Mindenki tudja, akinek Bak-gyereke van, milyen fontos számukra a környezet nyugalma és szilárdsága. Ezek a gyerekek örömüket lelik abban, ha érintkezésbe kerülnek a tárgyakkal, így a tevékenységeikben a gyakorlati érzéknek és az ehhez szükséges anyagok, eszközök, szerszámok birtoklásának óriási jelentősége van. Egy Bak-gyermeknek sokkal nagyobb szüksége van építőkockákra, kirakójátékra, festőkészletre, amivel hosszasan elbíbelődhet, mint egy érdekes könyvre, egy közös kirándulásra vagy beszélgetésre.
A lényeglátó Bak korán felismeri az őt körülvevő világ működését, és a maga komoly és visszafogott módján, de igyekszik abban hatékonyan és eredményesen tevékenykedni. Már gyermekként kitűnik vezetői erényeivel, különösen azért, mert nála az irányítás vágya a másokért érzett felelősségtudattal kapcsolódik össze. Kiváló szervezőképessége és realitásérzéke segíti az érvényesülésben, és zárkózott viselkedése ellenére egy idő után minden csoportban komoly tekintélyt vív ki magának. A lemondani tudás, a kitartás és a keménység ennek a gyermeknek a legfőbb erényei.
A nehézségek legyőzése jelenti számára a legnagyobb kihívást, a társadalmi elismerés pedig minden anyagi haszonnál jobban boldogítja. A többi gyerekkel összehasonlítva a Bak talán kevésbé érdeklődő a külvilág iránt, ezt azonban kreativitása kiegyenlíti. Ennek ellenére érdemes odafigyelni arra, hogy ne maradjon le az ismeretszerzésben. Fegyelmezés helyett sokkal inkább ösztönzésre, bátorításra van szüksége.
Mire ügyeljünk?
Szembetűnő Bak-tulajdonság az önhittség. Szilárd meggyőződése, hogy mindent sokkal jobban tud másoknál. Játékaiban is megfigyelhető, hogy szívesen oszt a többi gyereknek szerepet, és ad feladatot. Ritkán kérdezi mások véleményét, saját maga akar mindenben határozni. Ez az érzelemmentes céltudatosság – amit magával szemben is alkalmaz – határozza meg a Bak cselekedeteit. A szülők a lazítás és a könnyedség felé ösztönözzék gyereküket, akiben szemmel láthatóan túlteng a kötelességtudat. Figyelniük kell arra, hogy a Bak-gyerek kicsi korban önfeledt maradjon, és ne vegye az egész környezete feladatait magára.
Ügyeljenek arra is, hogy ezek a „koraérett” gyermekek örömöt találjanak tevékenységükben. Ne csak azt tegyék, amit kell, hanem azt is, amire lelkük mélyén vágynak. Ez a gyerekalkat a monoton foglalkozást és a barátságtalan légkört is zokszó nélkül elviseli. Tudatosan kell benne fejleszteni az örömszerző képességet.
Fotó: pexels