Egészség

A szépen öregedés tudománya: így marad hosszú évekig szép az arcbőr

Egészen új, lenyűgöző kutatási terület segíthet annak megértésében, miért és hogyan öregszünk. És persze abban is, hogy ezt a lehető leginkább lelassítsuk.
epigenetika, a szépen öregedés tudománya

A genetikáról a legtöbben már hallottunk, és tisztában vagyunk azzal, hogy a génjeinkben rengeteg fontos információ van kódolva. Többek között arról is, milyen betegségekre vagyunk hajlamosak, vagy milyen gyorsan öregszünk. Ám ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy az öregedési folyamatunk előre meg van írva. Lehetünk mi magunk ezeknek a folyamatoknak a befolyásolói. Hogy hogyan? Ezt kutatja egy fiatal tudomány, az epigenetika – és hogy ez mit is jelent pontosan, azt dr. Kiss Norbert PhD bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos segít elmagyarázni nekünk.

Kezünkben az irányítás

„Az epigenetika a gének működését befolyásoló hatásokat vizsgáló tudományág. Nem az örökítőanyagban, a DNS-ben történt változásokkal foglalkozik. Arra keresi a választ, hogy egyes életmódbeli vagy környezeti hatások hogyan befolyásolják a gének kifejeződését. Egy egyszerű példával könnyen megérthető mindez. Az egypetéjű ikerpároknak azonos a genetikai állományuk, ám az életmódjuk nem feltétlenül egyforma. Épp ezért nem azonos mértékben és módon fognak öregedni.

Amelyikük például sok időt tölt a napon, vagy szennyezettebb, esetleg stresszesebb környezetben dolgozik, annál az epigenetikai hatások révén olyan gének aktiválódnak, amelyek felgyorsítják az öregedési folyamatokat, és ő idősebbnek fog tűnni a valós életkoránál” – magyarázza szakértőnk. A génjeink tehát információt hordoznak, egy lehetőséget, amely aztán a külső tényezők függvényében jelenik majd meg.

„Egyre több ismeret áll rendelkezésre azt illetően, hogy többek között a körültekintő fényvédelem, az egészséges táplálkozás (például a mediterrán diéta), a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, valamint a stresszkezelés mind olyan tényezők, amelyek a szervezet egészséges működéséhez és fiatalon tartásához nagy mértékben hozzájárulnak.”

epigenetika, a szépen öregedés tudománya
epigenetika, a szépen öregedés tudománya

A bőrünkre (is) megy

Az epigenetika rendkívül gyorsan fejlődő tudomány, egyre több területen írták le a szerepét, például daganatos, szív- és érrendszeri, légzőszervi és autoimmun betegségekben is. Önmagában az, hogy genetikailag milyen betegségekre van hajlamunk, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezek a betegségek ki is alakulnak, meg is jelennek majd nálunk – rendkívül nagy szerepe van mindebben az életmódbeli tényezőknek. Ahogy abban is, hogyan alakul a bőrünk állapota.

„A kozmetikumfejlesztés új irányai azt vizsgálják, hogyan lehetne komplex öregedésgátló hatást kifejteni – mondja a szakember. – Különféle tényezők hatására a bőrünkben olyan epigenetikai változások mennek végbe, amelyek hatására a bőrfelület fiatalon tartásáért felelős gének deaktiválódhatnak, és ezáltal felgyorsul a bőr öregedése.

Az epigenetikai kutatásokon alapuló kozmetikumok ezeket a hatásokat képesek ellensúlyozni. Az újonnan fejlesztett és felfedezett hatóanyagok képesek visszaállítani a bőr fiatalságáért felelős epigenetikai mintázatokat, és ezáltal van bőrmegújító hatásuk: csökkenthetik a ráncokat, a finom redőket, ragyogóbbá tehetik a bőrt, növelhetik a simaságát, egyenletességét.”

Fotó: adobestock

Címkék: