Van 12 darab orchideám, ebből 7 lepkeorchidea. Tavaly már írtam önnek, és borítékba tettem a levágott leveleit. Az a gondom, hogy a lepkeorchidea foltos, és fonnyadtak a levelei. 7-8 évesek, tele vannak virággal, akad, amelyiken 40 is van. Rendszeresen tápozom őket, és hetente egyszer öntözöm. Vajon miért áll fenn mégis ez a probléma? – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
A lepkeorchideák foltosodása sokszor a rossz kezelés miatt alakul ki. Gyakran hallom tanácsként, hogy permetezzük a növényt, a párásítás céljából. Ez rendben is van, ha a hőmérséklet a szobában 18-20 fok legalább, és véletlenül sincs huzat. Ha azonban a nedves növényt hideg levegő éri, foltosodhat. Nagy ritkán vírus, gomba, illetve baktérium is okozhat ilyet, amivel az a gond, hogy a réztartalmú szerek ugyan hatásosak lehetnek, ám az orchideát könnyen perzselik. Utóbbi kettő ellen a Champion és a Kocide szerek használhatóak, míg a vírus ellen nincs orvosság.
Valóban jó volna megmutatni egy beteg levelet egy növényvédősnek, mondjuk gazdaboltban, mert ha valamilyen kórokozó okozza a bajt, az könnyen átterjedhet a még egészséges tövekre. A fonnyadás összefügghet a hideg levegővel és a nedvességgel, ekkor ugyanis a növény gyökere megfázik, berohad, így vizet nem tud már felvenni, tehát a levele beráncosodik. Én első körben egy picit szárazabban tartanám a növényeket.
Virágzik, de rohad az orchidea
Szerintem az ön orchideája éhezik, és azért sárgul, mert képtelen ellátni magát tápanyaggal, és ezért csökkenti a felületét. Én az ön helyében hetente egy alkalommal negyed órára tápoldatos vízbe állítanám a cserepet, hogy a növény közege és gyökérzete minél többet fel tudjon szívni a számára értékes anyagokat rejtő vízből. Ez után csepegtessük ki alaposan a cserepet, majd tegyük világos, 20-22 fokos helyre. Orchideák számára csak az orchideatáp használata javasolt, más tápoldat, rossz arányban keverve a növényt megperzselheti.
Érdemes volna megvizsgálni a maradék két levelet, hogy csak porosak-e, vagy esetleg a fehér kis pontok tetvek jelenlétét jelzik. Amennyiben tetves a növény, növényvédőszeres táprúddal kezeljük, vagy tiametoxam hatóanyagú szerrel érdemes beöntözni, több alkalommal. Ez nem fog azonnal hatni, várnunk kell, hogy a szer a növény keringésébe bekerüljön, és a tetvek fogyasszanak a vegyszerből, csak utána pusztulnak majd el.
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: fotolia