Riport

Mennyi készpénzt lehet vinni külföldi nyaralásra? Tippek bankkártyához és pénzváltáshoz

Ha nyaralni indulunk, nem árt tisztában lennünk azzal, hogy mennyi készpénzt, cigarettát, alkoholt, vagy gyógyszert vihetünk magunkkal. Annak is érdemes utánajárnunk, hogy lehet-e bankkártyával fizetni az adott országban. Sok idegeskedést megspórolhatunk magunknak, ha tisztában vagyunk a szabályokkal és felkészülten vágunk neki a nyaralásnak.
készpénz, mobiltelefon férfi kezében

Komoly stressz tud okozni a nyaralásunk során, ha teli pénztárcával, vagy egy vagyont őrző bankkártyával vágunk neki az útnak, és attól rettegünk, hogy nehogy elhagyjuk, vagy esetleg kizsebeljenek. Az is megkeserítheti a nyaralást, ha a bankkártyánkat nem fogadják el, vagy túl sok pénzt váltunk, amivel itthon aztán semmit sem tudunk kezdeni. Érdemes tehát alaposan utánajárni a lehetőségeknek, hogy ne rossz szájízzel gondoljunk majd vissza erre az időre.

Jó ha tudjuk, más-más szabályok vonatkoznak az Európai Unión belülre, és kívülre is.

Mennyi készpénz lehet nálunk a határ átlépésénél?

Ha az unión kívülre tervezzük a nyaralást, akár autóval, vagy repülővel nincs felső határa a felvihető készpénz mennyiségének. De ha 10 ezer eurót, vagy ennél többet tervezünk magunkkal vinni (akár különböző pénznemekben), vagy ennek megfelelő összértékű, készpénz-helyettesítő eszközt (pl. részvény, utazási csekk), akkor jeleznünk kell írásban a vámhatóságnál. Ugyanez a szabály érvényes, akkor is, ha hazafele utazunk.

Ha valaki az unión belül utazik, saját célra vagy akár ajándékba vásárolt termékek ki- és behozatalára nincsenek korlátozások. Vannak azonban olyan áruk – alkohol és dohánytermékek, illetve a háziállat utaztatása –, amelyek korlátozáshoz, engedélyhez kötöttek. EU-n belül például a házikedvencek csak olyan állatútlevéllel (pet passport) tarthatnak velünk egy külföldi nyaralásra, amit a lakóhely szerinti állatorvos állított ki.

Mi a helyzet a gyógyszerekkel?

Az unión belül és kívül is csak a háziorvos által előírt mennyiségű gyógyszert vihetjük magunkkal, ha ennél többet szeretnénk, külön orvosi igazolást igazolást kell kérnünk.

Cigarettából és alkoholból mennyit tehetünk a bőröndünkbe?

Az EU-n belül az alkohol, a cigaretta, és az üzemanyag szállításához magánszemélyeknek nem szükséges engedély, de a kivihető mennyiség korlátozva van: 800 szál cigaretta, 110 liter sör, 90 liter bor, pezsgő, 10 liter üzemanyag (kannában) lehet nálunk.

A harmadik országok esetében szigorúbbak a szabályok 

A behozatali szabályok alapján, ha az unión kívülről utazunk Magyarországra, 17 éves kor felett

  • repülővel 200 szál,
  • autóval, vonattal 40 szál cigaretta, 16 liter sör, és 4 liter bor hozható be vám- és adómentesen.

A különféle áruk, ajándékok, szuvenírek repülővel 430 euró, közúti és vasúti forgalomban 300 euró értékben hozhatók be vám- és adómentesen. 15 év alatti utasoknál – az utazás módjától függetlenül – 150 euró az értékhatár.

Ez is érdekelhet

Vigyünk-e készpénzt, vagy elég a bankkártyánk?

Az is örök dilemma egy külföldi nyaralás során, hogy váltsunk-e utazás előtt készpénzt, és ha igen, mennyit? Vagy elég-e a bankkártyánk? A válasz már leginkább attól függ, hogy hova utazunk és milyen szolgáltatásokat szeretnénk majd igénybe venni.

A legtöbb országban ma már bankkártyával (vagy akár a mobilunkkal, okos óránkkal) is el tudunk mindent intézni – az északi országokban, Izlandon, Norvégiában és Svédországban egészen biztosan –, de nem árt, ha van nálunk valamennyi készpénz is.

A kisebb, eldugottabb helyeken, piacokon sokszor csak készpénzzel tudjuk a buszjegyet, a fagylaltot, a parkolási díjat, vagy a mellékhelyiségek használatát kifizetni.

Általában a költőpénzünk 10-20%-át javasolják készpénzben magunkkal vinni az útra.

bankkártya férfi kézben

Itthon, vagy külföldön váltsunk devizát?

A külföldi célországokban, főleg a turisták által kedvelt helyeken a pénzváltóknál a helyszíni váltás drágább. Érdemes tehát a valutaváltást még itthon elintézni.

Jó tudni!

  • Utazás előtt jelezzük a bankunk ügyfélszolgálatánál, hogy a kártyánkat külföldön szeretnénk használni.
  • A napi tranzakciók számának és a költés összegének korlátozása is hasznos, arra az esetre, ha esetleg elhagynánk, vagy ellopnánk a bankkártyánkat. (A limitet, ha szükséges, a mobilbankunkon keresztül utólag, külföldről is tudjuk módosítani.)
  • Érdemes utánanézni annak is, hogy a kiválasztott országban elfogadják-e a bankkártyánkat. A Mastercard és a VISA kártyáival a legtöbb fejlett országban nem szokott gond lenni. De azok a kártyák, amelyeken csak a hazai kibocsátó bank logója szerepel, sok külföldi helyen nem használhatóak.
  • Lehetőleg ne adjuk ki a kezünkből a kártyánkat, és a PIN-kódot se tartsuk vele együtt a pénztárcánkban.

Fotó: pexels.com