Szépség

Bénító kézszárazság: 6+1 tipp a kisebesedés ellen

Ősszel és télen gyakran az is száraznak, érdesnek érzi a keze bőrét, akinek máskor nincs szüksége különösebb kézápolásra. Ügyes trükkökkel és jó termékválasztással elkerülhető az érzékenység, a berepedezés.
kéz szárazság berepedezett

A kinti hideg, a szél, a fűtött szobák száraz levegője mind megviselik a kezünk bőrét. Persze nemcsak a kézét: az ajkunkat vagy az arcunkat is szárazabbnak érezhetjük, de általában a kéz az, ahol először jelentkezik a kellemetlenség. Ebben nem kevés szerepe van annak, hogy a kezünket bizony jóval többször és erősebb tisztító készítményekkel mossuk, mint az arcunkat.

Plusz, ha az arcbőrünk húzódik, viszket, azt nehezebben hagyjuk figyelmen kívül, míg ha a kezünket érezzük száraznak, feszülőnek, arról könnyebben megfeledkezünk. Az eredmény pedig egyre erősödő viszketés, szárazság, ami az érzékeny bőrűeknél kipirosodássá, erős irritációvá, akár kirepedezéssé fokozódhat. Ez az, amit nem szabad hagyni. Ha időben lépünk, és megfelelően ápoljuk a  kezünket, nem kell ilyen kellemetlenségekkel küzdenünk egész télen.

A következő trükkök segíthetnek megelőzni, hogy a hideg beköszöntével sokat romoljon a kezünk bőrének állapota.

kéz szárazság berepedezett

Felejtsük el a forrót!

A gyakori kézmosás elengedhetetlen a vírusos-megfázós időszakban, de nem mindegy, milyen hőmérsékletű vízzel történik. Mind a forró vagy túl meleg, mind a nagyon hideg víz kerülendő, ezek erősebben szárítják a bőrt. És nemcsak kézmosásnál, hanem tusolásnál és fürdésnél sem ajánlott a nagyon meleg víz használata, bármennyire is jólesik hosszan áztatni magunkat benne.

Mossuk kíméletesen!

Az is sokat számít, milyen készítményt használunk kézmosáshoz. Segíthet, ha az illatos, színes folyékony szappanok helyett vagy egyszerű szilárd szappanra vagy kímélő, hipoallergén, akár illatanyagmentes folyékony kéztisztítóra váltunk. Akinek érzékeny, kiszáradásra vagy akár ekcémára hajlamos a bőre, annak fontos, hogy gyengéd, felesleges összetevőktől mentes terméket használjon kézmosáshoz. Az erős antibakteriális hatású termékekre a hétköznapokban általában nincs szükség, egy egyszerű szappan, ha megfelelő alapossággal használjuk, kifejti a szükséges kórokozó-ellenes hatást.

Krémezzük jól!

Akinek száraz a bőre, az gyakran legszívesebben minden kézmosás után újra bekrémezné. Ami érthető, de nem feltétlenül hasznos. A száraz, irritált bőr esetén önmagában a gyakori krémezés nem hoz megoldást, de sokat segíthet a panaszok kezelésében, enyhítésében. Akinek nem problémás a bőre, nyugodtan használhat illatos kézápolót – sok gyártó rukkol elő szép csomagolású és isteni illatú újdonságokkal télre. De a problémás bőr állapotán ezek ronthatnak, fokozhatják az irritációt.

TIPP:

Keressük a cerami­dokat, panthenolt, cica-növényt vagy madecassoside-ot, növényi olajokat és vajakat, ureát a csomagoláson feltüntetve.

Ebben az esetben válasszuk inkább az illatanyagmentes, a bőrbarriert helyreállító, a bőr egészséges működését támogató összetevőket tartalmazó termékeket. A legjobb az lenne, ha reggel és este használnánk ezeket, de ha szükség van rá, napközben még egyszer-kétszer bevethető a kézkrém, ennél gyakrabban azonban nem érdemes alkalmazni.

A száraz bőrnek szüksége lehet a gazdagabb állagú, akár zsírosabbnak érződő krémekre. Legalább éjszakára válasszunk ilyet, még ha nappal inkább a gyorsabban felszívódó változatokat részesítjük is előnyben.

Egy kis extra

Így hozhatjuk ki a legtöbbet a kedvenc kézkrémünkből:

✔ Kipróbálhatjuk, hogy éjszakára vastagabban, pakolásként visszük fel.
✔ Húzhatunk ilyenkor cérnakesztyűt, hogy még jobban hasznosuljanak az ápoló összetevők.
✔ Adhatunk egy-két csepp mandulaolajat a bevált kézápolónkhoz.
✔ Kézmosás után alaposan töröljük szárazra a kezünket, várjunk egy keveset, és csak utána krémezzünk.
✔ Ha van időnk, ne csak felkenjük, hanem alaposan masszírozzuk is be a krémet.

Kesztyűt elő!

Ha tudjuk magunkról, hogy a kezünk kiszáradásra hajlamos, és gyakran akár a berepedezésig romlik a helyzet, akkor már az első reggeli hidegek idején is viseljünk kesztyűt munkába menet, kutyasétáltatáshoz, és télen soha ne feledkezzünk meg erről a ruhadarabról, ha elmegyünk otthonról. Apróságnak tűnik, de nagyon sokat számíthat egy jó minőségű, jól szellőző anyagból készült kesztyű. Ahogy az is, ha a kerti munkákhoz és a házimunkákhoz sem vagyunk restek felhúzni a megfelelő kesztyűt.

Tápláljuk belülről is!

Nemcsak a külső ápolásra, hanem a bőrünk belső táplálására is érdemes figyelmet fordítani. Ügyeljünk a megfelelő folyadékfogyasztásra, és az a jó, ha ennek legnagyobb részét tiszta, szénsavmentes vízzel visszük be. Amennyire csak lehet, táplálkozzunk változatosan és zöldségekben, gyümölcsökben bővelkedően. A nyers zöldségek rendszeres fogyasztása elengedhetetlen az egészségünk szempontjából, és télen a friss változatok mellett a fermentált, savanyított zöldségek is nagyon jót tesznek.

Fontos még az esszenciális zsírsavakban gazdag étkezés, jó, ha rendszeresen fogyasztunk különféle halakat, növényi olajokat, olajos magvakat. Az alkoholfogyasztás és a dohányzás a számos káros hatás mellett a bőr állapotára is negatívan hat, figyeljünk erre.

Fotó: gettyimages