Egészség

Kollagén az ízületek védelméért: hogyan és mennyit kell szedni?

Egyre többet hallani a kollagénről. Porban, kapszulában, italban, krémben is találkozhatunk vele az üzletek polcain. Valóban visszaadja a mozgásunk szabadságát, és ez lehet a titka a fájdalommentes, egészséges ízületeknek?
kollagén mire jó

Az ízületi fájdalom, a mozgástartomány beszűkülése, a mozgékonyság csökkenése kellemetlen probléma, amit mindannyian szeretnénk elkerülni. Többek között ennek megelőzésére, illetve kezelésére ajánlják lépten-nyomon a  kollagéntartalmú táplálékkiegészítőket. Szakértő segítségével jártunk utána, mit várhatunk valójában ezektől a készítményektől,. Hogyan érdemes alkalmazni őket?

Mindenhol ott van

„A kollagén az emberi szervezet egyik legfontosabb fehérjéje, az összes mennyiség körülbelül egyharmadát adja – magyarázza Bicsák Andrea gyógytornász, funkcionális táplálkozási tanácsadó. – Ez a rostszerű anyag megtalálható a bőrben, a csontokban, az ízületekben, a porcokban, az inakban, az erekben, a belső szervekben, a szemben, a hajban, a körömben. Tulajdonképpen minden szövetben. Lényegében a kollagén egy építőanyag, olyan, mint egy ragasztó, a sejtek közötti tér. Az extracelluláris mátrix felépítésében vesz részt, rugalmasságot és szilárdságot adva a testnek.

Számos működéshez kulcsfontosságú: többek között a bőrünk rugalmasságáért felel, hozzájárul a sebgyógyuláshoz, erősíti a csontokat, és elengedhetetlen az ízületek megfelelő működéséhez is.”

Vigyázat, veszítjük!

Ha ennyi helyen megtalálható, miért kellene még pluszban kollagént szednünk?

„Az életkor előrehaladtával a szervezet kollagéntermelése folyamatosan csökken – figyelmeztet a szakértő. – Ez a csökkenés már a húszas évek közepétől elkezdődhet, a harmincas-negyvenes éveinkben a folyamat felgyorsulhat. Emellett egyre több külső és belső tényező járul hozzá a meglévő kollagén gyorsabb lebomlásához. Például az UV-sugárzás, a dohányzás vagy a helytelen táplálkozás. És ahogy csökken a  kollagén mennyisége, úgy lesznek egyre látványosabbak az öregedés jelei: a bőr veszít rugalmasságából, ráncosabbá válik, az ízületek merevebbek lesznek, a csontok gyengülhetnek, sérülékennyé válhatnak az ereink.”

5 jel, ami kollagénhiányra utal

A szervezet többféleképpen is jelezheti, hogy kollagénhiány áll fenn:

Szárazabb, kevésbé feszes bőr

Ízületi fájdalmak vagy merevség

Törékenyebb körmök, sérülékeny haj

Lassabb sebgyógyulás

Áteresztő bélfal miatti problémák (hasi fájdalom, puffadás, nehéz gyomor érzet)

Kell a plusz bevitel?

kollagén utánpótlás

Ha ilyen fontos ez a fehérje, akkor csak le kell emelnünk a polcról valamilyen kapszulát vagy port, és rendszeresen szedni – gondolhatnánk, de azért a dolog nem ennyire egyszerű. Szakértőnk elmagyarázza, hogyan érdemes ehhez hozzáállni.

„Manapság számos kollagéntartalmú étrend-kiegészítő érhető el, amelyek segítenek a kollagénszint emelésében. Ezeket abban az esetben ajánlom, ha az emésztőrendszerben felszívódási zavarok miatt az étkezéssel korlátozott a hasznosulás, esetleg sportolóknak versenyidőszakban, mert így könnyebben beépülhet a kollagén a szervezetbe. Ám alapvetően, ha egészségesek vagyunk, célszerű inkább természetes módon, az étkezéssel, étrend-kiegészítők nélkül pótolni a kollagént. A megfelelő minőségű táplálkozás ugyanis nagyban hozzájárul a kollagéntermelés támogatásához.”

Ízületvédő fogások

Első körben tehát nem az étrend-kiegészítés a legmegfelelőbb megoldás. Érdemes inkább úgy alakítani a mindennapi étkezéseinket, hogy azzal a kollagénpótlást, illetve a -termelést segítsük.

„A kollagén szintéziséhez szükséges aminosavakat például húslevesekből, csontlevesekből, körömpörköltből, kocsonyából, bőrös-porcos ételekből, belsőségekből, kistestű halakból és tojásból célszerű pótolni – magyarázza Bicsák Andrea.

– A növényi kollagénpótlás zsákutca, mert a növényi forrásokban nem teljes az aminosav-profil. Fontos észben tartani, hogy a sok felesleges szénhidrát, ultrafeldolgozott élelmiszer, gyorséttermi étel minőségi éhezést okoz a testünkben. Ez azt jelenti, hogy felesleges kalóriákat viszünk be. Miközben a szükséges tápanyagokból nem fogyasztunk eleget. A C-vitaminban gazdag ételek (például a  citrusfélék, a bogyós gyümölcsök vagy a paprika) segítenek a kollagéntermelés serkentésében. A cink és a réz szintén fontos nyomelemek a kollagénképződéshez, ezek megtalálhatók például a májban, a diófélékben, magvakban és a hüvelyesekben.”

Melyiket válasszam?

Ha úgy döntünk, a megfelelő étrend mellett kiegészítővel való pótlásra is szükség van, szakértőnk szerint az alábbiakra érdemes figyelni.

„Fontos, hogy tiszta forrásból, szabadon tartott állatokból származó hidrolizált kollagént válasszunk, ez jobban felszívódik. A C-vitaminnal kombinált készítmények segíthetik a kollagén hatékonyabb beépülését. Figyeljünk arra is, hogy a kiegészítő ne tartalmazzon felesleges adalékanyagokat, mesterséges színezékeket, édesítőszereket.

A kollagénnek több típusa is van, az I-es típusú a bőr, az inak és a csontok fő összetevője. Míg a II-es típus a porcokban és ízületekben található meg leginkább. A III-as típus a bőr és a vérerek rugalmasságáért felel. Az étrend-kiegészítők kiválasztásakor érdemes figyelni arra, hogy az adott termék az igényeinknek megfelelő típusú kollagént tartalmazza. Az ajánlott napi mennyiség 5-20 gramm.

A kollagénpótlás hatásai általában néhány hét vagy hónap elteltével válnak érezhetővé, attól függően, milyen céllal szedjük. A bőr rugalmasságának és hidratáltságának javulása, valamint az ízületi fájdalmak enyhülése a leggyakoribb és leghamarabb jelentkező pozitív hatások. A kollagén nem varázsszer, a hatását hosszabb távon fejti ki.”

Kollagénserkentő életmód

Nemcsak az étkezésünk, de az életmódunk is hozzájárulhat az optimális kollagénszint fenntartásához.

✔ A rendszeres testmozgás serkenti a vérkeringést, ami segíti a tápanyagok és az oxigén eljutását a szövetekhez.

✔ A dohányzásról való leszokás lassítja a kollagénvesztést.

✔ A túlzott napozás kerülése is sokat számít.

✔ Az elegendő mennyiségű folyadék fogyasztása elengedhetetlen a szövetek hidratáltságához és megfelelő műkö­déséhez.

anditerapia.hu

Fotó: Adobestock, Getty images

Címkék: