Egészség

Fülbevaló a kis unokának? Ezt előbb minden nagyinak el kell olvasnia

Régebben egyértelmű volt, hogy a kislány babáknak fülbevaló kell, ma már azonban sok szülő nem tartja ezt szükségesnek. Mielőtt győzködni kezdenénk őket a szokások miatt, jó, ha egy fontos egészségügyi szemponttal is tisztában vagyunk.
füllyukasztás csecsemőkorban

A mostani nagyszülők generációjából sokan úgy gondolják, hogy a kislányoknak „kell” fülbevaló. Ez nem igazán volt kérdés vagy vita tárgya. Mikor ők fiatal szülők voltak, az egyik első teendő volt a baba születése után kilyukasztatni a fülét. D általában maximum az első születésnapig vártak ezzel.

Ma már más a helyzet: sok szülő gondolja úgy, hogy ezt a döntést rábízza a gyerekre, majd ha elég idős lesz hozzá. Vagy vár a füllyukasztással addig, amíg a gyerek maga nem kéri, hogy fülbevalója lehessen. És bizony sok nagymama keseredik el amiatt, hogy nem ő veheti a pici unokájának az első fülbevalóját – hogy már az egész kis babáról is lássa mindenki, milyen gyönyörű kislány.

Nem érdemes beleszólni

Ez egy olyan kérdés, amiből könnyen kerekedhet vita, ha erőltetjük. Nagyszülőként érdemes belátni, hogy ez a szülők döntése kell, hogy legyen, nem célszerű rájuk erőszakolni a véleményünket. A szelíd, kedves felajánlás, javaslat (maximum néhány alkalommal ismételve) belefér, de erőszakosan győzködni őket nem ajánlott. Szinte biztos, hogy konfliktus lesz belőle – olyan, ami nagyon egyszerűen elkerülhető, ha belátjuk, hogy nem szükséges a saját nézőpontunkat erőltetni.

Számít, hogy hová kerül

Van még egy szempont, amit érdemes figyelembe vennünk, ha ki szeretnénk lyukasztatni a kicsi fülét – erről Kis Viola fülakupunktúrás addiktológus mesél.

„A természetgyógyászat megközelítésében a fül egy mikrorendszer, vagyis olyan terület a testen, ahol az egész szervezet leképeződik, kivetül. Kapcsolat áll fenn a fül egyes pontjai és a test szervei között. Ilyen mikrorendszerek még a testen például a tenyér vagy a  talp is. A talpreflexológián keresztül viszonylag könnyen megérthető mindez. Amikor a terapeuta a talp egyes pontjait kezeli, masszírozza, azzal a pontoknak megfelelő szerveket, testrészeket stimulálja vagy épp nyugtatja. A fülön ugyanígy megvannak a test minden részének megfeleltethető reflexpontok, amelyek akupunktúrával, vagyis szúrással vagy akupresszúrával, azaz nyomással, masszírozással stimulálhatók.

Tehát a fül egyes pontjainak kezelésével terápiás hatást lehet gyakorolni a nekik megfeleltethető szervekre.

De nemcsak a szakember által végzett kezelésnek lehet ilyen hatása, hanem akár a fülbe szúrt fülbevalónak is! Ám míg az akupresszúrás és az akupunktúrás kezelés rövid ideig tart, a fülbevaló hosszú éveken keresztül ingerli az adott reflexterületet. A fülcimpa, ahová a fülbevalót általában szúrják, a  fülakupunktúrában a fej zónája. Itt található a szem funkcionális pontja, vagyis ha megfelelő helyen viselünk fülbevalót, az a jó látást segíti. Állítólag a kalózok is ezért viseltek karikát a fülükben, hogy a tengeren hajózva messzire lássanak. Ám ha nem jó helyre kerül a fülbevaló, akkor akár a fogak, a belső fül vagy a mandulák reflexpontja is állandó stimulálás alá kerülhet.”

