Pedig a műanyagok megjelenése, úgy 100 évvel ezelőtt, számos előnnyel járt az emberiség számára. Sokkal könnyebbek, mint a hagyományos anyagok, rendkívül időtállóak, az előállításuk is kevesebb energiát és pénzt igényel, rugalmasak, formázhatók, színezhetők… A lényeg, hogy berobbantak az életünkbe, és mára szinte minden területen megtalálhatók.
Ám az évtizedek alatt az is kiderült, hogy a lebomlásuk akár több száz évet vesz igénybe, így hatalmas mennyiségben halmozódnak fel a környezetünkben. Ezt sajnos látjuk is. Sokszor találkoztam már olyan fotókkal, amiken a Csendes-, az Atlanti- és az Indiai-óceánon úszó hatalmas műanyag-szigeteket látni. És sajnos amit nem látunk, azok a mikroműanyagok, amik még tovább maradnak jelen, és beépülnek az ökoszisztémákba, sőt az emberi szervezetbe is.
A kutatások szerint ezek a részecskék károsíthatják az emberi sejteket, és betegségekhez vezethetnek.
Mit tegyél, hogy csökkentsd a műanyaghasználatot?
De mit is tehetünk, hogy csökkentsük a műanyaghasználatot? Talán az lesz a legjobb, ha megnézem a saját háztartásomat. Sok éve már, hogy nem vásárolok palackos ásványvizet. Beszereztem egy megbízható vízszűrőt, így megszűnt a cipekedés, no és a környezetszennyezés. Gyalogláshoz pedig egy BPA-mentes kulacsot viszek, aminek szintén van lejárati ideje, tehát arra is figyelek.
A háztartásom annyira vegyszermentes, hogy még a flakonok is biológiailag lebomlók. A boltban most már én is „újrahasznosítok”, viszem magammal a zöldséghez, gyümölcshöz a kis hálócskát. Vásárláskor még egy szempontot figyelembe veszek: a nagyobb kiszerelésű árut választom, így kevesebb csomagolóanyag fogy. Otthon az ételek tárolásához pedig leginkább üvegedényeket használok. A végére hagytam, de az ma már a világ legtermészetesebb dolga, hogy szelektíven gyűjtöm a hulladékot.
Tudom, műanyagtémában sem lehetünk tökéletesek. De törekedni mindenképpen érdemes!
Szeretettel: Judit
Endrei Judit többi írását ide kattintva tudod elolvasni.