A cukortól hiperaktív lesz a gyerek?
Egyes vélemények szerint azért kell óvakodnunk az édességek ajándékozásától, mert a sok cukortól a gyerek hiperaktívvá válik. Megkérdeztünk egy szakembert, hogy mi az igaz ebből a városi pletykából?
„A sok cukortól legfeljebb cukorbeteg lesz a gyerek, de semmiképp sem lesz tőle hiperaktív. Sőt! Nem ok nélkül szokták tanácsolni, hogy dolgozat előtt vagy közben egyenek cukrot vagy csokit a tanulók, az ugyanis jelentősen növeli az agy teljesítményét, és javítja a koncentrációt. A rágcsálás pedig serkenti az agyműködést”– mondta dr. Sík Irén háziorvos.
A fogselyem ínygyulladást okoz?
A rendszeres fogselymezés eltünteti az ételmaradékot, amelyet a fogkefével nem sikerült kitisztítani, így megakadályozva a fogszuvasodást. „Tévhit, hogy ínygyulladást okoz a gyakori fogselyem használat. Baj csak akkor lehet, ha helytelenül használjuk, és felsértjük vele az ínyt” – mondta dr. Horváth Éva fogorvos.
A sebek a levegőn gyógyulnak a leggyorsabban?
Már az ókori rómaiak is tisztában voltak a gyógyszerekkel átitatott kötszerek jó hatásával. Így a keletkező váladék nem itatódik fel, hanem beteríti, védi a sebet.
„Ennek ellenére manapság is előszeretettel használják a száraz kötést a sebekre, pedig az nem segíti a gyógyulást, ráadásul minden kötéscserénél feltépjük a már varasodott sebet. Ennél már csak az rosszabb, ha semmiféle kötést nem tesznek rá, mondván, hogy a levegőn gyorsabban gyógyul. Ez nem igaz, ráadásul belekerül a sebbe mindenféle bacilus, amitől begyulladhat, elfertőződhet a sérülés” – mondta dr. Sík Irén háziorvos.
Ne nyeljük le a dinnyemagot, mert vakbélgyulladásunk lesz!
„Nyugodtan lenyelhetjük a dinnyemagot, az emésztőrendszerbe jutva nem okoz semmilyen problémát. Ha nem rágjuk meg, egyszerűen áthalad az emésztőrendszerünkön, ám a legjobb, ha alaposan összerágjuk, és úgy nyeljük le. A dinnyemag ugyanis csaknem az összes esszenciális aminosavat tartalmazza, bővelkedik vasban, cinkben, kalciumban és B-vitaminokban. A benne lévő telítetlen zsírsavak védik az érrendszert, megelőzve a keringési rendellenességek kialakulását. Mivel a görögdinnye több mint 90%-ban víz, segíti a szervezet méregtelenítő folyamatait is. Persze ettől még lehet vakbélgyulladásunk, de azt nem a dinnyemag okozza” – mondta dr. Kóczán István belgyógyász, kardiológus.
A hideg zuhany erősíti az immunrendszert?
„Egy kis éhezés, egy kis fázás, és 100 évig fogunk élni” – tartja a német mondás. De valóban erősíti az immunrendszert a hideg vízben való tusolás? A jénai egyetem kutatóinak kísérletéből kiderült, hogy 10 hét rendszeres hideg zuhany után az immunrendszer megfelelő működéséért felelős sejtek száma 13 százalékkal nőtt a vizsgálatban részt vett embereknél.
„Egyértelműen jótékonyan hat a szervezetünkre a hideg zuhany, annál már csak a váltózuhany egészségesebb és hasznosabb az immunrendszerünk serkentésére” – mondta dr. Kóczán István belgyógyász, kardiológus.
A rágógumi elakadhat a bélben?
„Engem is ezzel riogattak gyerekkoromban, de szerintem ahhoz, hogy ez megtörténjen, nagyon sok és nagyméretű rágógumit kell lenyelni. A több évtizedes praxisom során én még soha nem találkoztam ilyen esettel. Normális körülmények között a lenyelt rágó a széklettel problémamentesen kiürül” – mondta dr. Kóczán István belgyógyász, kardiológus.
Tejföl kell az égési sérülésre?
Széles körben elterjedt tévhit, hogy égési sérülésre kiváló megoldás, ha tejfölt kenünk a sérült bőrfelületre. „A tejföl cseppet sem steril, és zsíros réteget képezve az égett bőrön éppen hogy lassíthatja a gyógyulást,
sőt még gyulladást is okozhat” – mondta dr. Sík Irén háziorvos.
Veszélyes játékok
Ausztrália bizonyos tájain előszeretettel játsszák a gyerekek a „Ki tud több sörétet eltüntetni” játékot. A vetélkedő lényege, hogy a sörétes puskával elejtett vadludakból azt az „ínyencfalatot” kell megkaparintani, amelyikben sörét van. Egy 8 éves kisfiú a szabályok szerint nagyon ügyes volt, és súlyos ólommérgezéssel került kórházba. Az orvosok 57 ólomsörétet találtak a gyerek féregnyúlványában, amelyet műtéti úton el is távolítottak. A fiú esete ugyan rendkívül ritka, de korántsem egyedülálló: korábban egy négyéves amerikai fiúcskánál egyetlen, szintén a féregnyúlványban megbúvó sörét okozott ólommérgezéses tüneteket.
A sötétben olvasástól megvakulunk?
Ha zseblámpával a takaró alatt olvasunk, hamar elromlik a szemünk – tartja a mondás. „A szemnek olyankor többet kell dolgoznia, de az egészséges szem megoldja a feladatot. Viszont, ha nagyon elfárad ettől a szemünk, folyamatosan dörzsöljük, akkor azonnal menjük el kivizsgálásra, mert az látásproblémára, esetleg rejtett fénytörési hibára utalhat” – mondta dr. Bana Ildikó szemészorvos
Fotó: fotolia