Ha egészséges étkezésről van szó, azt sokan tudjuk, hogy jó, ha minél több zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk, és közben csökkentjük a cukorban, zsírban gazdag ételek mennyiségét. Ám van még egy ételkategória, amit fontos ismernünk (és tisztában lennünk a veszélyeivel), ha jó döntéseket szeretnénk hozni az egészségünk szempontjából bevásárláskor, főzéskor. Ez pedig az ultrafeldolgozott ételek kategóriája. Hogy mit jelent ez pontosan, azt Bicsák Andrea funkcionális táplálkozási tanácsadó, az Anditerapia.hu alapítója magyarázza el.
Jóllakottan éhezni
„Az ultrafeldolgozott ételek azok, amelyek ipari feldolgozáson esnek át, miközben mesterséges összetevők, adalékanyagok, ízfokozók, tartósítószerek kerülnek beléjük, hogy ízletesebbek és tartósabbak legyenek. Az ételek feldolgozottságának mértékével azért érdemes tisztában lenni, mert ennek megfelelően más az asztalunkra kerülő fogások tápanyagtartalma.
A kevésbé feldolgozott ételek természetes formájukban tartalmazzák a szervezet számára szükséges tápanyagokat, rostot, ásványi anyagokat és vitaminokat.
Antioxidánsokban és más bioaktív anyagokban gazdagok, amelyek csökkentik a gyulladást és az oxidatív stresszt a testben. Épp ezért ezeknek az ételeknek a fogyasztása hozzájárul a kiegyensúlyozott anyagcseréhez, támogatja az emésztőrendszer működését, segít megelőzni a krónikus betegségeket. Ezzel szemben az ultrafeldolgozott ételek kalóriában gazdagok, ám tápanyagokban szegények. Ami, ha túl gyakran és túl nagy mértékben fogyasztjuk ezeket az ételeket, minőségi éhezéshez vezethet. Ez azt jelenti, hogy elegendő kalóriát fogyasztunk (vagy akár túl sokat is), de nem jutunk hozzá a szükséges vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz és rostokhoz. Ez hosszú távon hiányállapotokat okoz, majd immungyengített állapothoz vezethet, és különböző egészségügyi problémák alakulhatnak ki.”
Milyen szinten?
Négy kategóriát szoktunk megkülönböztetni az élelmiszerek feldolgozottságának szintje alapján. Ez a NOVA klasszifikáció.
1. Nyers ételek és minimálisan feldolgozott élelmiszerek
2. Feldolgozott kulináris alapanyagok: olajok, vaj, zsír, cukor
3. Feldolgozott élelmiszerek: sajt, kenyér, sós lében eltett zöldségek, befőttek, olajban tartósított, füstölt ételek
4. Ultrafeldolgozott ételek: készételek, csomagolt rágcsálnivalók, cukorkák, sütemények, szénsavas vagy cukros üdítők, energiaitalok, gabonapelyhek, instant levesek, felvágottak
Finom, de kockázatos
Tény, hogy sokkal egyszerűbb és gyorsabb lekapni a polcról egy kész tésztaszószt, mint friss zöldségekből megfőzni. Ahogy az is, hogy nem mindig van idő, energia ebédet vagy vacsorát főzni, és egy útba eső gyorsétterem könnyen megoldja ezt a helyzetet. Mindezekkel nincs gond, ha egyszer-egyszer eszünk ilyesmit, ám ha rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztunk ultrafeldolgozott ételeket, annak a fent említetteken kívül még számos negatív hatása lehet szakértőnk, Bicsák Andrea szerint.
„Az ultrafeldolgozott ételek nagy mennyiségben tartalmaznak cukrot, sót, zsírt és transzzsírokat. Ez a kombináció a kalóriabevitel indokolatlan növekedéséhez, krónikus gyulladások kialakulásához vezet. Ami pedig magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, autoimmun problémák okozója lehet.
