Riport

Ne nevess, ha a kutyád ezt a vicces dolgot csinálja: lehet, hogy csak napjai vannak hátra

Légy óvatos! Amint a négylábú kedvenced elkezdi ezt az egyszerű mozdulatot végezni, azonnal vidd állatorvoshoz. Komoly egészségi problémára utalhat, amely végzetes lehet a kutya számára.
kutya hajol ki a kocsi ablakán

A kertben ülsz, kávézol, élvezed a nyarat, és mosolyogva nézed, ahogy a kutyád a levegőt harapdálja, mintha legyek repkednének körülötte, pedig nincsenek. Azt gondolod: „csak játszik.” Lehet, hogy viccesnek tűnik, de valójában, ha ilyet látsz, azonnal fel kellene pattannod, és el kellene vinned a kutyádat állatorvoshoz. Ez a viselkedés ugyanis komoly problémára utalhat. Ahogy a hőguta tüneteit, ezt is muszáj minden gazdinak megtanulni felismerni.

Mi a légyhorgászat?

A fenti jelenséget légyhorgászatnak nevezik, és igazából nem játék, hacsak nem repkednek valóban legyek a kutya körül. A kutya nyújtogatja a nyakát, a levegőbe harap, úgy néz ki, mintha láthatatlan legyeket próbálna elkapni, sőt, még a levegőbe is ugrik. Ennek a viccesnek tűnő jelenségnek azonban súlyos okai is lehetnek. Résen kell lenni, és nem szabad félvállról venni.

Epilepszia

Néhány kutyának hallucinációkkal járó rohamai vannak. Olyan legyeket látnak, amelyek nem is léteznek, és megpróbálják elkapni őket. Még ha nem is fekszenek az oldalukra, nem remegnek vagy nem veszítik el az eszméletüket, epilepszia is lehet az egyik ok. Az úgynevezett fokális epilepsziában nem létező legyeket is kergethetnek. De jele lehet az a szokás is, hogy a saját farkukat kergetik körbe-körbe forogva a tengelyük körül.

Ezek a rohamok sokáig észrevétlenek maradnak, mert nem tűnnek veszélyesnek és drámainak, mint a klasszikus epilepszia esetében. Ha az epilepsziát megerősítik, az állatorvos antiepileptikumokat ír fel a kutyának, és az állapota általában gyorsan javul. Ne hanyagold el a vizsgálatot, az epilepszia végzetes lehet.

kutya hajol ki a kocsi ablakán

Emésztőrendszeri problémák

A légyhorgászat szokása összefüggésben állhat az emésztőrendszeri betegségekkel is. Erre utal egy kanadai tudósok által a Montreali Egyetemen végzett tanulmány. A vizsgált kutyáknál a nemlétező legyek utáni kapkodással egyidejűleg olyan problémák jelentkeztek, mint a reflux, a gyomorhurut vagy a bélgyulladás.

Megfelelő étrenddel a kutyák nemcsak az emésztési problémáktól szabadultak meg, hanem a láthatatlan legyek rohamaitól is.

Hasonló tapasztalatot szereztek egy veggagianói állatklinikán is, ahol gluténmentes diétával sikeresen meggyógyítottak egy hasonló tünetekkel küzdő kutyát.

Obszesszív-kompulzív zavar

Valószínűleg hallottál már olyan emberekről, akik megszállottan, naponta több százszor mosnak kezet, vagy folyamatosan ellenőrzik, hogy lekapcsolták-e a tűzhelyet, bezárták-e az ajtót, vagy lekapcsolták-e a villanyt. Ezt kényszerbetegségnek nevezik. Kutyáknál ez egy kicsit másképp nyilvánul meg, például egy olyan rituálé révén, mint a legyek utáni kapkodás. Ez a rituálé megnyugtatja a kutyát.

A kutyáknál is alakulhat ki kényszerbetegség stressz, frusztráció következtében, vagy valamilyen nagy változásra adott reakcióként. A kutya a rituálé segítségével próbálja levezetni a feszültséget.

A rendellenességet általában hosszú ideig kezelik, és rendszeres állatorvosi felügyeletet igényel, de a megfelelő megközelítéssel az eredmények nagyon biztatóak.

Látás- vagy agyi problémák

Néha úgy tűnhet, mintha egy kutya csak szórakozásból kergetne nem létező legyeket, de valójában lehet, hogy „lát” valamit. Ezek lehetnek felvillanások, árnyékok vagy hallucinációk, amelyeket látási vagy agyi problémák miatt érzékel. A problémát okozhatja például sérült retina vagy súlyosabb neurológiai állapot is.

Valami fájhat neki

Képzeld el, hogy fáj a fogad, cseng a füled, vagy merev a nyakad, de ezt senkinek sem tudod elmondani, és így segítséget kérni sem. Pontosan így érezhet egy kutya is. Az állkapocsban, a fogakban, a nyakban vagy a fejben érzett fájdalom néha furcsa, elsőre ártalmatlannak tűnő mozgásokat vált ki: a kutya elkezdi rángatni a száját, elfordítja a fejét, vagy harapni kezd. Néha ez úgy néz ki, mint a „légyhorgászat”, de valójában a kutya segítséget kér. Fontos odafigyelni az idősebb vagy sérülés utáni kutyákra.

Fotó: gettyimages

Forrás