Így kell szakszerűen eltávolítani
Kirándulós nap végén tartsunk kullancsellenőrzést. Ha befúródott példányt találunk, legjobb, ha patikában kapható rugós kullancscsipesszel távolítjuk el. Kiemeléskor a rovart a bőrhöz minél közelebb fogjuk meg, és a testét ne nyomjuk össze.
A kórokozók a belső szerveiben találhatók, így minden olyan manipuláció, ami a kullancsot öklendezésre készteti, vagy a potroh összenyomásával jár, növeli a fertőződés kockázatát. Szemöldökcsipesszel ne is próbálkozzunk! Ha sikerül időben eltávolítani, nem kerülhetnek kórokozók a szervezetünkbe.
Az állat jellemzően csak a befúródást követő néhány óra múlva juttatja fertőzött nyálát az emberbe. „Ne ijedjünk meg, ha a kullancs feje beleszakad a bőrbe, a rovar csonkán nem folytat anyagcserét. A bennragadt rész pedig néhány nap alatt magától kilökődik” – nyugtatja meg a szakember az aggodalmaskodókat.
Tudta?
Szigorúan tilos zsírral bekenni a kullancsot, és arra várni, hogy a levegőhiánytól kiforduljon a bőrből. Ezzel a módszerrel kórokozókat üríthet a sebbe.
Csak semmi pánik!
A kullancs eltávolítása után ne szaladjunk az ügyeletre. Normális, ha a csípés helyén kis vörös csomó alakul ki – ez 7-10 nap alatt eltűnik. Esetleges fertőzést jelezhet viszont a csípés körül néhány héttel később megjelenő piros folt. Ha ezt tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz! Szintén ezt kell tennünk, ha a kullancscsípés után hirtelen magasra szökik a lázunk, és megfájdulnak a végtagjaink. Ezek a tünetek agyhártyagyulladást is jelezhetnek.
Fotó: pexels