Ezek az ételek rostban rendkívül szegények, épp ezért, ha ezek alkotják az étkezésünk nagy részét, az emésztési zavarokhoz, székrekedéshez és a bélflóra egyensúlyának felborulásához vezethet, és ezen keresztül akár mentális egészségügyi problémák okozója is lehet. A mesterséges adalékok allergiás reakciókat, a bélbaktériumok egyensúlyának felborulását, gyulladásos bélbetegségeket vagy kellemetlen bőrtüneteket, például kiütéseket vagy ekcémát okozhatnak.”
Akkor mit egyek?
De mit fogyasszunk helyette, amivel jót teszünk a szervezetünknek? Szakértőnknek erre is vannak hasznos tippjei.
„Ha választani lehet, inkább helyi, szezonális, természetes »élő« ételeket fogyasszunk. Ha mégis feldolgozott ételt kell fogyasztani, fontos a mértékletesség, vagyis alkalomszerűen és kis mennyiségben kerüljenek ilyen ételek a tányérra. Hosszú távon a teljes értékű, természetes ételekre kell alapozni. Ha elhagyjuk vagy nagy mértékben csökkentjük az ultrafeldolgozott ételek fogyasztását, számos pozitív változást tapasztalhatunk.
A természetes, tápanyagban gazdag ételek elősegítik a bélflóra helyreállítását, csökkentve ezzel a bélrendszeri problémákat.
Optimalizálódik az anyagcsere, ami segíthet az egészséges testsúly elérésében. Javul a bőr állapota, stabilizálódik az energiaszint, jobb lesz a közérzet, csökken a szervezetben lévő gyulladás, így a krónikus betegségek kockázata is csökkenthető.”
Tudta?
A gyorséttermi ultrafeldolgozott ételek aktiválják az agy jutalmazóközpontját, így fokozzák a vágyat a hasonló ételek iránt. A magas zsírtartalom és a cukor gyors energiaforrást biztosít, ami azonnali örömérzetet vált ki. Mindez pedig függőségi típusú viselkedést alakíthat ki, így lehet „rászokni” ezekre az ételekre.
Időspóroló tippek
Tény, hogy az ultrafeldolgozott ételek segítségével időt spórolhatunk, de ha az egészségünkre gyakorolt hatásukat nézzük, egyáltalán nem biztos, hogy összességében megéri így nyerni időt. Szakértőnk szerint érdemes másképp állni az ételkészítéshez. „Fontos lenne időt szánni arra, hogy előre elkészítsünk alapvető ételeket, például főtt gabonákat, zöldségeket, salátákat, sült húsokat, amelyekből gyorsan összeállítható egy-egy étkezés.
Nassolni válasszunk természetes, egyszerű megoldást: gyümölcsöket, magvakat, esetleg házi készítésű granolát, zöld turmixot a bolti édességek helyett. Készíthetünk gyors salátákat, zöldségfőzelékeket, amiket könnyen megmelegíthetünk. Főzzünk nagyobb adagot, tároljuk vákuumozható edényekben, vagy fagyasszuk le, hogy gyorsan hozzáférhető legyen, ha szükség van rá. Az egészséges, de könnyen elkészíthető étrend titka a tervezés és az előkészítés. Érdemes hétvégén rövid tervet készíteni a következő hétre, listát írni a bevásárláshoz, és olyan alapanyagokat beszerezni, amelyek többféle ételhez is felhasználhatók.”
Ultrakáros tünetek
Ezeket a panaszokat okozhatja, ha túl sok ultrafeldolgozott ételt fogyasztunk:
✔ Folyamatos éhségérzet, fokozott étvágy
✔ Emiatt túlevés, túlzott kalóriafogyasztás, elhízás
✔ Emésztési problémák: puffadás, székrekedés, hasfájás
✔ Bőrproblémák: akné, ekcéma
✔ Energiaszint-ingadozás a gyors vércukorszint-emelő hatás miatt
Fotó: Adobestock