Paradicsomom betegségére kérem szíves tanácsát. Műanyag ládában nevelt növényeim egy részét olyan betegség támadta meg, amire nem találok magyarázatot. A levélzet felső, gyenge hajtásaiból kiindulva, összesodródó levelek keletkeznek, és ez a fertőzés végigmegy az egész levélzeten. Némely fajtánál az alsó levelek is megsárgulnak. Permeteztem réztartalmú szerrel, de mit sem ért. Várom válaszát, hogyan menthetném meg a növényeimet? – kérdezte korábban egy olvasónk.
A cserepes paradicsomok ellensége
A paradicsom dézsában, edényben nevelve nagyobb odafigyelést igényel, mint szabadföldi termesztés esetén. Dézsában könnyebben kiszárad, vagy épp berohad, túlmelegedhet a növény, és a talaj hamarabb kifogy a tápanyagokból, emellett még számos, más környezeti tényező hat fokozottabban a növényre.
Éppen ezért, ha edényben szeretnénk nevelni paradicsomot, a legfontosabb, hogy erre alkalmas fajtát válasszunk, ugyanis ezek nem nőnek nagyra, valamint talán toleránsabbak a beszűkült életkörülményeikkel szemben. A hajtáscsúcs pöndörödése egyértelműen tartási hiba, vagy túlöntözi, vagy túltápozza, esetleg mindkettő egyszerre következik be.


Paradicsom nevelése cserépben: ezt jelzi, ha pödörödnek és sárgulnak a levelek





Ekkor a levéllemez gyorsabban fejlődik, mint a levél erezete, így eldeformálódik a növényünk. Vegyen vissza az öntözővízből, és ha tápoldatoz, akkor azt maximum kéthetente egyszer tegye. Az alsó levelek foltosodásáért valamilyen kórokozó felelős, ezeket a leveleket érdemes eltávolítani, és ügyelni arra, hogy úgy öntözzünk, hogy a levél ne legyen vizes, hiszen a kórokozók ekkor nehezebben terjednek. Ellenük valóban a réztartalmú szer a megoldás!
Napfény mindenek felett
A paradicsom napimádó növény: legalább napi 6–8 óra közvetlen napfényre van szüksége. Ezért leginkább a déli vagy délnyugati fekvésű erkély az ideális. Árnyékosabb helyen kevesebb termésre számíthatsz.
Öntözés és tápanyagpótlás
A balkonparadicsom földje gyorsabban kiszárad, mint a kerti ágyásban lévőé. Rendszeres, de nem túl bőséges öntözést igényel – a pangó víz kifejezetten árt neki. Hetente egyszer tápoldatozd is, hogy a növény erős maradjon, és bőségesen teremjen.
Kártevők és betegségek
A balkonparadicsomot ugyanúgy fenyegethetik levéltetvek, lisztharmat vagy gombás betegségek, mint kerti társait. Jó szellőzés, ritkítás, természetes növényvédőszerek (például fokhagymás vagy csalános permet) használata sokat segíthet.
Ez is érdekelhet
fotó: fotolia