Komoly stressz tud okozni a nyaralásunk során, ha teli pénztárcával, vagy egy vagyont őrző bankkártyával vágunk neki az útnak, és attól rettegünk, hogy nehogy elhagyjuk, vagy esetleg kizsebeljenek. Az is megkeserítheti a nyaralást, ha a bankkártyánkat nem fogadják el, vagy túl sok pénzt váltunk, amivel itthon aztán semmit sem tudunk kezdeni. Érdemes tehát alaposan utánajárni a lehetőségeknek, hogy ne rossz szájízzel gondoljunk majd vissza erre az időre.
Jó ha tudjuk, más-más szabályok vonatkoznak az Európai Unión belülre, és kívülre is.
Mennyi készpénz lehet nálunk a határ átlépésénél?
Ha az unión kívülre tervezzük a nyaralást, akár autóval, vagy repülővel nincs felső határa a felvihető készpénz mennyiségének. De ha 10 ezer eurót, vagy ennél többet tervezünk magunkkal vinni (akár különböző pénznemekben), vagy ennek megfelelő összértékű, készpénz-helyettesítő eszközt (pl. részvény, utazási csekk), akkor jeleznünk kell írásban a vámhatóságnál. Ugyanez a szabály érvényes, akkor is, ha hazafele utazunk.
Ha valaki az unión belül utazik, saját célra vagy akár ajándékba vásárolt termékek ki- és behozatalára nincsenek korlátozások. Vannak azonban olyan áruk – alkohol és dohánytermékek, illetve a háziállat utaztatása –, amelyek korlátozáshoz, engedélyhez kötöttek. EU-n belül például a házikedvencek csak olyan állatútlevéllel (pet passport) tarthatnak velünk egy külföldi nyaralásra, amit a lakóhely szerinti állatorvos állított ki.
Mi a helyzet a gyógyszerekkel?
Az unión belül és kívül is csak a háziorvos által előírt mennyiségű gyógyszert vihetjük magunkkal, ha ennél többet szeretnénk, külön orvosi igazolást igazolást kell kérnünk.
Cigarettából és alkoholból mennyit tehetünk a bőröndünkbe?
Az EU-n belül az alkohol, a cigaretta, és az üzemanyag szállításához magánszemélyeknek nem szükséges engedély, de a kivihető mennyiség korlátozva van: 800 szál cigaretta, 110 liter sör, 90 liter bor, pezsgő, 10 liter üzemanyag (kannában) lehet nálunk.
A harmadik országok esetében szigorúbbak a szabályok
A behozatali szabályok alapján, ha az unión kívülről utazunk Magyarországra, 17 éves kor felett
- repülővel 200 szál,
- autóval, vonattal 40 szál cigaretta, 16 liter sör, és 4 liter bor hozható be vám- és adómentesen.
A különféle áruk, ajándékok, szuvenírek repülővel 430 euró, közúti és vasúti forgalomban 300 euró értékben hozhatók be vám- és adómentesen. 15 év alatti utasoknál – az utazás módjától függetlenül – 150 euró az értékhatár.
Ez is érdekelhet
Vigyünk-e készpénzt, vagy elég a bankkártyánk?
Az is örök dilemma egy külföldi nyaralás során, hogy váltsunk-e utazás előtt készpénzt, és ha igen, mennyit? Vagy elég-e a bankkártyánk? A válasz már leginkább attól függ, hogy hova utazunk és milyen szolgáltatásokat szeretnénk majd igénybe venni.
A legtöbb országban ma már bankkártyával (vagy akár a mobilunkkal, okos óránkkal) is el tudunk mindent intézni – az északi országokban, Izlandon, Norvégiában és Svédországban egészen biztosan –, de nem árt, ha van nálunk valamennyi készpénz is.
A kisebb, eldugottabb helyeken, piacokon sokszor csak készpénzzel tudjuk a buszjegyet, a fagylaltot, a parkolási díjat, vagy a mellékhelyiségek használatát kifizetni.
Általában a költőpénzünk 10-20%-át javasolják készpénzben magunkkal vinni az útra.
Itthon, vagy külföldön váltsunk devizát?
A külföldi célországokban, főleg a turisták által kedvelt helyeken a pénzváltóknál a helyszíni váltás drágább. Érdemes tehát a valutaváltást még itthon elintézni.
Jó tudni!
- Utazás előtt jelezzük a bankunk ügyfélszolgálatánál, hogy a kártyánkat külföldön szeretnénk használni.
- A napi tranzakciók számának és a költés összegének korlátozása is hasznos, arra az esetre, ha esetleg elhagynánk, vagy ellopnánk a bankkártyánkat. (A limitet, ha szükséges, a mobilbankunkon keresztül utólag, külföldről is tudjuk módosítani.)
- Érdemes utánanézni annak is, hogy a kiválasztott országban elfogadják-e a bankkártyánkat. A Mastercard és a VISA kártyáival a legtöbb fejlett országban nem szokott gond lenni. De azok a kártyák, amelyeken csak a hazai kibocsátó bank logója szerepel, sok külföldi helyen nem használhatóak.
- Lehetőleg ne adjuk ki a kezünkből a kártyánkat, és a PIN-kódot se tartsuk vele együtt a pénztárcánkban.
Fotó: pexels.com