Ami ma még biztos megélhetésnek tűnik, az holnapra talán nem létezik. Nem csoda, hogy szülőkként a kezünket tördeljük: mi lesz a gyerekeink majdani megélhetése, miben támogassuk őket? A karriertanácsadók, oktatási szakemberek és jövőkutatók óvatosan fogalmaznak azzal kapcsolatban, mik lehetnek a jövő sikerszakmái. A tudományos kutatások eredményei azonban tartalmaznak konkrétumokat.
A New York-i székhelyű Sparks & Honey trendkutató cég szerint az alábbi szakmák biztosan megjelennek majd a következő években.
Szervezetbomlasztási szakértő
A ma még nem létező szakma képviselőjének a feladata az lesz, hogy teljesen összezavarja egy vállalat belső életét, azaz felfedezze, majd lerombolja az elavult, már nem működő rendszert, felépítést, hogy utána új és egyben frissebb, hatékonyabb élet kezdődjön a cégnél a fejlődés jegyében.
Mit tanuljon hozzá? Aki ezen a területen szeretne elhelyezkedni, annak gazdasági, vállalatirányítási, pénzügyi tanulmányokra lehet szüksége.
Iskolaváltási szakértő
A kutatási eredmények szerint a jövőben fontosabbá válik a való életben megszerezhető munkatapasztalat, mint a hagyományos oktatás. Épp ezért lesz sikerszakma az iskolaváltási szakértő, aki felméri majd, valóban olyasmit tanulunk-e, ami nekünk való, és ha igen, az adott intézményben ez elég hatékonyan történik-e. Ha nem, akkor abban ad majd nekünk tanácsot, hogyan tudjuk alternatív úton elérni a célunkat.
Mit tanuljon hozzá? Alapos rálátása kell, hogy legyen az oktatás és a pszichológia területére.
Produktivitási tanácsadó
Ma még leginkább coachnak hívják a szakembert, aki néhány év múlva produktivitási tanácsadó lehet. Abban segít majd, hogy ügyesebben szervezzük az életünket és jobban kihasználjuk a nap 24 óráját, vagyis hatékonyabbak legyünk az élet minden területén.
Mit tanuljon hozzá? Ehhez a majdani pályához jelenleg a pszichológia szakok és az életvezetési tanácsadó képzések lehetnek hasznosak.
Alternatívvaluta-tőzsdeügynök
Már ma is óriási piaca van az online valutáknak világszerte, és talán most még idegen számunkra a gondolat, de könnyen lehet, hogy egy nap bitcoinba vagy más virtuális pénzeszközbe fektetünk majd be, méghozzá úgynevezett alternatívvaluta-tőzsdeügynök segítségével.
Mit tanuljon hozzá? Nyilvánvalóan elengedhetetlen lesz hozzá a pénzügyi és gazdasági tájékozottság, valamint a megszerzett gyakorlat – erre akár már most is lehet online játékok és demóprogramok segítségével „edzeni”.
Adatbiztonsági tanácsadó
A virtuális térben napjainkban is igen sok dolga lenne a személyi adatbiztonsági tanácsadónak, aki abban segít, hogyan védjük meg az adatainkat, a magánéletünket az online térben. Akire számíthatunk, hogyan alakítsuk ki biztonságosan a digitális énünket, ami a jövőben a jelenleginél is hangsúlyosabbá válik.
Mit tanuljon hozzá? Ahhoz, hogy valaki ezt a szakmát gyakorolhassa, a kisujjában kell lennie többek között a közösségimédia-platformok működésének és a digitális jognak is.
3D-nyomtatás-varázsló
Már létező, töretlenül fejlődő terület a 3D-nyomtatás, így hát előbb-utóbb szükség lesz kifejezetten erre szakosodott ezermesterekre, akik segítenek kezelni és alkalmazni a nyomtatókat, akár a munkahelyeken, akár otthon.
Mit tanuljon hozzá? A 3D-kezelő és -modellező tanfolyamok már Magyarországon is elérhetők.
Digitálisdetox-csoportvezető
Annak a mintájára, ahogy léteznek alkohol- és drogelvonókúrák, és hamarosan megalakulnak a digitális detox csoportok is, melynek vezetői szép jövő elé néznek. Mivel az életünket egyre inkább az online térben éljük, a digitális elvonókúra lesz az új hétvégi wellness, amikor egy ma még nem létező szakember segítségével lejövünk a „szerről”, tehát a kütyükről.
Mit tanuljon hozzá? Pszichológus, coach vagy mentálhigiénés szakember is alkalmas ilyen csoportot vezetni.
Mémügynök
A mémügynök nem más, mint a jövő szellemi termékeinek jogaival foglalkozó ügyvéd. Ő lesz az, aki védi a majdani internetes mémszereplők személyiségi jogait, illetve eljár a szellemi alkotásaik ügyében – sok pénzt keresve ezzel az ügyfeleinek és magának.
Mit tanuljon hozzá? Mozogjon otthonosan a social media marketingben és jogi területen.
Milyen foglalkozások szűnhetnek meg?
A jövőkutatók szerint a technológia fejlődésével, a mesterséges intelligencia térhódításával és a robotok megjelenésével 2030-ra a most ismert munkakörök 40%-a eltűnhet. Ilyen például a hitelügyintéző, a könyvtáros, a pincér, a telemarketinges, az adminisztrátor, a könnyűipari dolgozó, a gyorséttermi szakács és a taxisofőr.
Ami viszont felértékelődik majd a munkaerőpiacon: a kreativitás, az önálló problémamegoldó képesség, az érzelmi intelligencia, egyszóval az olyan emberi tulajdonságok, amelyek nem gépesíthetők. Nagy előny lesz még a reziliencia képessége, azaz hogy milyen gyorsan tudunk alkalmazkodni a folyamatosan változó elvárásokhoz. Egy biztos: a jövőben még inkább ritkaságszámba megy majd, ha valaki ugyanabból a szakmából megy nyugdíjba, amivel pályakezdőként elindult.
Kiemelt kép: AdobeStock