Mi az a front?
A front hideg és meleg légtömegek határán kialakult légköri képződmény, melyet egyes meteorológiai paraméterek, mint a hőmérséklet, légnyomás, páratartalom, szélerősség, ionizáció egyidejű, hirtelen változásai jellemeznek. Hazánk felett átlagosan heti egy ciklon vonul át, egy hideg-, illetve egy meleg fronttal kísérve, így évente kb. 100 front érinti az országot.
Tudta?
Hazánkra jellemző a kettős fronthatás, amikor hideg- és meleg fronti hatások egyidejűleg vannak jelen, ilyenkor igen változatos tünetcsoportok jelentkezhetnek.
Miért pont én?
„Az időjárási frontok velejárói, mint a légköri változások, a légnyomás-és hőmérsékletingadozás, a levegő páratartalmának hirtelen megnövekedése, a szélsebesség változása azért terhelik meg a szervezetet, mert nemcsak a hőmérséklet és a páratartalom változik, de a levegő oxigéntartalma is. A frontérzékenységet erősen befolyásolja a szervezet és az idegrendszer általános állapota. Sajnos manapság egyre több fizikai, lelki megterhelésnek vagyunk kitéve, így a frontok is fokozottabban hatnak ránk.”
Felmegy a pumpa
Az időjárás változása akkor viselhet meg minket igazán, ha valamilyen más betegségben szenvedünk, például szív- és keringési problémákkal küzdünk, ha központi idegrendszeri betegségekben szenvedünk, magas vérnyomásunk van, idősebbek vagyunk. Ilyenkor felerősödhetnek a panaszaink. Ha fejfájósak, migrénesek vagyunk, akkor fronthatáskor ez még párosulhat hányingerrel, de akár ájulással is.
Tipp: figyeljük mit jósolnak a meteorológusok, hogy várható-e valamilyen fronthatás, így fel tudunk készülni a várható tünetekre.
Enyhébb bajok
Van, hogy reggel alig bírunk kikászálódni az ágyból és egész nap álmatlansággal küzdünk, ingerlékenyek, kedvetlenek vagyunk, szinte már depressziós hangulatba kerülünk. A légköri frontok a teljesítőképességünkre és figyelmünkre is fokozott hatást gyakorolhatnak, a reakcióidőnk is nagymértékben csökken, így közlekedjünk óvatosabban!
Sajgó csontok
Ha ízületi problémákkal küzdünk, vagy volt korábban csonttörésünk, akkor gyakran már a front közeledtét is megérezzük, és az ízületi fájdalmak kifejezetten fokozódnak ilyenkor. Frontok közeledtekor ingerlékenyebbek, kedvetlenek lehetünk, de a depressziós tünetek is fokozódhatnak. A fejfájós betegek enyhe, de akár súlyos panaszokkal vészelik át a frontátvonulást, amelyhez akár szédülés is társulhat.
Mit tegyünk ellene?
A fronthatások okozta tüneteket nem lehet megelőzni, de enyhíteni tudjuk azokat. Próbáljuk meg kiiktatni a stresszt, az idegeskedést az életünkből, de a legfontosabb feladatunk, hogy kellőképpen felerősítsük az immunrendszerünket. Együnk minél több vitamindús étket, káliumban és magnéziumban gazdag finomságokat, illetve igyunk gyógynövény főzeteket. Sokat segíthet a váltózuhany is, két perc hideg vizes, majd két perc meleg vizes tusolás váltogatva, vagy szaunázzunk, így formában tarthatjuk keringési és hőszabályzó rendszereinket. Érdemes kipróbálni olyan meditációs gyakorlatokat is, mint a jóga, de beválhat egy kiadós talpmasszázs is.
Melyik front jön?
Ha a meleg frontra vagyunk érzékenyek, akkor a front előtt pár órával tapasztaljuk a tüneteket, álmosságra, fáradékonyságra, szapora légzésre, magas vérnyomásra panaszkodunk. Ha a hideg frontra, akkor a frontátvonulás után kezdünk el szenvedni, ilyenkor gyakoribb a migrénes roham, az asztmás, allergiás tünetek, illetve az ízületi, reumás fájdalmak felerősödnek. A hasi görcsök, így a vese-, epegörcsök mellett a szív koszorúereinek görcsveszélye is nő. A szívműködésünk lassul, ennek következtében csökkenhet a vérnyomásunk.
Fotó: gettyimages