Lélek

Van kedve beszélgetni? Így tegyen szert új barátokra 50 éves kor felett

A régi barátok messzire költöztek? Esetleg megromlott a viszonyuk? Netán elgyászolta őket? Bizonyos kor után már nehezebben köt ismeretségeket az ember, pedig akárhány évesek is vagyunk, szükségünk van olyan valakikre, akikkel megoszthatjuk az életünk főbb történéseit.
időskori barátság

Gyerekkorban annyira könnyű volt ismerkedni! Csak oda kellett menni valakihez az óvodában, az iskolában, és rövid időn belül már nagyban beszélgettünk vagy játszottunk egymással. Akkoriban sokkal kevésbé tartottunk attól, hogy hoppon maradunk.

Felnőttként már ez a nyitottság többé-kevésbé elcsitul bennünk. Életünk és a személyiségünk is sokkal összetettebb, bonyolultabb, és az elutasítástól, rossz élményektől is jobban vonakodunk, mint fiatalként. Sokan panaszkodnak arra a középkoruk környékén, hogy nincsenek barátaik. Emiatt egyre magányosabbnak érzik magukat. Pedig rengeteg módja van a felnőttkori kapcsolatfelvételnek. Nem lehetetlen küldetés, csak egy kis nyitottság és bátorság kell hozzá, hogy rávegyük magunkat. Összegyűjtöttük a coachok és terapeuták leg­gyakrabban tanácsolt módszereit, hogyan fogjunk neki a barátkozásnak.

Rengeteg előnye van

A kutatások azt bizonyítják, hogy 25 éves korunk után korábbi baráti viszonyaink nagy része megromlik, ami összefüggésbe hozható azzal, hogy megváltozik az életünk a házasságkötéssel, a gyermekek születésével, a munkahelyváltással vagy a költözéssel. Az idő múlásával egyre nehezebben hozunk létre értékes kapcsolatokat, aminek pedig rengeteg előnye lehetne. Többek között: jobb lesz az immunrendszerünk, csökkentjük a betegségek kockázatát, gyorsabban fel is épülünk az egészségügyi problémákból és könnyebben kezeljük a stresszt.

Nagyon mások is lehetnek

Fontos, hogy a barátkozás során pozitívak legyünk, de ne gondoljuk túl az egészet. Ahelyett, hogy attól tartanánk, nem vagyunk elég érdekesek, szórakoztatóak, kedvesek, legyünk nyitottak mások felé, és ez biztosan meghozza a várt eredményt. Ne gondoljuk azt, hogy minden leendő jó ismerős feltétlenül velünk egyívású –  azonos nemű, korú vagy etnikai származású –, nyugodtan tágítsuk ki a látókörünket.

Listázzuk, ki van a környezetünkben

Ha több olyan ember is van az ismeretségi körünkben, akiket szívesen megismernénk, írjuk össze a nevüket, és kezdeményezzünk kapcsolatot velük. Nem véletlenül ők jutottunk eszünkbe kapásból, valószínűleg van bennünk valami közös. Tehát érdemes felkeresni őket. Mindegyikükre írjunk rá valamilyen internetes fórumon, vagy szólítsuk le őket a munkahelyen, a boltban, az utcán. Igen, nekünk kell megtenni az első lépést, és ehhez valóban kell egy kis bátorság.

Konkrét időpontok

Valljuk be, hogy mindenki nagyon elfoglalt ebben a rohanó világban, de ha nem ütemezünk be néha egy kis énidőt, nagyon nehéz lesz új kapcsolatokat teremteni. Mielőtt elhívnánk a kollégánkat egy délutáni kávéra, gondoljuk át, mikor lenne nekünk alkalmas, hogy már konkrét időpontot tudjunk felajánlani. Mielőbb vegyük rá magunkat a találkozóra, mert ha nem így teszünk, továbbra is csak halogatni fogjuk a kezdő lépést, mígnem elmúlnak a lehetőségek.

