Képzeljük el, hogy már nagyon fáradtak vagyunk, hónapok óta alig volt szabadnapunk, és szinte minden hétvégén akadt munkahelyi teendőnk, elintéznivalónk. És akkor a jól megérdemelt szabadságunk alatt, pihenés helyett szintén dolgoznunk kell… Kovács Etelka általános iskolai tanító szerint pontosan ugyanezt érezhetik azok a gyerekek is, akiket nyáron is tanulással, magolással nyaggatnak a szülők.
Bukás esetén
„Alapesetben azt mondanám, hogy a szünet azért van, hogy a gyerek kikapcsolódjon – kezdi a szakember. A tanulás szempontjából két esetet kell megkülönböztetnünk. Az egyik, amikor nem sikerült az évközi teljesítés, és pótvizsgára kényszerül a gyerek. Ilyenkor természetesen nem lehet teljesen elengedni a tanulást. Ám ebben az esetben is azt javaslom, hogy a szünet első néhány hetében hagyjuk pihenni a diákot. Majd – a tantárgyak mennyiségétől, a tantárgyi követelményektől függően – válasszuk ki a tanulás időpontját. Ilyenkor célszerű közösen a gyerekkel egy ütemtervet készíteni, ha szükséges tanárt fogadni.
Ha a szülő elégedetlen
A másik eset, amikor sikeresen teljesítette a gyerek a követelményeket, ám a szülő szeretné, ha gyakorolna, azért, hogy a következő évben jobb legyen a bizonyítványa, esetleg ne felejtse el a tanultakat. A tananyag felidézése természetesen a gyerek érdekét szolgálja, ám itt sem mindegy a mód.
„A korábban említett pihenés nem jelenti azt, hogy egész nap számítógépes játékkal játsszon a gyerek. Nem szükséges tanulni, ám ajánlott sokat olvasni. Akár úgy is, hogy mondjuk, kiülünk a teraszra, kertbe közösen a gyerekkel, és együtt olvasunk, majd később megbeszéljük a történetet – tanácsolja Etelka.
Játékos formában
Az alsó tagozatos gyerekeknél a könyveken kívül közös családi játékokkal is fejleszthetjük a tudást, otthon, vagy utazás közben az autóban, buszon is.
„Játsszunk szóláncot, gyakoroljuk a szorzótáblát azzal, hogy mondjuk, megszámoljuk a piros autókat szakaszonként, majd elmondjuk, hogy háromszor 4 piros autót láttunk, stb. Szintén fejlesztő lehet, ha megkérjük a gyereket, segítsen figyelni a térképet, a GPS-t, vagy ő mérje ki a sütemény, a vasárnapi ebéd hozzávalóit. Az önállósodást segíti, ha hagyjuk, hogy egyedül készítsen szendvicset, vagy megengedjük, hogy egyedül vásároljon, megtanulja beosztani a zsebpénzét. Ezenkívül az ország, város, fiú, lány játék is jó elfoglaltság lehet, de a sport, a mozgás szintén nagyon fontos” – véli a tanító.
Szöveg: Kovács Vera
Fotó: Adobestock