk pénzt felvenni. Aki előre tervez, az komoly összegeket spórolhat meg.
Ezeket olvastad már?
Fotó: Adobestock