Meghívások elfogadása

Igen, sokszor vagyunk fáradtak, elfoglaltak és túlterheltek, de ha valaki elhív minket egy programra, próbáljuk elfogadni azt. Előfordulhat, hogy nehezen nyitunk mások felé, és szorongunk, de gondoljunk arra, hogy az első pár perc után már sokkal kötetlenebb, könnyedebb beszélgetést fogunk folytatni.
Természetesen, ha nem engedhetünk meg magunknak egy programot, vagy lebetegedtünk, utasítsuk vissza az invitálást, de ajánljunk fel egy másik lehetséges programot vagy dátumot, hogy ne odázhassuk el.

Netes kapcsolódás

A közösségi média összekapcsolja az embereket, akármilyen távol élnek, vagy ha nem is látták egymást a középiskola óta. Bár virtuálisan már „barátok” lehetünk ezekkel az ismerősökkel az interneten, ha azt látjuk, hogy közülük valaki olyan témáról, programról posztol, ami minket is érdekelne, bátran írjunk neki egy üzenet. Összejöveteleket is nyugodtan szervezhetünk így. Ha például szeretnénk egy kártyaestet tartani, hozzunk létre egy eseményt online, és hívjuk meg az ismerőseinket.

Nem baj, ha soha nem próbáltuk

Muszáj lesz bővíteni a látókörünket, és új dolgokat kipróbálni, ha új ismeretségekre vágyunk. Soha nem tudhatjuk, mit hoz az élet, és igenis élvezzük ki ezeket a lehetőségeket még akkor is, ha korábban esetleg távol álltak tőlünk. Lehet, hogy régebben nem gombásztunk, vagy főztünk különleges, mediterrán ételeket, de most talán annál jobban fogjuk élvezni ezeket együtt.

Ki lakik a szomszédban?

Sokan nem veszik észre, hogy egy potenciális barátjuk épp a szomszédban vagy az utca túloldalán lakik. Udvariasan köszönnek egymásnak, de soha nem próbálnak meg beszélgetni egymással. Ki tudja? Lehet, hogy a legjobb barátság pont a lépcsőházban vár ránk.

időskori barátság

Mozgás közben könnyebb

Közhelyesnek tűnhet az a tipp, hogy sport közben a legkönnyebb barátkozni, mégis így van. Fontoljuk meg, hogy csatlakozunk valamilyen csoportos edzéshez. Azt is ellenőrizhetjük, hogy van-e olyan csapat a munkahelyünkön, a lakóhelyünkön, amelynek a tagjai együtt sétálnak, kirándulnak, vagy bármilyen sporttevékenységet végeznek.

Alapítsunk klubot!

Ha szeretünk olvasni, akkor egy helyi könyvklubhoz való csatlakozás nagyszerű módja annak, hogy új barátokat szerezzünk. Sőt, egy regény átbeszélése alkalmával sokkal jobban, mélyebben megismerhetjük egymást. Még ha nem is botlunk bele a legjobb cimboránkba, legalább lesznek olyan emberek körülöttünk, akikkel minden hónapban szóba elegyedhetünk.

Nincs ilyen könyves társaság a környéken? Bármikor alapíthatunk egyet akár a Facebbokon keresztül is, de ha kevésbé szeretünk olvasni, a fő témakör a filmek vagy a főzés köré is épülhet. Akármilyen hobbi is áll közel hozzánk, valószínűleg mások is előszeretettel végzik, ami remek kiindulópont az ismerkedéshez.

Jótékony tevékenységek

Az önkéntes munkának is igazán nagy összetartó ereje van, és ezeknél a szervezeteknél biztosan találkozunk olyan tagokkal, akikkel szívesen osztjuk meg a szabadidőnket. A legtöbb effajta közösségnek van olyan fóruma, ahol felvehetjük velük a kapcsolatot és betekinthetünk a működési folyamataikba.

Fotó: adobestock