Otthon és Kert

Fűszernövények télen az ablakban: így gondozza, hogy sokáig életben maradjanak

A rozmaring és a leander például télen 5-12 fok között érzi jól magát, míg nyáron, a szabadban, tűző napon él csak meg.
gyógyító fűszernövények otthon cserépben ablakban

Tanácsot szeretnék Öntől kérni, fűszernövény nevelése kapcsán. Gondolok itt például korianderre, rozmaringra, kakukkfűre és erős paprikára is. Nem tudom, hogy kezdjek hozzá, milyen föld kell, mennyi fény? Mennyi víz? Örömmel töltene el, ha ezek a dolgok főzés közben kéznél lennének. Leandert is szeretnék cserépbe ültetni, de ahhoz sem értek. Ebben is kérem szíves tanácsát – kérdezte korábban egy olvasónk.

Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza

A lakás sajnos nem felel meg ezen növények igényeinek. Ideig-óráig eléldegélnének, de idővel vagy betegek lennének, vagy elpusztulnának. Lényegesen sokat segítene a helyzeten, ha volna valahol egy terasz, erkély, ahol a nyár folyamán szabadban élhetnének a növények.

A rozmaring és a leander például télen 5-12 fok között érzi jól magát, míg nyáron, a szabadban, tűző napon él csak meg. Megmarad egy szellős, napos ablakban is, de nem lesz egészséges. A kakukkfű télálló növény, a szobában nem, csak szabadban, cserépben, vagy kiültetve él meg. Amennyiben erős paprika alatt a törpe, chili paprikára gondol, sajnos nyáron az is a szabadban szeret élni. Ha a klasszikus, hegyes erős paprikára gondolt, akkor az kizárólag kiültetve termeszthető a kertben.

gyógyító fűszernövények otthon cserépben ablakban

A koriander szintén olyan egyéves fűszernövény, mely kizárólag a kertbe, vagy nagyobb balkonládába vetve termeszthető a szabadban. Persze nem akarom elvenni a kedvét a kísérletezgetéstől, de ha nem jár sikerrel, mert nem jók a körülmények, azt véletlenül se a saját hibájának vélje. Mindegyik növénynek megfelel az általános virágföld, mindegyik átlagos vízigényű, a titok a megfelelő hely meglétében, vagy kiválasztásában van.

Citromfű – illatozó nyugtató!

„A mediterrán származású citromfű nagyobb teret igényel, ezért legalább 30 centi átmérőjű cserépbe ültessük – kezdi Soltné Fila Éva, a budapesti Füvészkert munkatársa. – Akár 70-80 centiméterre is megnőhet, így bátran nyírjuk meg, ha szükséges. Apró, fehér virágai júniusban nyílnak, még ez előtt le kell szedni a citrusillatú leveleket. Ki is száríthatjuk őket, szellős árnyékos helyen, esőtől védve.” A citromfű teája ideg- és szívnyugtató, görcsoldó, emésztést serkentő hatású.

Enyhe nyugtatók gyakori alkotórésze. Külsőleg bedörzsölésre, fürdőnek, borogatásnak kiváló. Ha rásüt a nap, már 20 Celsius-foknál is párolog az illata, igazi aromaterápia.

Kaukkfű – gyógyír a gyomornak!

„Talán kevesen gondolnák, de a kakukkfű sok-sok fajtája közül néhány Magyarországon is honos. Igénytelen, nagyon hálás növény, több évig is eltartható” – mondja szakértőnk. 10-30 centiméter magasra nő, és mivel szára fás, télen gondozás nélkül is jól megvan. 15 centis átmérőjű kaspóba ültessük! Leveles hajtásait kell leszedni, és azt lemorzsolni. Kevés öntözést igényel, ám érdemes jó vízáteresztő földbe ültetni, és gondoskodni a tápanyag-utánpótlásról. Teája gyomor- és bélpanaszokat, görcsöket enyhít. Javasolható étvágytalansággal küzdőknek, és makacs köhögés esetén is.

Majoránna – a jó étvágyért!

