Egészség

Már 4 éves és még sosem volt laborvizsgálaton: mikor kell a kicsiket először vinni?

Puszta kíváncsiságból nem csinálunk vizsgálatot, ez a szabály. Vagyis pontosabban: a beteget egy vizsgálattal, vagy annak elmaradásával nem szabad rosszabb helyzetbe hozni, mint amilyenben van.
mikor kell orvoshoz vinni a gyereket

Kell a laborvizsgálat?

4 éves kis unokám szépen fejlődik, de visszatérő egészségügyi problémái vannak. Könnyen elkapja a légúti betegségeket, utána köhög. A tüdőgyógyász szerint érzékenyebbek a hörgői. Tejivás után időnként fájlalja a gyomrát. Előfordul, hogy székrekedése van, utána „gombócokat” kakil. A pisiléssel mindig az utolsó percig vár. Születése óta nem volt laborvizsgálaton. Szíves véleményét kérem, milyen kivizsgálást javasolna – kérdezte korábban olvasónk.

Dr. Gyarmati Andrea gyermekorvos válasza

Leveléből arra következtetek, a tüdőgyógyász megállapította  hogy érzékenyebbek a gyerek hörgői, és bár nem derül ki, miből jött rá erre a doktor, azt gondolom, inkább általánosságban hangzott el a kijelentés. Jó lenne tudni, mit is jelent a „könnyen elkapja a légúti fertőzéseket”?  Mi is ez konkrétan, nátha, garat, gégegyulladás, hörghurut, vagy tüdőgyulladás? Milyen gyakran beteg, hetente, havonta, vagy állandóan kicsit hurutos. Mikor kezdett közösségbe járni? Így van-e ez egész évben, vagy csak az őszi-téli időszakokban? És vajon mennyi ideig tart az elhúzódó köhögés?

Hogy mind ez ideig nem történt laborvizsgálat, egyáltalán nem baj, különösen akkor nem, ha nem volt miért elvégeztetni. Azt hiszem, félreértés is lehet a dologban, mert hozzám is jönnek a kéréssel, hogy nem volt még laborvizsgálat, csináljunk. Amikor valamilyen tünet – láz, köhögés, hasmenés, bepisilés, légúti hurut – jelentkezik, az felhívja a hozzátartozók figyelmét hogy megbomlott a szervezet harmóniája, és jelzést küld, hogy valami nincs rendben. Ez arra ösztönözi a szülőket, a nagyszülőket, hogy felkeressék az orvost, és kérdéseket tegyenek fel. Mi lehet a baj? Ez az első kérdés.

mikor kell orvoshoz vinni a gyereket

A tünet önmagában nem elég

A tünetek sok betegségben hasonlóak, vagy azonosak, tehát tovább kell kérdezni. RTG, CT, MR vizsgálat, labor, ultrahang, konzíliumok segíthetnek a diagnózis felállításában, miképpen a pontos kórelőzmény felvétele is. Nem beszélve magáról a személyes vizsgálatról, ami a leglényegesebb része a dolognak. Azt írja, nem volt laborvizsgálat, és úgy gondolja, ez nem jó. De egyáltalán nem biztos, hogy ez így van. Puszta kíváncsiságból nem csinálunk vizsgálatot, ez a szabály. Vagyis pontosabban: a beteget egy vizsgálattal, vagy annak elmaradásával nem szabad rosszabb helyzetbe hozni, mint amilyenben van. A vizsgálatok mindig célirányosak, vagyis egy feltételezett diagnózist hivatottak megerősíteni vagy megcáfolni.

Az ultrahangvizsgálat is olyan, amire sokszor megkérnek, mert nem volt még. De ha nem kell, akkor felesleges. Az ön esetében először megbeszélnék mindent a gyerek orvosával, aki jól ismeri kis unokáját. Elmondanám az aggályaimat, és meghallgatnám a doktor bácsi vagy néni véleményét. Amennyiben ez a tejivásos dolog gyakori, naplót vezetnék arról, mit és mennyit eszik a gyerek, és 2- 3 hét után kiderülne, valóban jelez-e tejre, tejtermékre, vagy bizonyos kombinációk okozzák-e a gyomorfájást. Ha felesleges, nem kell vizsgálni, ha viszont szükséges, akkor fontos lenne, de ehhez több információra van szükség.

Fotó: pexels