Egészség

Mit tegyek? Nem eszik húst a gyerek!

Baj, ha a csemeténk nem kívánja a rántott csirkecombot, vagy szóljunk rá, ha nem esik neki örömmel a marhapörköltnek a vasárnapi ebédnél? Szakértőink elárulják, mit kell tennünk ilyen esetben.
nem akar húst enni a gyerek

„Nem szeretem a husit!”

Biztosan sok szülő találkozott már azzal, hogy a gyereke fintorogva piszkálja ki a rizses húsból a neki nem tetsző darabokat, vagy egyszerűen közli velünk, hogy neki nem ízlik az oldalas vagy a pörkölt. De akár az is előfordulhat, hogy egy nap kerek-perec kijelenti, hogy ő ezentúl semmilyen húst nem eszik. Ez pedig nagy dilemma lehet akkor, ha egyébként az egész család húsevő, és a legtöbbször olyan finomságok kerülnek az asztalra, amiknek ez a fő alapanyaga.

„Általában két lehetőség miatt mondanak le a gyerekek a húsról: kisebb korban leginkább ízlésbeli dolgok miatt, kiskamaszként pedig elvi okai lehetnek.”

Hiszen lehet, hogy valóban nem tetszik nekik maga a hús íz, elveszi az étvágyukat egy mócsing, egy durván felkockázott húsdarab, esetleg egy rosszul elkészített étel miatt megy el végleg a kedvük tőle. Kisiskolásként pedig az állatok szeretete miatt szeretnének lemondani róla.

„Az én álláspontom az, hogy a szélsőségeket kerülni kell, vagyis azt mindenképp tartsuk szem előtt, hogy mi az, ami a gyerekek fejlődéséhez kell. Mindkét korosztály esetében kimaradhat a hús amennyiben a különböző tejtermékekkel, tojással, egyebekkel tudjuk fedezni a szükséges tápanyagokat” – kezdi a gyermekorvos.

Trükkös fogások

Ilyenkor a szülőnek el kell fogadni a gyerek megváltozott véleményét vagy pedig meg kell próbálnia rávennie a csemetéjét, hogy mégiscsak egyen?

„Az egészen kicsiknél érdemes trükközni azzal, hogy mégis belecsempésszük az ételeikbe a húst. Hiszen lehet, hogy tényleg csak egy korábbi rossz ízélmény miatt ment el a kedvük tőle. Például készítsünk nekik rakott zöldségeket vagy bolognait, amibe darált húst teszünk, és szinte észrevétlenül eszik meg. Esetleg minél apróbbra vágott csirkemellet vagy sonkát, mert azt is sokszor hallom, hogy valaki azért nem kedveli a húst, mert sokat kell rágni. Az otthon készített finomságokkal minden esetben sokat segíthetünk egy ilyen helyzeten” – javasolja a szakértő.

„Ha csak az ízlésükön múlik, időről-időre kóstoltassunk meg velük valamilyen húsos ételt, mert változhat a hozzáállásuk. De ha végképp nem megy a dolog, azt mindenképp beszéljük meg a gyerkőccel, milyen fontos, hogy elegendő tápanyaghoz jussanak, vagyis esszenciális aminosavakhoz és fehérjéhez. Nem szeretem grammokban meghatározni, hogy ez mennyi napi bevitelt jelent, inkább csak annyit szoktam mondani, hogy két étkezésben szerepeljen valami állati eredetű fehérje. Ez lehet reggelire egy pohár kakaó, uzsonnára egy pohár joghurt, vacsorára valamilyen túróból készült krém vagy sajt, szóval bármi, csak változatos legyen.”

Hatással lehet az egész életre

Előfordulhat, hogy a szülők nemcsak a húsról, hanem még a tojás eredetű táplálékokról is lemondanak, ez az úgynevezett vegán étrend.

„A teljes tej és tojásmentes életmód nem javasolt a kicsik számára, mert így nem tudják fedezni az állati eredetű fehérjét, ami egyébként nélkülözhetetlen a számukra” – mondja határozottan a gyermekorvos. Ilyenkor mindenképp kell valamilyen megoldást találni, és ez leginkább egy dietetikus feladata. Hiszen még a szójatermékek sem fedezik teljesen a szükséges tápanyagokat. Kamaszkorban egyébként is nagyon meghatározó mindez, mivel a gyermekek gyors testi fejlődése miatt feltétlenül szükséges az állati fehérje bevitele. Kamaszkorban a megfelelő táplálkozás az egész életre hatással lehet, hiszen a felnőtt testalkat ekkor jön létre és az izomzat, csontozat kialakulását a helyes életmód mellett a bevitt fehérje és kalcium mennyiség is befolyásolja” – árulja el a gyermekorvos.

Ne erőltessük

De nemcsak az egészségügyi, hanem a lelki okait is érdemes megvizsgálni, ha a gyerek nem tud megbarátkozni a hússal.

„A legfontosabb, hogy beszéljük meg vele, miért változott meg a véleménye? – javasolja a gyermekpszichológus. – Esetleg sajnálja a csirkét, a marhát vagy állatkínzásnak tartja az egészet? Vagy talán volt egy meghatározó élménye? Ha logikus magyarázattal tud szolgálni, és kitart az álláspontja mellett, hogy lemond a húsról, mindenképp tartsuk tiszteletben a kérését, és ne próbáljuk rákényszeríteni a dolgot. Az is megtörténhet, hogy nem akar egy asztalhoz ülni a szülőkkel, ha ők húst esznek. Ebben az esetben is érdemes hagyni őket, mert például egy kamaszból még erősebb ellenállást válthat ki, ha ráparancsolunk.

Ráadásul az ő korukban az is előfordulhat, hogy azért nem eszik meg ezeket az ételeket, mert például a közeli barátaik is így tesznek, ők pedig így akarják erősíteni azt az érzést, hogy egy közösségbe tartoznak. Egyébként is, sokszor a hús elhagyása csupán egy múló hóbort ilyen korban, és néhány hónapon belül újra kérik majd a kedvenceiket. A gyerekek egyébként is érzik, mire van szüksége a szervezetüknek, és amennyiben normális határok között követik mindezt, nincs miért izgulnunk.” – nyugtat meg a gyermekpszichológus.

nem akar húst enni a gyerek
Ha a gyerek nem akar húst enni, ne erőltessük, próbáljunk ki inkább más módszereket

Családi példa

Olyan helyzet is előfordulhat, hogy ugyan a gyerek eddig evett húst, de a szülők inkább a vegetáriánus életmódot választják. Ilyenkor megtörténhet, hogy a csemetéjük is szeretné követni őket. „Való igaz, hogy a kicsikre erős hatással van az, amit otthon látnak. Így, ha a felnőttek nem esznek húst, akkor nagy esély van arra, hogy a csemetéjük is ugyanígy tesz. Ilyenkor a felnőtteknek maguknak kell feltenniük a kérdést: szeretnék, ha a gyerekük követné őket ebben, vagy inkább lebeszélnék róla, mert a kicsik fejlődése miatt nélkülözhetetlennek tartják a húsevést.

Véleményem szerint ma már megoldható, hogy a gyerkőcök étrendjéből kimaradjon ez a táplálék, ha kikérik dietetikus tanácsát. Csupán arra kell odafigyelni, hogy ez semmiféleképpen se legyen kényszer a gyerek számára, hagyjuk, hogy ő maga döntsön a témáról. De arra is ügyeljünk, hogy ne menjen át szélsőségekbe a dolog, főleg kisgyerekek esetében.” – árulja el szakértőnk.

Fotó: gettyimages