A fokok súlyos forintok
Sokan azt hiszik, néhány fok nem jelent túl nagy megtakarítást, pedig ha 1 fokkal tekerjük lejjebb a fűtést, már 5%-kal kevesebb is lehet a számlánk. Gondoljunk csak bele, hogy a hétköznapokon, amikor elmegyünk dolgozni, csak 5 fokot vigyük lejjebb a fűtést, és negyedével kevesebbet kell majd fizetnünk. Ez az öt fok hamar felszalad, de ha meleg lakásba akarunk hazaérni, vásároljunk programozható termosztátot, amelyen beállíthatjuk, hogy mire megérkezünk, fűtse fel a lakást. Egy ilyen készülékhez 10 ezer forint alatt is hozzájuthatunk.
Szigeteljünk saját kezűleg!
Először is nézessük át a fűtésrendszert, mert az elkoszolódott csövek csökkenthetik a fűtés hatásfokát. Ezt érdemes még a szezon kezdete előtt megtenni, hogy ne az első zimankós éjszakán derüljön ki, hogy nem jó a fűtésünk. Ha gyakran hallunk a radiátor felől furcsa, kuruttyoló hangot, akkor a rendszerbe levegő került, és kevésbé lesz hatékony a fűtés. A nyílászáróknál is elszökhet a meleg; de ezt mi magunk is megelőzhetjük. Szivacsos, öntapadós csíkot ragaszthatunk az ablaknyílásba, vagy akár szilikonnal is feltölthetjük. Szivaccsal bélelt zsákkígyót is tehetünk az ablakpárkányra, vagy a bejárati ajtó elé.
A legtöbb hő a padlás felé távozik. Ha üveggyapotot fektetünk a padlás padlójára, azzal elérhetjük, hogy az emeleti szobákban, tető-térben több fokkal is melegebb legyen télen.
Néhány trükk, amivel spórolhatunk
- Amíg nem jön be az igazán hideg, jobban járunk egy hősugárzóval, mintha folyamatosan ki-bekapcsolgatjuk a fűtést. Ez csak akkor igaz, ha egy helyiséget fűtünk a sugárzóval.
- A radiátorok elé ne kerüljön bútor, függöny, mert elfogja a meleget.
- A hosszú szellőztetést felejtsük el! Ha rövid ideig, akár 5 percig, de teljesen kitárjuk az ablakot, a levegő is jobban cserélődik, és kevesebb meleg szökik el.
- Éjszaka sokkal jobb lesz az álmunk, ha legfeljebb 20–21 Celsius-fokra állítjuk a termosztátot, és sokat is spórolunk.
Fűtés fával
A gáz magas ára miatt egyre többen döntenek úgy, hogy visszatérnek a hagyományos fűtési módokhoz, és kályhából, kandallóból nyerik házuk melegét. Egy átlagos otthont nagyjából fele annyiba kerül befűteni egy egész szezonon át fával, mint gázzal. Természetesen, sokkal kényelmesebb feltekerni a termosztátot, mint fát hasogatni, és a hideg lakásba hazaérni, de bizony tetemes összeget takaríthatunk meg.
Ne felejtsük el, hogy egy kályha vagy egy kandalló beépítése jelentős összeg, de egy-két szezon alatt behozza az árát. A fát ne vegyük meg az első helyen, több értékesítőnél is mérjük fel, mibe kerül, mert nagy eltérések lehetnek. Feltétlenül kérdezzünk rá, hogy mennyibe kerül a házhoz szállítás!
Fotó: shutterstock