Egy európai tanulmány szerint azok a párok, akik közös ágyban hajtják álomra a fejüket, sokkal jobban alszanak, hosszabban és nyugodtabban pihennek. Vannak azonban olyan házaspárok, akik nem tudnak jól aludni egymás mellett, mert a partnerük sokat forgolódik, gyakran kijár a mosdóba, vagy lehúzzák egymásról a takarót. Ennek folyományaként aztán a sokszor felriadt fél fáradtan ébred reggel, ami komolyan befolyásolja az általános fizikai és mentális egészségét.
A megszakított éjszakai alvás hatással lehet a hangulatunkra, növeli a fáradtságunkat, ronthatja a fizikai és kognitív funkciókat, sőt idővel magas vérnyomást vagy szívbetegséget okozhat.
Nekik érdemes lehet kipróbálni a skandináv módszert, mivel ezek az országok a legjobbak közé tartoznak, ami az alvásminőséget illeti. Dánia, Norvégia és Svédország a harmadik, negyedik és hatodik helyen áll az alvás és az általános életminőség tekintetében a Sleep Junkie által készített felmérés szerint.
Könnyű, vastag vagy meleg?
Az alapkoncepció tulajdonképpen az, hogy a társak ugyanabban az ágyban alszanak, de nem osztoznak a paplanon, nem alszanak kétszemélyes takaró alatt. Hogy miért? A közös dunyha korlátozhatja a mozgásunkat és a testünk hőmérsékletszabályozását, amitől rosszul, nyugtalanul alszunk.
Bár nagyon egyszerűnek tűnik az, hogy – akár a közelgő karácsonyra – veszünk két paplant, és minden meg van oldva, de nem mindegy, hogy milyen típusút választunk. Számít az anyaga és a súlya is. Egyáltalán nem biztos, hogy mindkettőnk számára alkalmas a könnyű pehelytakaró vagy a vastag dunyha. Sőt, a skandinávok szerint az is sokat segíthet, ha olyan franciaágyban alszunk, aminél csak a keret közös, de két külön matracból áll – így kevesebb esély van arra, hogy a párunk átjön éjjel a „mi térfelünkre”.
Együtt hangolódjunk a lefekvésre!
A szoba hőmérsékletéről is együtt kell döntenünk. Ha valaki fázós, akkor a hűvösebb hálószoba lehet komfortosabb egy vastag, téli takaró alatt, míg a másiknak olyankor is elég egy lepedő. A szakemberek szerint az ideális éjszakai hőmérséklet a 18-19 Celsius-fok, de ez természetesen egyénenként változik. Az sem mindegy, ki alszik pizsamában, hálóingben vagy meztelenül – ettől is függ, hová állítjuk a termosztátot.
Egy közös lefekvés előtti rituálé is elősegítheti a nyugodt éjszakát. Kezdjünk el lefekvéshez készülődni körülbelül egy órával azelőtt, hogy bebújnánk az ágynemű alá. Ilyenkor már kapcsoljuk ki a televíziót, a telefonokat, és legalább harminc perccel a lefekvés előtt vegyünk vissza a fényekből.
Befejezésül gondoskodjunk arról, hogy a hálószoba sötét és csendes legyen.
Ősi félelem
Több tanulmányban is arról olvashatunk, hogy nem véletlenül alszik el olyan sok ember nehezen, és annak is megvan oka, miért pont ilyenkor szorongunk, agyalunk. A válasz abban rejlik, hogy amikor vadászó-gyűjtögető életmódot folytattunk a vadonban, alvás közben voltunk leginkább kitéve a ragadozók támadásának. A legkisebb érintés vagy bökdösés is elég volt ahhoz, hogy felébresszük a családtagjainkat, megmentve ezzel az életüket.
Kiknek nem való?
A paplanos módszer persze nem csodaszer, vannak esetek, amikor csak az „alvási válás” a megoldás. Például, ha a pár egyik tagját nyugtalanláb-szindróma kínozza. Ez a betegség görcsöket és kényszerű mozgásokat idéz elő a végtagokban, ami nagyban megnehezíti a közös nyugodt alvást. De ugyanez igaz, ha az egyik partner horkol, vagy alvási apnoéval küzd, mert a hanghatások következtében is felszínes lesz az alvás.
Ha mégis külön hálóba kényszerülünk, az nem azt jelenti, hogy többet nem bújhatunk össze. Ha valakik külön alszanak, azoknak különösen fontos, hogy sokat szeretgessék, ölelgessék egymást, akár elalvás előtt. Az intimitás attól még nem szűnik meg, hogy egy másik szobában alszunk, főleg, ha erre külön hangsúlyt is fektetünk.
Békés, jó éjszakát!
Soha nem jó úgy lefeküdni, hogy haragszunk a másikra, mert a bennünk lévő feszültség nem enged jól aludni, felszínesen tudunk csak pihenni. Amennyiben le tudjuk tenni a fegyvert, zárjuk le a konfliktust még aznap, és ne bújjunk dühösen az ágyba. Még akkor sem, ha az egyik fél úgy dönt, hogy inkább a kanapén ágyaz meg magának.
Fotó: adobestock