Sokan azt hiszik, hogy a majoránna tipikus magyar gyógy- és fűszernövény, pedig valójában Dél-Európából származik. Egynyári növény. Magról is vethetjük, bár palántázással sokkal könnyebb lesz a dolgunk. A leveles ágakat a nyár közepétől – de legkésőbb a virágzásig – kell levágnunk. Érdemes időnként megnyírni, mert szebb, dúsabb lesz. A lemorzsolt leveleket szellős, árnyékos helyen, tüllzacskóban szárítsuk! Erre egyébként a legalkalmasabb a padlás. Szélhajtó, étvágygerjesztő, köhögéscsillapító és nyugtató hatású.

TIPP

Sok gyógynövény egyben fűszernövény is. Ha főzéshez is szeretnénk használni, válasszunk ilyeneket. A gyógynövényeket általában nem lehet túladagolni, de használatuk előtt érdeklődjünk az orvosunktól, gyógyszerészünktől.

Menta – frissességért!

Évelő, mediterrán növény, húsos tarackokkal is jól szaporítható. Nagyon gyorsan terjed, ezért érdemes kis edénybe ültetni, és akár 30-60 centiméterre is megnő.

Háromféle mentát ültethetünk: zöldet, fodormentát és borsosat. A szárakról virágzás előtt kell a leveleket lefosztani. A mentának emésztést segítő, görcsoldó, nyugtató, epeserkentő és frissítő hatása van. Lepárolt olaja szájvizek alapanyaga.

Petrezselyem – a vesénk barátja!

Bár leginkább levesek ízesítésénél használjuk, valójában a petrezselymet gyógynövényként is számon tartják. Erkélyen igen jól termeszthető. Kétnyári növény: az első évben hozza zöld leveleit, amelyet használhatunk, a második évben megjelennek rajta a virágok, amelyekből a magokat nyerhetjük. Ugyanakkor télen sem kell lemondanunk a friss zöldről: petrezselyemgyökeret dugjunk úgy a földbe, hogy 3 centiméter szabadon legyen. Fűtetlen lépcsőházban hamarosan megjelennek rajta a zöld hajtások.

A petrezselyem leveléből és gyökeréből is veseműködést serkendő, vesekőhajtó, vízhajtó, hólyaghurutot megelőző teát készíthetünk.

Levendula – a harmónia illata!

A levendulát sokan szépsége, változatos színvilága vagy éppen illata miatt tartják, hiszen balkonon is szépen díszít, hangulatot varázsol. Ám gyakran nem is sejtik, hogy gyógynövényként is alkalmazható. Védett, meleg helyre ültessük – vagy ilyen részt találjunk neki az erkélyen –, és ne locsoljuk túl gyakran. Inkább a földjét tapintsuk meg, és ha száraz, akkor kapjon vizet. Normál földbe, körülbelül 15 centiméter átmérőjű edénybe ültessük. Védett helyen, ha a földjét levelekkel letakarjuk, áttelel, de a garázsban, kamrában biztosabb a siker. Amikor a legszebben pompázik a virága, akkor szedik, idegnyugtató, görcsoldó, étvágyjavító hatású.

Szurokfű – nők kincse!

Nagyon hálás növény, bő termésre számíthatunk, és még csak nem is kell sokat gondoznunk. Fénykedvelő, de félárnyékban is jól érzi magát. Kevés vízzel is remekül eléldegél, viszont nagyon szereti a meleget. Ha kertbe ültetjük, nem fagy ki, ám cserépben érdemes fagypont felett teleltetni. Érdemes nagyobb kaspóba ültetni, mivel akár 50 centiméter magas és 30 centi átmérőjű bokorrá tud fejlődni. Teája köptető, megfázás esetén remek gyógyír, de menstruációs görcsök, fejfájás és étvágytalanság ellen is hatásos.

Rozmaring – kezdő termesztők kedvence!

Nagyon hálás növény, örökzöld félcserje. Ma már kapható télálló változat is, ám jobban tesszük, ha a rozmaringot a fagyok idején 5-8 Celsius-fokos, világos helyen tartjuk. Cserépben is sikerrel nevelhető, ezért kezdő gyógynövénykertészeknek kimondottan ajánlott. A levelét is és a virágát is használják; szirmaival teákat aromásítanak, levele emésztést javító, görcsoldó, epenyugtató hatású. Illóolaját nemcsak a molyokkal szemben alkalmazhatjuk, de reuma ellen, bedörzsöléssel is védekezhetünk vele.

Kiszel Péter további növényápolási tanácsait ide kattintva tudja elolvasni.

Fotó: gettyimages