Nekem sem lett bajom

Annyian viselnek fülbevalót mindenféle gond nélkül, miért kellene ezen aggódni? – gondolhatnánk. Azonban a dolog korántsem ilyen egyszerű.

„Gondoljunk csak arra, hogy amikor valaki megmasszíroz bennünket, az kellemes. Ám ha órákon keresztül masszíroznak, az egy idő után fájdalmas és kellemetlen – magyarázza a szakértő. – Nem jó, ha állandóan inger ér egy reflexterületet, a folyamatos stimulálás hosszú távon fejthet ki káros hatást. Nem tudjuk, mikor fog jelentkezni, vagy hogy fog-e egyáltalán. Gyakran nem is gondolnánk, hogy egy rossz helyre szúrt fülbevaló okozhatja a problémát. Vagy hozzájárulhat más tényezőkkel együtt a kellemetlen tünetek, panaszok kialakulásához.”

Egyéni adottságoktól és az életmódunktól, a  környezeti tényezőktől is függ, hogy problémát okoz-e nálunk egy fülbevaló vagy piercing, hogy „megelégeli-e”, és mikor a szervezet a folyamatos ingerlést.

Bízzuk szakemberre!

Ha úgy döntünk, hogy kilyukasztatjuk a kisgyerek fülét (vagy akár a sajátunkat), az alábbit javasolja fülakupunktúrás addiktológus szakértőnk. „Aki nem tanult fül­akpunktúrát, nem ismeri a fül reflexzónatérképét, így könnyen elvétheti a megfelelő helyet. A kisbabáknak ráadásul nagyon picike a fülük, nem könnyű megtalálni az ideális pontot, épp ezért jó ötlet lehet képzett fülakupunktúrás szakemberhez vinni, hogy jelölje be, hová kerüljön a fülbevaló. Ezután ajánlott gyakorlott füllyukasztó szakemberrel betetetni az ékszert, aki gyorsan, egyszerűen, fájdalommentesen tudja elvégezni a műveletet a megfelelő higiéniai feltételekkel.”

Kamaszok, óvatosan!

füllyukasztás kamaszkorban

Ha az unokánk már nem baba, hanem tinédzser, aki egy piercinget (vagy akár többet) szeretne szúratni a fülébe, vele is érdemes elbeszélgetni erről a dologról. Gyakori például a fülkagyló szélébe, az oldalsó, porcos részbe (az antihelixbe) szúrt piercingsorozat: ez a gerincoszlop reflexzónája, ahol szakértőnk szerint nagyon nem optimális a folyamatos ingerlés. Ráadásul a porc kimondottan nehezen regenerálódik, a kivett piercing helye – és ezáltal a hatása is – nagyon sokáig megmarad. Épp ezért a kamaszt is érdemes fülakupunktúrás szakértőhöz küldeni, hogy olyan helyre kerüljön a piercingje, aminek nem lehet negatív akupunktúrás hatása.

Fejfájás ellen?

Népszerű mostanában a fejfájásra, szorongásra, stresszre, pánikrohamra, alvászavarokra, fülzúgásra ajánlott shenmen piercing. „A shenmen a hagyományos kínai gyógyászatban lélekkaput jelent, a pont szúrásának sokoldalú jótékony hatása lehet a szervezetre – mondja a szakértő. – A megtalálásához, beméréséhez azonban képzettség és gyakorlat szükséges – aki nem tanulta, az csak úgy nagyjából tudja, merre kell keresni. Ha azonban rossz helyre szúrja, a piercing a térd vagy a belső nemi szervek zónájába kerülhet, ahol kimondottan rosszat tesz a folyamatos stimulálás, idős embereknél ez valóban problémát okozhat. Ugyanez a helyzet a migrénpiercinggel is. Ráadásul nem csak az lehet a gond, ha a tű rossz helyre kerül. Naivitás azt hinni, hogy egy szúrás meggyógyít bennünket a probléma okainak feltárása és az okok megfelelő keze­lése nélkül.”

Fotó: Adobestock, getty images