Otthon és Kert

Paradicsom nevelése cserépben: ezt jelzi, ha pödörödnek és sárgulnak a levelek

A paradicsom dézsában, edényben nevelve nagyobb odafigyelést igényel, mint szabadföldi termesztés esetén. Dézsában könnyebben kiszárad, vagy épp berohad.
beteg a paradicsom

Paradicsomom betegségére kérem szíves tanácsát. Műanyag ládában nevelt növényeim egy részét olyan betegség támadta meg, amire nem találok magyarázatot. A levélzet felső, gyenge hajtásaiból kiindulva, összesodródó levelek keletkeznek, és ez a fertőzés végigmegy az egész levélzeten. Némely fajtánál az alsó levelek is megsárgulnak. Permeteztem réztartalmú szerrel, de mit sem ért. Várom válaszát, hogyan menthetném meg a növényeimet? – kérdezte korábban egy olvasónk.

A cserepes paradicsomok ellensége

A paradicsom dézsában, edényben nevelve nagyobb odafigyelést igényel, mint szabadföldi termesztés esetén. Dézsában könnyebben kiszárad, vagy épp berohad, túlmelegedhet a növény, és a talaj hamarabb kifogy a tápanyagokból, emellett még számos, más környezeti tényező hat fokozottabban a növényre.

Éppen ezért, ha edényben szeretnénk nevelni paradicsomot, a legfontosabb, hogy erre alkalmas fajtát válasszunk, ugyanis ezek nem nőnek nagyra, valamint talán toleránsabbak a beszűkült életkörülményeikkel szemben. A hajtáscsúcs pöndörödése egyértelműen tartási hiba, vagy túlöntözi, vagy túltápozza, esetleg mindkettő egyszerre következik be.

5 Fotó megtekintése

Paradicsom nevelése cserépben: ezt jelzi, ha pödörödnek és sárgulnak a levelek

A hirtelen öntözéstől a paradicsom könnyen megrepedhet.
Még több +

 

Ekkor a levéllemez gyorsabban fejlődik, mint a levél erezete, így eldeformálódik a növényünk. Vegyen vissza az öntözővízből, és ha tápoldatoz, akkor azt maximum kéthetente egyszer tegye. Az alsó levelek foltosodásáért valamilyen kórokozó felelős, ezeket a leveleket érdemes eltávolítani, és ügyelni arra, hogy úgy öntözzünk, hogy a levél ne legyen vizes, hiszen a kórokozók ekkor nehezebben terjednek. Ellenük valóban a réztartalmú szer a megoldás!

Napfény mindenek felett

A paradicsom napimádó növény: legalább napi 6–8 óra közvetlen napfényre van szüksége. Ezért leginkább a déli vagy délnyugati fekvésű erkély az ideális. Árnyékosabb helyen kevesebb termésre számíthatsz.

Öntözés és tápanyagpótlás

A balkonparadicsom földje gyorsabban kiszárad, mint a kerti ágyásban lévőé. Rendszeres, de nem túl bőséges öntözést igényel – a pangó víz kifejezetten árt neki. Hetente egyszer tápoldatozd is, hogy a növény erős maradjon, és bőségesen teremjen.

Kártevők és betegségek

A balkonparadicsomot ugyanúgy fenyegethetik levéltetvek, lisztharmat vagy gombás betegségek, mint kerti társait. Jó szellőzés, ritkítás, természetes növényvédőszerek (például fokhagymás vagy csalános permet) használata sokat segíthet.

Ez is érdekelhet

  1. Egy evőkanállal adj ebből a locsolóvízhez: soha többet nem kell gyomlálnod a kertben
  2. Ettől a „büdösvíztől” kétszer annyi termést hoz a paradicsomod: hetente egyszer locsold meg vele
  3. Itt strandolj, ha szeretnéd elkerülni a tömeget: 11 eldugott csobbanóhely Budapesttől fél órára

fotó: fotolia